Dyrektor Generalna UNESCO Irina Bokova uhonorowała tegorocznych laureatów na podstawie rekomendacji niezależnego jury, które dokonało wyboru spośród prawie 25 kandydatur z całego świata. Lasy Państwowe zostały wyróżnione za wieloletnią działalność na rzecz zrównoważonej gospodarki leśnej, promującej praktyczne podejście do ekologicznych, społecznych i ekonomicznych funkcji lasów. Osiągnięcia w tym zakresie przyniosły wymierne efekty w postaci licznie promowanych w Polsce form ochrony przyrody oraz zakrojonych na szeroką skalę działań podnoszących wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa. UNESCO odnotowało także unikatową w skali świata i Europy strukturę organizacyjną Lasów Państwowych, tworzącej możliwości racjonalnego zarządzania zasobami natury z jednoczesnym uwzględnieniem interesów człowieka i przyrody.



- Jest to szczególnie prestiżowa nagroda, która nie tylko podkreśla dorobek
Lasów Państwowych na arenie międzynarodowej ale utwierdza nas w słuszności przemian, jakie nastąpiły w naszym leśnictwie po Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro w 1992 r. Powstała tam idea zrównoważonego rozwoju miała i nadal ma szczególny wpływ w kształtowaniu proekologicznej strategii rozwoju świata, uwzględniając jako jeden z nadrzędnych celów możliwość zaspokojenia potrzeb współczesnych i przyszłych pokoleń mieszkańców ziemi. Cieszy mnie, że gospodarka leśna polskich lasów, oparta na podstawach ekologicznych i ekonomicznych przynosi efekty i uznanie ważne nie tylko dla naszego kraju, ale także dla całego świata - podkreślił wiceminister środowiska Janusz Zaleski, główny inicjator nominacji Lasów Państwowych do nagrody UNESCO.
 

Nagrodę dla Lasów Państwowych odebrał Adam Wasiak, dyrektor generalny instytucji. Ceremonię wręczania uświetniła obecność przedstawicieli rządu Brazylii i Omanu, w tym minister edukacji Dr Madihy bint Ahmed al Shibaniyah. Nawiązała do wyjątkowości miejsca oraz szczególnego związku, jaki istnieje między nagrodą UNESCO noszącą imię Jego Wysokości Sułtana Qaboos, a brazylijskim miastem Rio de Janeiro. Sułtan Qaboos był podczas szczytu w 1992 r. jednym z promujących potrzebę zachowania integralności Ziemi oraz rozwoju międzynarodowej współpracy w celu sprostania wyzwaniom środowiskowym naszych czasów.


Dyrektor Adam Wasiak podziękował w imieniu pracowników LP za to zaszczytne wyróżnienie fundatorowi, dyrektor generalnej UNESCO i Radzie „Człowiek i Środowisko”, a także Ministerstwu Środowiska za zgłoszenie LP do nagrody. Podkreślił też, że polscy leśnicy cieszą się dużym zaufaniem i poparciem społeczeństwa, ale docenienie gospodarki leśnej Lasów Państwowych przez instytucję międzynarodową jest szczególnym zaszczytem i zobowiązuje leśnictwo polskie do kontynuacji proekologicznych działań.


- Mam nadzieję, że jednym z wymiernych rezultatów tej nagrody będzie promocja modelu polskiego leśnictwa oraz naszych doświadczeń w realizacji zrównoważonej gospodarki leśnej w świecie. Jest mi niezmiernie miło, że UNESCO przyznało tak prestiżową nagrodę równorzędnie Lasom Państwowym i organizacji pozarządowej z Południowej Afryki - Endangered Wildlife Trust. Dla mnie jest to dowód, że jeśli chodzi o celowość i skuteczność działań na rzecz ochrony środowiska jesteśmy nie tylko równi ale jednakowo potrzebni - podsumował Adam Wasiak w gratulacjach dla przedstawicielki Endangered Wildlife Trust.


Nagroda UNESCO przyznawana jest co dwa lata od 1991 r. Ufundował ją sułtan Omanu Qaboos ibn Said Al Said. Mogą ją otrzymać zarówno instytucje publiczne lub prywatne, jak i osoby fizyczne. To pierwsze arabskie wyróżnienie w dziedzinie ekologii na szczeblu międzynarodowym.


Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa. Gospodaruje na prawie jednej trzeciej powierzchni Polski. Działa od 89 lat i zatrudnia 25 tysięcy ludzi, którzy z pasją dbają o przyrodę i umożliwiają bezpieczne korzystanie z jej dóbr. LP jako instytucja dba o różnorodność biologiczną lasów, chroni je przed wieloma zagrożeniami, pilnuje, by gospodarka leśna prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz prowadzi działania edukacyjne i promocyjne.

 Więcej: mos.gov.pl