Ustawa ma na celu zniesienie możliwości przekształcenia spółdzielni pracy w spółki prawa handlowego. Zmiana formy prowadzenia działalności przez spółdzielnię pracy będzie mogła nastąpić wyłącznie przez uprzednią likwidację spółdzielni.

Nowelizacja Prawa spółdzielczego to inicjatywa Senatu - dostosowuje system prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 16 czerwca 2015 r.

 

Przepisy niekonstytucyjne

TK zakwestionował przepisy, które przewidują, że zarząd spółdzielni pracy zawiadamia członków spółdzielni o zamiarze podjęcia uchwały o przekształceniu spółdzielni dwukrotnie, w odstępie nie krótszym niż dwa tygodnie i nie później niż na miesiąc przed planowanym dniem podjęcia tej uchwały. Zdaniem TK dopuszczalność zawiadamiania członków spółdzielni przez ogłoszenie nie stwarza pewności, że przekazywana informacja dotrze do adresata i to w odpowiednim czasie.

Uznał też, że "ustawodawca powinien zagwarantować członkom spółdzielni nieuczestniczącym w spółce przekształcanej przynajmniej zwrot pełnej wartości ich +wkładu+ w spółdzielnię pracy, czyli wpłaconego udziału członkowskiego i wkładów członkowskich, a także odpowiedniego udziału w wypracowanej nadwyżce bilansowej spółdzielni".

Czytaj też: Rozpoczęte przekształcenie spółdzielni pracy można będzie skończyć na mocy obecnego prawa

Bez przekształcenia

W nowelizacji zaproponowano uchylenie przepisów umożliwiających przekształcenie spółdzielni pracy w spółkę prawa handlowego. Po wejściu w życie nowego prawa zmiana formy prowadzenia działalności przez spółdzielnię pracy będzie mogła nastąpić wyłącznie przez uprzednią jej likwidację.

Nowelizacja przewiduje możliwość dokończenia rozpoczętych już procesów przekształcenia spółdzielni pracy na mocy dotychczasowych przepisów.

 

Cena promocyjna: 159.2 zł

|

Cena regularna: 199 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł