Sekretarz podkreślił we wtorek w czasie swojego wystąpienia, że ludzie na całym świecie już teraz muszą mierzyć się ze skutkami zmian klimatycznych i obawiają się o swój los. Ale zmiany klimatyczne mają wpływ nie tylko na obecne, ale też na przyszłe pokolenia, dlatego potrzebna jest długoterminowa wizja - dodał.
Ban Ki Mun przypomniał, że emisje gazów cieplarnianych nieustannie rosną i po raz pierwszy w historii ludzie oddychają powietrzem o stężeniu dwutlenku węgla ponad 400 ppm.
„W tym miesiącu odwiedziłem wyspę, która dosłownie tonie w oceanie, oraz Afrykę Subsaharyjską, gdzie zmiany klimatyczne niweczą wysiłki na rzecz rozwoju i wzrostu gospodarczego” – mówił sekretarz.
Jak podkreślił, obszary działań na rzecz poprawy klimatu, jakie widzi, to ratyfikacja przez więcej państw tzw. drugiego okresu rozliczeniowego Protokołu z Kioto. Chodzi o zobowiązanie się do ograniczenia emisji CO2 do 2020 r. Uczestnictwo w nim zadeklarowała UE i kilka innych państw.
Kolejnym możliwym obszarem działań wymienionym przez sekretarza generalnego ONZ jest uzgodnienie w sprawie długookresowego finansowania i Zielonego Funduszu Klimatycznego (GCF), a także postępy w finansowaniu dostosowania się do zmian klimatu i ich łagodzenia. Inne działanie to polityczny sygnał dla zielonych inwestycji.
"Musimy postawić sobie wyżej poprzeczkę" - apelował Ban Ki Mun. „Musimy działać pilnie i mądrze, ale skala naszych działań jest ciągle niewystarczająca. Ale jestem pełen nadziei, bo widzę szanse i postęp na wielu frontach walki o niskowęglową przyszłość” - dodał.
Wyjaśnił, że jest wiele inicjatyw rządów, organizacji, liderów społeczności, które redukują emisję; są programy dla miast i rolnictwa, które przynoszą ludziom realne korzyści. Bardzo szybko wzrasta popyt na energie odnawialną - zauważył. Wzywał państwa do podejmowania nowych zobowiązań klimatycznych i wysyłania pozytywnych sygnałów inwestorom.
Ban Ki Mun dziękował też za poparcie jego inicjatywy - poświęconego klimatowi spotkania przywódców we wrześniu 2014 r., dzień przed doroczną sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wzywał uczestników tego szczytu do myślenia kategoriami dziedzictwa. „Nie dla własnego kraju, ale dla sąsiadów i ich sąsiadów, dla dzieci i ich dzieci. Żeby uczynić ten świat lepszym” – zakończył sekretarz generalny ONZ.
We wtorek na szycie klimatycznym rozpoczęła się najważniejsza część – polityczne negocjacje na wysokim szczeblu. Uroczystą sesję COP otworzył z tej okazji premier Donald Tusk. Na tym szczeblu będą dalej negocjowane kwestie finansowe czy mechanizm strat i szkód (loss and damage), czyli wsparcia dla krajów dotkniętych np. klęskami żywiołowymi spowodowanymi zmianami klimatu. Negocjowany będzie również budżet Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu. Kwestią otwartą pozostaje także sprawa nowego, międzynarodowego porozumienia ws. globalnego porozumienia klimatycznego w 2015 r.