"Propozycja działań zwiększających atrakcyjność specjalnych stref ekonomicznych dla inwestorów" zakłada m.in. możliwość reinwestycji na terenie, który został włączony do strefy jako grunt prywatny. Ministerstwo Gospodarki określiło konieczne kryteria, które należy spełnić, aby ponowna inwestycja była możliwa. Jednym z warunków jest możliwość wydania zezwolenie jedynie dla tego samego przedsiębiorcy, dla którego RM włączyła już do strefy grunt prywatny.
Do 31 grudnia 2016 r. zostanie także złagodzone kryterium stopy bezrobocia, jeden z warunków włączania do stref gruntów prywatnych. Ministerstwo Gospodarki zaproponowało obniżenie progów dla minimalnych kosztów inwestycji i poziomu zatrudnienia. Eksperci MG oceniają, że pozwoli to na realizację większej liczby inwestycji i przyspieszy podejmowanie decyzji przez przedsiębiorców.
Ważną kwestią dla przedsiębiorców jest także możliwość wcześniejszego rozpoczęcia inwestycji. Obecnie od momentu zgłoszenia przez inwestora do zarządzającego strefą wniosku o włączenie do SSE gruntu prywatnego pod konkretną inwestycję do zakończenia procedury, mija wiele miesięcy. Dlatego Ministerstwo Gospodarki zaproponowało możliwość wcześniejszego rozpoczęcia inwestycji przy świadomości ryzyka nie objęcia przez Radę Ministrów terenu inwestycji strefą, i tym samym nie uzyskania zezwolenia uprawniającego do pomocy publicznej w formie zwolnienia podatkowego.
Atrakcyjna dla inwestorów jest także propozycja dostosowywania obszarów SSE do ich potrzeb. To rozwiązanie pozwoli zoptymalizować wykorzystanie gruntów już objętych strefami tak, by w najbliższym czasie nie było konieczności zwiększania puli gruntów, które mogą być objęte SSE.
Propozycja MG dotyczy również rozszerzenia w ustawie o SSE zakresu działania spółek zarządzających strefami. Zgodnie z nowymi przepisami będą one pełnić rolę łącznika między biznesem a edukacją oraz koordynować rozwój struktur klastrowych.
W opinii Ministerstwa Gospodarki konieczna jest też promocja terenów strefowych wśród krajowych przedsiębiorców. MG chce zachęcać ich do lokowania swojej działalności w strefach, korzystania z ulg, a dzięki temu tworzenia nowych miejsc pracy. W tym zakresie realizowana będzie kampania pod hasłem „Dbamy o dobrą markę polskiej gospodarki”. W jej ramach będą organizowane m.in. spotkania i konferencje, promujące efektywną działalność SSE w Polsce.
SEE bardziej atrakcyjne dla inwestorów
Złagodzenie reguł włączania do specjalnych stref ekonomicznych (SSE) gruntów prywatnych do 2016 r., możliwość wcześniejszego rozpoczęcia inwestycji oraz dostosowywanie obszarów stref do potrzeb przedsiębiorców to główne zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Gospodarki.