Zgodnie z ustawą rzecznik małych i średnich przedsiębiorców ma prawo do występowania w sprawach przedsiębiorców jedynie przed sądami administracyjnymi, a nie także powszechnymi. To znacząco ogranicza możliwości podejmowanych przez Biuro Rzecznika interwencji i efektywność stania na straży kluczowych postanowień Konstytucji Biznesu. Nie może bowiem pomagać w w już toczących się postępowaniach w sprawach cywilnych z zakresu ubezpieczeń społecznych (ZUS) oraz wnosić skarg kasacyjnych. Tymczasem do Biura Rzecznika napływa bardzo dużo wniosków w sprawach ZUS.  

Czytaj również: Rzecznik przedsiębiorców broni spółki przed sankcjami >>

 

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii w odpowiedzi do Rady Przedsiębiorców, działającej przy Rzeczniku MŚP, zobowiązała się do zainicjowania procedury legislacyjnej, by doprecyzować kompetencję rzecznika. Warto przypomnieć, że zmiany dotyczące rzecznika były w rządowym projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych (tzw. pakiet Przyjazne Prawo), ale na etapie Stałego Komitetu Rady Ministrów zostały wykreślone. Zaniepokojeni tym faktem przedsiębiorcy jak również organizacje przedsiębiorców zrzeszone w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku zwróciły się do Prezesa Rady Ministrów z wnioskiem o kontynuowanie prac.  Jadwiga Emilewicz oraz wicepremier Jacek Sasin zapowiedzieli uchwalenie wnioskowanych zmian w osobnym druku sejmowym na wrześniowym posiedzeniu Sejmu.

- Dzięki zmianom nasi prawnicy będą mogli jeszcze skuteczniej pomagać przedsiębiorcom– podkreślił Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. - W ten sposób będziemy mogli efektywniej bronić Konstytucji Biznesu i bronić właścicieli firm przed samowolą urzędników, a także doprecyzujemy szereg przepisów, które mogły dotychczas budzić wątpliwości.
 

 

Cena promocyjna: 24.9 zł

|

Cena regularna: 249 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


 

Cena promocyjna: 24.9 zł

|

Cena regularna: 249 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł