Rada gminy ustaliła szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.
Uchwaliła między innymi, iż przy realizacji nowych ciągów kanalizacyjnych właściciele przyłączanych nieruchomości mają obowiązek wniesienia opłaty przyłączeniowej w wysokości dwóch minimalnych wynagrodzeń za pracę, w terminie do 18 miesięcy od chwili oddania głównych ciągów kanalizacyjnych do eksploatacji.
Wojewoda wniósł o stwierdzenie nieważności uchwały.
Uznał bowiem, iż rada wykroczyła poza granice dyspozycji zawartej w ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Nr 132 poz. 622; obecnie j.t. Dz. U. z 2016 r., poz. 250 ze zm.).
WSA przyznał rację organowi nadzoru.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Zdaniem sądu wprowadzanie wymogów, jakie należy spełnić przy przyłączaniu nieruchomości do sieci kanalizacyjnej w żadnym wypadku nie mieści się w delegacji ustawowej, jaka została przewidziana przez ustawodawcę.
Należy więc uznać, że rada gminy – bez żadnych podstaw prawnych - zobowiązała właścicieli nieruchomości do budowy przyłącza kanalizacyjnego w wyznaczonym przez nią nieprzekraczalnym terminie oraz ustaliła wysokość opłaty za przyłączenie do gminnej sieci kanalizacyjnej.
Wprowadzenie zatem do treści uchwały kwestionowanego w skardze zapisu, oznacza rozszerzenie w sposób nieuprawniony materii, jaka została powierzona gminie – uznał sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Gliwicach z 9 grudnia 2016 r., sygn. akt II SA/Gl 928/16, nieprawomocny