Jak przypomina konfederacja Lewiatan, obecnie trwają konsultacje projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Organizacja podkreśla, że projektowane przepisy będą dotyczyły wszystkich opakowań i całego cyklu produkcyjnego. Dlatego przyszłe przepisy niewątpliwie znacząco wpłyną również na polskich przedsiębiorców.
– Skala oddziaływania tego projektu na polskich przedsiębiorców jest ogromna, ponieważ dotyczy obrotu gospodarczego, który bazuje na towarach w opakowaniach. Bardzo mocno oddziałuje na branżę spożywczą, farmaceutyczną, kosmetyczną, dostawczą i recyklingową. Regulacja ta jest priorytetem w działaniach grupy eksperckiej ds. Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) działającej w Konfederacji Lewiatan od 2020 r. Grupa ta zrzesza ponad 30 firm oraz związków z różnych obszarów reprezentujących szeroki łańcuch wartości – wypowiada się w komunikacie Piotr Mazurek, ekspert Konfederacji Lewiatan.
Sprawdź w LEX: Czy Polska wdrożyła rozszerzoną odpowiedzialność producenta ROP i na czym ona polega? >
Konieczna jak najszersza harmonizacja
Organizacja przypomina, że głównym celem nowych przepisów ma być jak najdalsza rezygnacja z plastiku oraz generalne ograniczenie negatywnego wpływu opakowań i odpadów opakowaniowych na środowisko. W przedstawionej opinii Konfederacja Lewiatan wskazuje, że jak najbardziej popiera harmonizację przepisów dla wszystkich krajów unijnych. Zaznacza jednak, że w pracach warto byłoby uwzględnić to, że część branż ma już własne, uzgodnione i zapisane cele w tym obszarze, i pracuje nad ich wdrażaniem.
- Ponadto konieczne jest określenie terminów granicznych dla przyszłych aktów wykonawczych i delegowanych do dokumentu. Aktualnie w projektowanych przepisach jest tylko zapowiedź przyszłych aktów delegowanych, co powoduje olbrzymią niepewność, co do ich przyszłego kształtu i terminu publikacji, stwarzając dodatkowe ryzyka biznesowe. Terminy przejściowe dotyczące spełnienia obowiązków przedsiębiorców, do których realizacji niezbędne są przepisy ww. aktów prawa wtórnego powinny być ustalane w odniesieniu do terminów ogłoszenia tych aktów przez Komisję, a nie w stosunku do terminu wejścia w życie rozporządzenia. W przeciwnym razie, opóźnienie publikacji aktów przez Komisję będzie skutkowało skróceniem terminów przejściowych dla przedsiębiorców – zaznacza Piotr Mazurek.
Czytaj w LEX: Przegląd obowiązków związanych z gospodarką opakowaniami oraz odpadami opakowaniowymi >>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.