Niewątpliwie jedną z najprostszych i najpopularniejszych form oszczędzania energii wśród podmiotów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw jest energooszczędne oświetlenie. Blisko 53 proc. właścicieli firm korzysta z tego rozwiązania poprzez stosowanie odpowiednich żarówek lub systemów opartych na technologii LED. Popularną formą niwelowania kosztów zużycia energii jest również racjonalny dobór sprzętu elektronicznego. Prawie 27 proc. przedsiębiorców uzależnia zakup danego urządzenia od jego klasy energetycznej. Drogą do obniżenia kosztów w tym zakresie może być również wnikliwa analiza funkcjonowania zakładu.

Taryfa ulgowa

Generowanie przez przedsiębiorstwo wysokich rachunków z tytułu zużycia energii elektrycznej bardzo często wynika z niedopatrzenia. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na rodzaj wybranej taryfy. – Małe i średnie firmy korzystają najczęściej z taryfy C11 lub C12. W przypadku tej pierwszej opcji stawka za energię jest taka sama przez całą dobę – mówi Dorota Czech z firmy Phoenix Contact. – W przypadku niektórych podmiotów zdecydowanie bardziej korzystnym finansowo rozwiązaniem jest wybór taryfy C12, w ramach której stawki są niższe m.in. w nocy oraz poza godzinami szczytu – dodaje. Istotnym elementem pozostaje również określenie faktycznego zapotrzebowania przedsiębiorstwa na energię elektryczną. Właściwe oszacowanie tego parametru pozwala uniknąć kar umownych z tytułu przekroczenia określonego limitu. W rezultacie może to prowadzić do znacznych oszczędności w skali całego roku.

Energia pod kontrolą

Wyraźne obniżenie kosztów można uzyskać także poprzez modernizację stosowanych rozwiązań, np. udoskonalenie lub remont hali produkcyjnej. Wykorzystanie termoizolacyjnej elewacji, obniżenie stropu w ogrzewanych pomieszczeniach czy chociażby uszczelnienie okien pozwala znacząco zredukować wydatki na energię. Wszystkie inwestycje o tym charakterze powinny jednak być poprzedzone audytem energetycznym, który wykaże, czy takie działania doprowadzą ostatecznie do pożądanej obniżki opłat. W tym zadaniu może być pomocny stały monitoring przepływu oraz jakości energii. Nowoczesne technologie umożliwiają prowadzenie go we własnym zakresie(np. system EMwise). Mechanizm pozwala ocenić m.in. to, czy urządzenia pracują przez właściwy okres czasu i pobierają pożądaną ilość energii. Daje też możliwość uniknięcia przeciążeń lub weryfikacji, np. w przypadku instalacji trójfazowej, czy poszczególne fazy są obciążone równomiernie. Dzięki temu możliwa jest optymalizacja całego procesu i uniknięcie niepotrzebnych strat.

Oszczędzanie energii elektrycznej w podmiotach z sektora MSP może przebiegać dwutorowo. Koszty z tego tytułu może obniżyć już sama wymiana systemu oświetleniowego czy racjonalne korzystanie z urządzeń peryferyjnych. Niewątpliwie największe oszczędności można jednak osiągnąć poprzez modernizację zakładu, która dzięki nowoczesnym technologiom niekoniecznie wiąże się z dużymi nakładami finansowymi.