Konserwator zabytków włączył do ewidencji zabytków obiekty zlokalizowane na terenach stoczniowych, w tym obiekty stanowiące własność spółki.
Spółka wniosła skargę na czynność organu, między innymi na fakt włączenia do ewidencji żurawi bramowych. Jej zdaniem obiekty te stanowią ruchomości, a zatem ujęcie ich w ewidencji mogło nastąpić jedynie za jej zgodą.
NSA wyjaśnił, iż żurawie stanowią część składową nieruchomości, ponieważ poruszają się w ograniczonym zakresie po torowiskach, które są powiązane z gruntem fundamentem, a w konsekwencji żurawie są funkcjonalnie powiązane z gruntem za pomocą tego fundamentu.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Elementy te (żurawie i torowiska) fizycznie i funkcjonalnie stanowią całość. Innymi słowy, bez poruszania się po torowisku żurawie nie mogą pełnić swojej funkcji gospodarczej.
Bez wpływu na powyższe pozostaje okoliczność, że żurawie te mogą być transportowane z miejsca na miejsce. Nie świadczy to o ich przynależności do rzeczy ruchomych.
Z tych powodów NSA uznał, że stanowią one urządzenia trwale związane z gruntem, a zatem są częściami składowymi nieruchomości (art. 48 K.c.).
Na podstawie:
Wyrok NSA z 26 października 2016 r., sygn. akt II OSK 173/15, prawomocny