Przedsiębiorca M. L. siedem lat temu wybudował bez pozwolenia małą elektrownię wodną na Wkrze. Wystąpił więc do starosty z wnioskiem o wydanie decyzji  legalizacji Po skompletowaniu dokumentacji wymaganej przepisami Prawa wodnego organ odmówił legalizacji urządzenia wodnego. Uznał, bowiem że urządzenia towarzyszące  tj. budowla żelbetonowa wlotowa, zbiornik retencyjny i kanał odprowadzający wody wykonane na podstawie decyzji Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego nie podlegają legalizacji.
Ponadto miejsce lokalizacji i moc elektrowni nie są zgodne z analizą przyjętą w "Koncepcji programowo-przestrzennej na budowę zbiornika wodnego, a moc elektrowni przekracza moc przyjętą w koncepcji. Wobec tego lokalizacja urządzenia wodnego narusza przepisy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Przedsiębiorca odwołał się od tej decyzji. Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie - ponownie rozpoznając sprawę uchylił decyzję organu I instancji i na podstawie art. 64a i art. 4 ust. 4 ustawy Prawo wodne orzekł o legalizacji elektrowni.

Legalizacja umożliwia migrację ryb

Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na tę decyzje poskarżył się Polski Związek Wędkarski. Sąd 11 kwietnia 2013 r. nie uwzględnił skargi. W konsekwencji uznał, że decyzja dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej z września 2012 r. odpowiada prawu.

W myśl art. 64a ustawy z 18 lipca 2001 r. Prawo wodne jeżeli urządzenie wodne zostało wykonane bez wymaganego pozwolenia, właściciel tego urządzenia może wystąpić z wnioskiem o jego legalizację, do którego dołącza dokumenty. Organ właściwy do wydania pozwolenia może wydać decyzję o legalizacji urządzenia wodnego, jeżeli lokalizacja tego urządzenia nie narusza przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Nadto w myśl art. 63 ustawy Prawo wodne przy projektowaniu, wykonywaniu oraz utrzymywaniu urządzeń wodnych należy kierować się zasadą zrównoważonego rozwoju, a w szczególności zachowaniem dobrego stanu wód , potrzebą zachowania istniejącej rzeźby terenu oraz biologicznych stosunków w środowisku wodnym i na terenach podmokłych (ust. 1). Budowle piętrzące powinny umożliwiać migrację ryb, o ile jest to uzasadnione lokalnymi warunkami środowiska (ust. 2).

W ocenie dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej wszystkie z wymienionych warunków, niezbędne do zalegalizowania urządzenia wodnego, zostały spełnione. Ocenę tą podzielił WSA.

Pełna treść artykułu pt. NSA: mała elektrownia wodna nie szkodzi rybom dostępna jest w serwisie LEX.pl>>>