Ponad 600 uczestników rozmawiało w Wilnie o tym, jak wyzwania związane z działaniami na rzecz środowiska mogą przekładać się na pobudzanie wzrostu i tworzenie nowych miejsc pracy nad Bałtykiem. - Strategia bałtycka ułatwia nawiązywanie współpracy transnarodowej między instytucjami różnego szczebla, takimi jak władze regionalne, kręgi akademickie i naukowe, instytuty badawcze, organizacje regionalne, programy operacyjne i sektor prywatny – powiedziała wiceminister Mościcka-Dendys. Dodała, że polskie instytucje coraz świadomiej angażują się we współpracę bałtycką.
Henryka Mościcka-Dendys spotkała się też z sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera Królestwa Szwecji Oskarem Wåglundem-Söderströmem. Oprócz kwestii bałtyckich, rozmowa dotyczyła polityki europejskiej, w tym wyborów do Parlamentu Europejskiego.
Doroczne Forum Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego organizowane jest od 2010 r. W 2011 r. odbyło się w Gdańsku. Organizatorami tegorocznej edycji są Komisja Europejska, litewska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej, INTERACT Point Turku oraz Sekretariat Rady Państw Morza Bałtyckiego.
MSZ: współpraca w regionie Morza Bałtyckiego z korzyścią nie tylko dla środowiska
- Strategia bałtycka UE stworzyła nowe możliwości dla pełniejszego wykorzystania potencjału regionu Morza Bałtyckiego podkreśliła wiceminister Henryka Mościcka-Dendys w Wilnie w czasie IV Dorocznego Forum Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego (11-12 listopada).