Rząd planuje, że wybudowanie terminala instalacyjnego w Porcie Gdańskim do połowy 2025 r. Dzięki temu ma się zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Zgodnie z decyzją rzadu, zamiast portu w Gdyni, terminal ma powstać w porcie w Gdańsku, w terminie do 1 czerwca 2025 r. Uchwała stanowi, że terminal ten powstanie w Gdańsku w porcie zewnętrznym, tj. części portu powstałej w wyniku "zalądowienia", czyli przekształcenia akwenu w ląd. Podkreślono, że nowa lokalizacja spełnia wszystkie kryteria inwestorów branżowych i pozwala na terminową realizację pierwszej fazy rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
Nowe przepisy dla farm wiatrowych
Natomiast w przyjętym we wtorek projekcie ustawy rząd chce, aby morskie farmy wiatrowe, które budowane są w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, spełniały odpowiednie wymogi. Dotyczy to także zespołów urządzeń służących do wyprowadzenia mocy. Chodzi o zapewnienie wytrzymałości, nośności i stateczności konstrukcji instalowanych na morzu. Nowe przepisy ustawy o bezpieczeństwie morskim. przewidują m.in. wprowadzenie systemu certyfikacji, który będzie potwierdzeniem spełniania przez morską farmę wiatrową wymagań dotyczących bezpieczeństwa i ochrony środowiska.
Nowela ustawy wprowadza system certyfikacji, który będzie potwierdzeniem spełniania przez morską farmę wiatrową wymagań związanych z bezpieczeństwem i ochroną środowiska na poszczególnych etapach realizacji inwestycji (projektowanie, dopuszczenie do eksploatacji, eksploatacji. Określa również wymagania, jakie będzie musiała spełniać morska farma wiatrowa. Chodzi m.in. o bezpieczeństwo konstrukcji, bezpieczeństwo pożarowe, bezpieczeństwo użytkowania oraz wymagania związane z ochroną środowiska. Ich spełnianie będą potwierdzać certyfikaty: zgodności projektowej, dopuszczenia do eksploatacji, bezpieczeństwa eksploatacji.
Zadania dotyczące certyfikacji i nadzoru nad morskimi farmami wiatrowymi w polskiej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim będą realizowane wyłącznie przez organizacje, zajmujące się tego typu działaniami.