Powód domagał się zasądzenia na jego rzecz kwoty ok. 2100 zł od pozwanej. Wyjaśnił, że pozwana zawarła umowę pożyczki ze spółką prawa handlowego. Dzięki zawartej umowie pozwana uzyskała pieniądze, ale później nie spłaciła zadłużenia - zgodnie z harmonogramem spłat. Wierzytelność wobec pozwanej została następnie sprzedana powodowi – wskazano w pozwie. Pozwana nie wniosła odpowiedzi na pozew i nie stawiła się na rozprawie.
Sąd rejonowy uznał, że zachodzą podstawy do wydania wyroku zaocznego, biorąc pod uwagę brak przedstawienia przez pozwaną stanowiska w sprawie (art. 339 § 1 k.p.c). Sąd uznał, że powództwo nie zostało wykazane i należało je oddalić. Sąd zwrócił uwagę, że choć pozwana nie stawiła się w sądzie, zapadł dla niej korzystny wyrok. Sąd nie wydaje bowiem wyroku zaocznego uwzględniającego powództwo, jeśli twierdzenia powoda budzą wątpliwości co do zasadności jego żądania. W orzecznictwie przyjmuje się bowiem, że jeśli twierdzenia i dowody przedstawione przez powoda są niekompletne, to sąd powinien przeprowadzić postępowanie dowodowe, by wyjaśnić wątpliwości.
Czytaj w LEX:
Nowe zasady doręczania pism procesowych po reformie postępowania cywilnego z lipca 2019 r. >
Nowe obowiązki pełnomocników procesowych - reforma KPC >
Taki pogląd przedstawił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 14 sierpnia 1972 r. w sprawie III CR 153/72. Sąd Najwyższy w wyroku tym podkreślił, że w razie uzasadnionych wątpliwości nie może zapaść wyrok uwzględniający powództwo wyłącznie w oparciu o niepełne ustalenia faktyczne.
Oryginał a nie ksero
Powód nie udowodnił istnienia wierzytelności – ocenił sąd rejonowy. Powód nie przedstawił bowiem w sądzie oryginału umowy cesji wierzytelności. Przedłożył on jedynie kserokopię tej umowy. Tymczasem dowodem w postępowaniu cywilnym powinny być oryginały dokumentów – zaznaczył sąd. Kserokopia, która odwzorowuje oryginalny tekst, może być uznana za odpis dokumentu, o ile zostanie ona poświadczona.
W orzecznictwie wskazuje się, że niepoświadczona podpisem strony kserokopia nie stanowi dokumentu, a więc nie jest dowodem. Takie zapatrywanie wyraził np. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 29 kwietnia 2009 r. w sprawie II CSK 557/08 (LEX nr 584200). Nie można uznać jej za dowód w rozumieniu art. 308 k.p.c. Na podstawie tego przepisu dowody z innych dokumentów niż wymienione w art. 2431, w szczególności zawierających zapis obrazu, dźwięku albo obrazu i dźwięku, sąd przeprowadza, stosując odpowiednio przepisy o dowodzie z oględzin oraz o dowodzie z dokumentów.
Zobacz linie orzecznicze w LEX:
Niepoświadczona kserokopia dokumentu oraz wydruk komputerowy jako dowód w postępowaniu cywilnym >
Sąd rejonowy podkreślił, że ksero może być dowodem, o ile zawiera ono oświadczenie o istnieniu oryginału o treści i formie odwzorowanej kserokopią. Powód takiego dowodu jednak nie przedłożył. W aktach znajduje się wydruk wyciągu z elektronicznego załącznika do umowy cesji. Nie oznacza to, że istnieje wierzytelność, a więc brak jest dowodu, że powód może dochodzić zapłaty od pozwanej – podkreślił sąd.
Czytaj w LEX: Reforma KPC - najważniejsze zmiany >
Dowód, który przedstawił powód, nie może potwierdzić zbycia wierzytelności między wierzycielem pierwotnym a powodem. Powód nie przedłożył również i innych ważnych dowodów Zatem powód nie udowodnił swojego roszczenia, choć to na nim spoczywał ciężar wykazania zasadności żądania (art. 6 k.c.). Nie jest przy tym rolą sądu poszukiwać dowodów – podsumował sąd i oddalił powództwo.
Wyrok Sądu Rejonowego w Giżycku z 24 czerwca 2019 r., I C 500/19, LEX nr 2700318.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.