Sporny przepis to art. 84 ust. 3 pkt 1 i 2 Prawa o ruchu drogowym, który stanowi, że starosta cofa diagnoście uprawnienia do przeprowadzania badań technicznych pojazdu w dwóch przypadkach - gdy w wyniku kontroli stwierdzono:
- przeprowadzenie przez diagnostę badania technicznego niezgodnie z określonym zakresem i sposobem wykonania;
- wydanie przez diagnostę zaświadczenia albo dokonanie wpisu do dowodu rejestracyjnego pojazdu niezgodnie ze stanem faktycznym lub przepisami.
Cofnięcie uprawnień jest obligatoryjne i nie ma możliwości, by zastosować łagodniejszą sankcję.
Czytaj w LEX: Podstawy cofnięcia uprawnień diagnoście pojazdów mechanicznych - LINIA ORZECZNICZA >>
Zbyt restrykcyjny przepis
Rzecznik Praw Obywatelskich, który zdecydował się przystąpić do skargi konstytucyjnej obywatela dotkniętego przepisami, wskazuje, że regulacja jest zdecydowanie zbyt surowa - i nie uwzględnia indywidualnych sytuacji ani gradacji odpowiedzialności. W praktyce oznacza to, że diagnosta zawsze straci prawo do wykonywania zawodu, nawet jeśli będzie to nieproporcjonalnie surowe rozstrzygnięcie.
Czytaj też: RPO popiera wniosek gminy Kleszczów do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zmiany granic >>
- Stanowi to nieproporcjonalną ingerencję w podmiotowe prawo do wykonywania zawodu zagwarantowane w art. 65 ust. 1 Konstytucji w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji, jak również narusza zasadę sprawiedliwości społecznej wynikającą z art. 2 Konstytucji. Przyjęte w art. 84 ust. 3 Prawa o ruchu drogowym "mechaniczne" ukształtowanie odpowiedzialności diagnosty budzi zatem zastrzeżenia z punktu widzenia zasady proporcjonalności (art. 2 i 31 ust. 3 Konstytucji), w świetle której stopień dolegliwości sankcji określonej w ustawie powinien odpowiadać wadze i istotności niedopełnienia obowiązku przewidzianego przez prawo - wskazuje RPO.
Dlatego w stanowisku skierowanym do TK podkreślono, że przepis powinien zostać uznany za niezgodny z konstytucją.
Więcej w LEX: Cofnięcie diagnoście uprawnienia do wykonywania badań technicznych - komentarz praktyczny >>
Cena promocyjna: 79.2 zł
|Cena regularna: 99 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 99 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.