W piątek w Sejmie odbyło się ostatnie już głosowanie nad ustawą o przekształceniu prawa użytkowania wieczystegogruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności. Teraz ustawa czeka juą na podpis prezydenta. Za jej sprawą osoby, które 1 stycznia 2019 r. staną się z mocy prawa właścicielami gruntów, będą zobowiązane do uiszczania przez 20 lat opłat rocznych. Ich wysokość zostanie ustalona według stanu na 1 stycznia 2019 roku. Samorządy będą mogły waloryzować te opłaty - już z tytułu własności - ale tylko przy zastosowaniu wskaźników ogłaszanych przez GUS.

Z bonifikatą

Osoby, które będą chciały uregulować opłaty wcześniej niż w ciągu 20 lat, zostaną zaproponowane bonifikaty. Ich wysokość na gruntach Skarbu Państwa określa ustawa. Ci, którzy postanowią zapłacić całą 20-letnią sumę jednorazowo w pierwszym roku, zapłacą 40 proc.  W kolejnych latach będzie to o 10 pkt. proc. więcej. Taka bonifikata na gruntach samorządowych w użytkowaniu wieczystym będzie ustalana przez radę gminy lub powiatu. Samorządy mogą je ustanawiać, ale nie muszą, bo rząd nie przewiduje żadnych zachęt. Zdaniem Sobonia zachętą jest zadowolenie obywateli. – Chcemy pokazać, że dobra władza, ma dobry wpływ na życie każdej rodziny – podkreślił Soboń.

 

Przedsiębiorcy płacą całość

Jeśli na gruncie będą znajdowały się zarówno budynki mieszkalne, jak i komercyjne to cały grunt zostanie przekształcony we własność, ale przedsiębiorca nie skorzysta z ewentualnej bonifikaty. Własność gruntów w księgach wieczystych oraz w ewidencji gruntów i budynków będzie ustalana na podstawie zaświadczenia wydawanego przez organy reprezentujące dotychczasowych właścicieli gruntów - Skarb Państwa oraz gminy. Wpisy będą wolne od opłat sądowych.

Czytaj więcej o uwłaszczeniu użytkowników wieczystych:
W 2019 r. uwłaszczy się 2,5 mln użytkowników wieczystych >>
Nie wszędzie użytkowanie wieczyste zniknie w 2019 roku >>