Pierwszy nabór wniosków w 2023 r. w ramach kredytu technologicznego będzie miał miejsce od 23 marca do 31 maja, a w ramach kredytu ekologicznego od 6 czerwca do 17 sierpnia. Alokacje na konkursy to odpowiednio 578 mln PLN i 333 mln PLN.
Istotną nowością w porównaniu do poprzednich centralnych programów operacyjnych (skierowanych do przedsiębiorstw z całej Polski) jest modułowe podejście projektowe. W ramach pierwszego priorytetu FENG, tzw. ścieżki SMART, przedsiębiorcy będą bowiem mogli w jednym wniosku o dofinansowanie uwzględnić szeroko zakrojone działania związane z rozwojem firmy, w ramach następujących, dostępnych modułów tematycznych:
- badawczo – rozwojowy (B+R) – obejmujący opracowanie nowego rozwiązania procesowego lub produktowego,
- infrastruktura B+R – założenie bądź rozwój istniejącego działu B+R czy laboratorium,
- wdrożenie innowacji – inwestycja w park maszynowy, dostosowanie hali produkcyjnej,
- zazielenienie – wdrożenie ekorozwiązań np. związanych z ponownym użyciem odpadów czy wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii,
- cyfryzacja – wdrożenie specjalistycznego oprogramowania w przedsiębiorstwie skutkującego transformacją cyfrową w procesie produkcji czy świadczenia usług,
- internacjonalizacja – wdrożenie produktu za granicą czy udział w targach,
- rozwój kompetencji pracowników.
Czytaj w LEX: Rozwój organizacji przez rozwój pracowników >>>
Czytaj w LEX: Biznes to gra, w której wygrywają drużyny >>>
Zakres działań możliwych do uwzględnienia w poszczególnych modułach jest bardzo szeroki, co pozwoli przedsiębiorcom kompleksowo spojrzeć na plany rozwojowe w kontekście możliwości uzyskania zewnętrznego wsparcia. Co istotne, kompleksowy projekt w cale nie musi dotyczyć jednej ścieżki rozwoju, tzn. skupiać się na jednym celu (np. wdrożeniu udoskonalonego produktu) i komponowaniu modułów pod ten cel. Przewidziano bowiem możliwość realizacji projektów nielinearnych. Przykładowo, moduł związany z wdrożeniem nie musi dotyczyć tego samego rozwiązania, które jest przedmiotem modułu B+R. To pozwala jeszcze szerzej spojrzeć na potencjalny projekt i długofalowy rozwój firmy. Wszystkie moduły muszą być niemniej ze sobą spójne, komplementarne, pokazywać w sposób logiczny rozwój firmy np. w kontekście np. zmieniającego się rynku.
Przedsiębiorca będzie mógł samodzielnie zdecydować, jakie moduły zamierza zrealizować w swoim projekcie, przy czym modułem obowiązkowym dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) jest B+R lub wdrożenie innowacji, natomiast dla dużych firm obowiązkowym modułem jest B+R.
Sprawdź w LEX: Kiedy możesz odliczyć koszty zatrudnienia pracownika do działalności B+R? >>>
Czytaj też: Prace badawczo-rozwojowe w księgach rachunkowych - PORADNIK >>>
Pierwszy w tym roku nabór wniosków rusza 21 lutego i potrwa do 12 kwietnia. Dla MŚP przewidziano 4,45 mld PLN, a budżet dla dużych przedsiębiorstw to 667 mln PLN. Szczegółowe zasady naboru będą znane 7 lutego, kiedy to konkurs zostanie oficjalnie ogłoszony, natomiast warto już teraz rozpocząć prace nad projektem, w tym określić spójną koncepcję modułów, czy nakreślić koszty.
Kredyt eko- i technologiczny
Program FENG przewiduje również wsparcie na innowacyjne projekty inwestycyjne. Kontynuowany będzie tzw. kredyt technologiczny, tj. działanie skierowane do MŚP mające na celu dofinansowanie inwestycji w ramach których wdrażane są nowe technologie będące wynikiem własnych prac B+R przedsiębiorców, lub projekty dotyczące wdrożenia wyników prac B+R nabywanych w ramach projektu. Mogą one mieć postać prawa własności przemysłowej lub wyników prac rozwojowych (lub badań aplikacyjnych), lub nieopatentowanej wiedzy technicznej.
Innymi słowy, przed złożeniem wniosku przedsiębiorca musi mieć „gotowe” wyniki prac B+R, które poprzez inwestycję będą wdrożone w jego działalności. Efektem tego wdrożenia musi być rozpoczęcie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych, produktów, procesów lub usług.
Leśnikowska-Marciniak Monika: Pułapki informatyzacji w firmie >>>
Graczykowska Malwina, Kllombka-Jarzyna Justyna: Etap rozwoju firmy a strategiczne podejście do zarządzania >>>
Kredyt ekologiczny z kolei ma na celu wsparcie przedsiębiorstw w transformacji zwiększającej ich efektywność energetyczną (np. energooszczędność, zmiana źródeł wykorzystywane energii na bardziej ekologiczne) poprzez modernizację infrastruktury, w tym również poprzez inwestycje w nowe lub ulepszone produkty czy procesy. Działanie to skierowane jest nie tylko do MŚP, ale także do tzw. spółek small- i midcaps(małe spółki o średniej kapitalizacji i spółki o średniej kapitalizacji - szczegółowe kryteria definiujące pod artykułem), które zostały dodatkowo wyodrębnione celem zwiększenia zasięgu różnych instrumentów wsparcia.
Dofinansowanie w kredycie eko- i technologicznym ma formę premii technologicznej – refundacji części kapitałowej kredytu przeznaczonego na pokrycie kosztów kwalifikowanych inwestycji, zaciągniętego w baku komercyjnym. Premia może wynieść do 70% kosztów inwestycji.
Autor: Magdalena Mazur, manager ds. dotacji i funduszy unijnych, ID Advisory
- Small mid-cap – jest to „mała spółka o średniej kapitalizacji” oznaczająca przedsiębiorstwo zatrudniające do 499 pracowników, którego roczne obroty nie przekraczają 100 mln EUR, a roczna suma bilansowa – 86 mln EUR.
- Mid-cap – jest to „spółka o średniej kapitalizacji” oznaczająca przedsiębiorstwo zatrudniające nie więcej niż 3 000 pracowników, niebędące MŚP ani małymi spółkami o średniej kapitalizacji (small mid-caps).
Cena promocyjna: 215.1 zł
|Cena regularna: 239 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 179.25 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.