Bon turystyczny to 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 1000 zł. Przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r.
Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym >> (PBT).
Bonem można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Aktualna lista podmiotów, w których można skorzystać z bonu jest na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel.
Bon można pobrać i zrealizować do 31 marca 2023 r. Środki z bonu można przeznaczyć również na przedpłatę usługi turystycznej czy noclegowej, która zostanie zrealizowana po 31 marca br. - np. w okresie tegorocznych wakacji.
Ważne jest, aby płatność nastąpiła przed 31 marca, czyli dniem, w którym upływa termin obowiązywania programu Polski Bon Turystyczny.
Bonu nie można wymienić na gotówkę, inne środki płatnicze albo inne środki wymiany.
Czytaj więcej: Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Polski Bon Turystyczny >>>
Jak pobrać bon turystyczny?
Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon, otrzymując unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym opiekun SMS-em otrzymuje indywidualny kod, którym potwierdza transakcję.
W przypadku braku zakładki Polski Bon Turystyczny na indywidualnym profilu PUE ZUS osoby uprawnionej, należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej stosowny wniosek, którego wzór dostępny jest na stronie internetowej: https://bonturystyczny.polska.travel/
Rodzice mogą na przykład zapłacić bonem za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Bonem można opłacić zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi np. transport i zwiedzanie.
Czytaj też: ZUS podsumował - ponad 5 mln płatności bonami turystycznymi >
Sprawdź w LEX:
- Czy marszałkowie województw są uprawnieni do kontrolowania zasadności przyjmowania przez przedsiębiorców bonów turystycznych oraz zgodności realizacji bonów turystycznych z ich przeznaczeniem? >
- Czy Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie jest jednostką uprawnioną do udostępniania danych osobowych w odpowiedzi na wnioski kierowane przez Polską Organizację Turystyczną? >
- Czy rodzice dzieci mogą przekazywać środki na kolonie dzieci w formie bonu turystycznego? >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.