Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.

ZARZĄDZENIE Nr 11
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 5 lutego 2024 r.
w sprawie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188 oraz z 2023 r. poz. 1195, 1234 i 1641) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, zwany dalej "Komitetem", jest organem pomocniczym Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów.
§  2. 
1. 
Do zadań Komitetu należy:
1)
prowadzenie analiz w zakresie krajowej i międzynarodowej sytuacji gospodarczej w celu wyznaczenia optymalnych kierunków działań organów administracji rządowej w zakresie polityki gospodarczej;
2)
rekomendowanie Radzie Ministrów lub Prezesowi Rady Ministrów:
a)
działań o charakterze strategicznym w obszarach związanych z gospodarką, finansami publicznymi, zarządzaniem mieniem publicznym, rozwojem kraju oraz w sprawach o istotnych przewidywanych skutkach finansowych, a także sposobów koordynacji przygotowań do podjęcia tych działań i ich realizacji,
b)
rozwiązań ukierunkowanych na zapewnienie stabilności gospodarki, w tym stabilności makroekonomicznej i stabilności finansów publicznych,
c)
rozwiązań zapewniających koordynację działań w zakresie polityki gospodarczej związanych z wymogami krajowych i unijnych reguł fiskalnych oraz innych wynikających z prawa europejskiego lub rekomendacji przedłożonych przez Komisję Europejską, w tym inicjatyw wymagających współpracy międzyresortowej,
d)
propozycji monitorowania działań podejmowanych przez organy administracji rządowej w zakresie, o którym mowa w lit. a oraz c;
3) 1
 analizowanie i rozpatrywanie propozycji inicjatyw rządowych i koncepcji przedkładanych przez członków Rady Ministrów dotyczących gospodarki, finansów publicznych, zarządzania mieniem publicznym, rozwoju kraju lub w sprawach o przewidywanych istotnych skutkach finansowych, gospodarczych lub społecznych, a także wydawanie rekomendacji dotyczących kontynuowania prac w tym zakresie.
2.  2
 Komitet może rozpatrywać sprawy dotyczące gospodarki, sektora finansów publicznych, zarządzania mieniem publicznym, rozwoju kraju lub spraw o przewidywanych istotnych skutkach finansowych, działając w trybie określonym dla komitetu właściwego, o którym mowa w § 53 uchwały nr 190 Rady Ministrów z dnia 29 października 2013 r. - Regulamin pracy Rady Ministrów (M.P. z 2022 r. poz. 348).
§  3.  3
1. 
W skład Komitetu wchodzą:
1)
przewodniczący Komitetu - Minister Finansów;
2)
wiceprzewodniczący Komitetu - Minister - Członek Rady Ministrów, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów;
3)
wiceprzewodniczący Komitetu - Minister - Członek Rady Ministrów, Przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów;
4)
wiceprzewodniczący Komitetu - Minister Aktywów Państwowych;
5)
pozostali członkowie Komitetu:
a)
Minister Cyfryzacji,
b)
Minister do spraw Unii Europejskiej,
c)
Minister Funduszy i Polityki Regionalnej,
d)
Minister Infrastruktury,
e)
Minister Klimatu i Środowiska,
f)
Minister Przemysłu,
g)
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
h)
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
i)
Minister Rozwoju i Technologii,
j)
Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej,
k)
sekretarz stanu albo podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wskazany przez Prezesa Rady Ministrów,
l)
sekretarz stanu albo podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów wskazany przez Ministra Finansów.
2. 
W uzasadnionych przypadkach członkowie Komitetu, o których mowa w ust. 1 pkt 2-5, za zgodą przewodniczącego Komitetu, mogą być zastępowani w pracach Komitetu przez upoważnionych przedstawicieli. Członkowie Komitetu, o których mowa w ust. 1 pkt 2-4 i pkt 5 lit. a-i, są zastępowani przez sekretarza stanu albo podsekretarza stanu.
3. 
Sekretarzami Komitetu są:
1)
dyrektor albo zastępca dyrektora komórki organizacyjnej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, obsługującej sprawy Komitetu;
2)
dyrektor albo zastępca dyrektora komórki organizacyjnej w Ministerstwie Finansów, obsługującej sprawy Komitetu.
§  4. 
1.  4
 W przypadku nieobecności przewodniczącego Komitetu kompetencje przewodniczącego Komitetu przysługują wiceprzewodniczącemu Komitetu wskazanemu przez przewodniczącego Komitetu.
2. 
W przypadku rozpatrywania na posiedzeniu Komitetu spraw należących do zakresu kompetencji członków Rady Ministrów niewchodzących w skład Komitetu przewodniczący Komitetu zaprasza ich do uczestniczenia w posiedzeniu Komitetu na prawach członka Komitetu.
3. 
Przewodniczący Komitetu może zapraszać do udziału w pracach Komitetu, z głosem doradczym, inne osoby.
4.  5
 Przewodniczący Komitetu może zarządzić niejawność całości albo części posiedzenia Komitetu. Przewodniczący Komitetu może wyłączyć z udziału w posiedzeniu Komitetu osoby, o których mowa w § 3 ust. 3.
5. 
Przewodniczący Komitetu określa szczegółowe sposoby i terminy realizacji zadań Komitetu, o których mowa w § 2 ust. 1, oraz wskazuje osoby lub podmioty odpowiedzialne za ich wykonanie.
6. 
Komitet może określić tryb i terminy wykonania prac zmierzających do przygotowania projektu dokumentu rządowego przewidzianego do rozpatrzenia przez Radę Ministrów lub Prezesa Rady Ministrów oraz wskazywać organy odpowiedzialne za ich wykonanie.
7. 
Uprawnienia, o których mowa w ust. 6, przysługują również przewodniczącemu Komitetu, jeżeli Komitet nie określił trybu i terminu wykonania odpowiednich prac lub organów odpowiedzialnych za ich wykonanie.
8.  6
 (uchylony).
9. 
W posiedzeniach Komitetu stale lub doraźnie uczestniczą, bez prawa udziału w podejmowaniu rozstrzygnięć, osoby zaproszone przez sekretarza Komitetu, jeżeli uzna on ich udział w posiedzeniu za niezbędny do wykonywania powierzonych im zadań służbowych albo do obsługi prac Komitetu.
§  4a.  7
1. 
W celu realizacji zadań Komitetu przewodniczący Komitetu może tworzyć grupy robocze lub zespoły ekspertów.
2. 
W skład:
1)
grupy roboczej wchodzą członkowie Komitetu;
2)
zespołu ekspertów wchodzą osoby zaproszone do udziału w pracach Komitetu.
3. 
Przewodniczący Komitetu określa skład i zakres zadań grupy roboczej oraz zespołu ekspertów.
4. 
Przewodniczący Komitetu wyznacza przewodniczącego grupy roboczej oraz przewodniczącego zespołu ekspertów spośród osób wchodzących odpowiednio w skład grupy roboczej albo zespołu ekspertów.
5. 
Posiedzenia grupy roboczej oraz zespołu ekspertów odbywają się w zależności od potrzeb, w terminie poprzedzającym planowane posiedzenie Komitetu.
6. 
Przepis § 7 stosuje się odpowiednio.
§  5. 
1.  8
 Sekretarze Komitetu zapewniają wsparcie przewodniczącemu Komitetu w wykonywaniu jego zadań oraz odpowiadają za sprawy organizacyjne Komitetu.
2.  9
 Sekretarze Komitetu, na podstawie informacji uzyskanych od przewodniczącego Komitetu oraz projektów dokumentów rządowych wniesionych do rozpatrzenia przez Komitet, przygotowują:
1)
porządek obrad Komitetu;
2)
listę członków Komitetu oraz osób, o których mowa w § 4 ust. 2 i 3, biorących udział w posiedzeniu Komitetu.
3.  10
 Sekretarze Komitetu przekazują porządek obrad Komitetu członkom Komitetu oraz osobom, o których mowa w § 4 ust. 2 i 3, biorącym udział w posiedzeniu Komitetu, nie później niż na 3 dni przed dniem posiedzenia.
4. 
W uzasadnionych przypadkach, za zgodą przewodniczącego Komitetu, termin, o którym mowa w ust. 3, może zostać skrócony.
§  6. 
1. 
Komitet odbywa posiedzenia w terminach określonych przez przewodniczącego Komitetu.
2. 
Przewodniczący Komitetu albo działający z jego upoważnienia sekretarz Komitetu może zarządzić rozpatrzenie sprawy w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk (tryb obiegowy).
3.  11
 Przewodniczący Komitetu może zarządzić odbycie posiedzenia przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, zawiadamiając o tym członków Komitetu, sekretarzy Komitetu oraz osoby, o których mowa w § 4 ust. 2 i 3, biorące udział w posiedzeniu Komitetu.
4. 
Odbycie posiedzenia przy użyciu środków komunikacji elektronicznej obejmuje w szczególności:
1)
transmisję posiedzenia w czasie rzeczywistym między uczestnikami posiedzenia,
2)
wielostronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której uczestnicy posiedzenia mogą się wypowiadać w toku posiedzenia

- z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa.

5. 
Przepisów ust. 3 i 4 nie stosuje się do posiedzeń, których zakres tematyczny może dotyczyć informacji niejawnych w rozumieniu przepisów o ochronie informacji niejawnych.
§  7. 
1. 
Rozstrzygnięcia Komitetu zapadają w drodze uzgodnienia.
2. 
W przypadku gdy uzgodnienie stanowiska nie jest możliwe, rozstrzyga zdanie przewodniczącego Komitetu.
3. 
Członkowie Komitetu mogą zgłosić zdanie odrębne w stosunku do zapadłego rozstrzygnięcia.
§  8. 
1.  12
 Sekretarze Komitetu przekazują członkom Komitetu oraz Sekretarzowi Rady Ministrów protokół zawierający ustalenia zapadłe podczas posiedzenia Komitetu.
2. 
Protokół jest podpisywany przez przewodniczącego Komitetu i sekretarza Komitetu.
3. 
Egzemplarz protokołu przechowuje się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
§  9. 
1. 
Przewodniczący Komitetu może zlecać członkom Komitetu opracowanie analiz poświęconych istniejącym rozwiązaniom prawnym, organizacyjnym i funkcjonalnym z zakresu gospodarki, finansów publicznych, zarządzania mieniem publicznym lub rozwoju kraju.
2. 
Przewodniczący Komitetu może zlecać rzeczoznawcom lub ekspertom opracowanie analiz, prognoz, ekspertyz, opinii lub koncepcji i projektów rozwiązań z zakresu gospodarki, finansów publicznych lub rozwoju kraju.
3.  13
 Członkowie Rady Ministrów, inne organy administracji rządowej oraz podległe im jednostki organizacyjne lub jednostki przez nie nadzorowane, na wniosek przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego Komitetu, udzielają Komitetowi, w ramach swoich kompetencji, pomocy przy wykonywaniu jego zadań, w tym przedstawiają niezbędne informacje i udostępniają dokumenty, w szczególności w sprawach dotyczących gospodarki, finansów publicznych, zarządzania mieniem publicznym, rozwoju kraju lub w sprawach o przewidywanych istotnych skutkach finansowych, gospodarczych lub społecznych.
§  10. 
Obsługę merytoryczną i organizacyjną Komitetu oraz środki związane z jego działalnością zapewnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
§  10a.  14
1. 
Członkom zespołów ekspertów przysługuje wynagrodzenie:
1)
za udział w posiedzeniu zespołu ekspertów - w wysokości 10 % wynagrodzenia sekretarza stanu w administracji rządowej;
2)
za opracowanie analizy, prognozy, ekspertyzy, opinii lub koncepcji i projektu rozwiązania - w ustalonej przez przewodniczącego Komitetu wysokości od 25 % do 100 % wynagrodzenia sekretarza stanu w administracji rządowej.
2. 
Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, nie przysługuje osobom wchodzącym w skład zespołu ekspertów zatrudnionym w urzędach obsługujących organy administracji rządowej lub inne organy państwowe.
3. 
Osobom, o których mowa w § 4 ust. 3, przysługuje zwrot kosztów przejazdu poniesionych w związku z uczestnictwem w posiedzeniu zespołu ekspertów, obliczony zgodnie z przepisami dotyczącymi ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.
§  11. 
Traci moc zarządzenie nr 357 Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. w sprawie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (M.P. z 2023 r. poz. 2, 460 i 632).
§  12. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a zarządzenia nr 69 z dnia 18 czerwca 2024 r. (M.P.2024.472) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 czerwca 2024 r.
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b zarządzenia nr 69 z dnia 18 czerwca 2024 r. (M.P.2024.472) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 czerwca 2024 r.
3 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 69 z dnia 18 czerwca 2024 r. (M.P.2024.472) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 czerwca 2024 r.
4 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a zarządzenia nr 69 z dnia 18 czerwca 2024 r. (M.P.2024.472) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 czerwca 2024 r.
5 § 4 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b zarządzenia nr 69 z dnia 18 czerwca 2024 r. (M.P.2024.472) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 czerwca 2024 r.
6 § 4 ust. 8 uchylony przez § 1 pkt 3 lit. c zarządzenia nr 69 z dnia 18 czerwca 2024 r. (M.P.2024.472) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 czerwca 2024 r.
7 § 4a dodany przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 69 z dnia 18 czerwca 2024 r. (M.P.2024.472) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 czerwca 2024 r.
8 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 69 z dnia 18 czerwca 2024 r. (M.P.2024.472) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 czerwca 2024 r.
9 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 69 z dnia 18 czerwca 2024 r. (M.P.2024.472) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 czerwca 2024 r.
10 § 5 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 69 z dnia 18 czerwca 2024 r. (M.P.2024.472) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 czerwca 2024 r.
11 § 6 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia nr 69 z dnia 18 czerwca 2024 r. (M.P.2024.472) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 czerwca 2024 r.
12 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 zarządzenia nr 69 z dnia 18 czerwca 2024 r. (M.P.2024.472) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 czerwca 2024 r.
13 § 9 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 8 zarządzenia nr 69 z dnia 18 czerwca 2024 r. (M.P.2024.472) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 czerwca 2024 r.
14 § 10a dodany przez § 1 pkt 9 zarządzenia nr 69 z dnia 18 czerwca 2024 r. (M.P.2024.472) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 czerwca 2024 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024