Międzyresortowy Zespół do spraw Zielonych Zamówień Publicznych.

ZARZĄDZENIE Nr 47
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 29 kwietnia 2024 r.
w sprawie Międzyresortowego Zespołu do spraw Zielonych Zamówień Publicznych

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188 oraz z 2023 r. poz. 1195, 1234 i 1641) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Tworzy się Międzyresortowy Zespół do spraw Zielonych Zamówień Publicznych, zwany dalej "Zespołem".
2. 
Zespół jest organem pomocniczym Rady Ministrów.
§  2. 
1. 
Zespół koordynuje sprawy związane z zielonymi zamówieniami publicznymi, zgodnie z polityką zakupową państwa, opracowywaną na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1605 i 1720), zwaną dalej "Polityką zakupową państwa".
2. 
Do zadań Zespołu należy w szczególności:
1)
formułowanie rekomendacji dotyczących celów do osiągnięcia przez organy administracji rządowej w zakresie zielonych zamówień publicznych, zgodnych z Polityką zakupową państwa, oraz przeprowadzanie analiz stopnia ich realizacji;
2)
opracowanie oraz aktualizowanie, co najmniej raz na dwa lata, katalogu robót budowlanych, dostaw lub usług wraz z przypisanymi do nich aspektami środowiskowymi lub innymi wymaganiami, wynikającymi z ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych lub Polityki zakupowej państwa, których stosowanie przy udzieleniu zamówień publicznych jest wymagane lub zalecane, uwzględniającego zalecenia Komisji Europejskiej zawarte w zestawach unijnych kryteriów zielonych zamówień publicznych;
3)
upowszechnianie wśród zamawiających, wykonawców oraz organów kontroli wiedzy o zielonych zamówieniach publicznych oraz podejmowanie działań zmierzających do popularyzacji stosowania aspektów środowiskowych przy udzielaniu zamówień publicznych, w szczególności przez udostępnianie dobrych praktyk, wzorów i poradników, w tym na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw gospodarki oraz stronie internetowej Urzędu Zamówień Publicznych;
4)
inicjowanie działań, w ramach administracji rządowej, zmierzających do szerszego uwzględniania aspektów środowiskowych w zamówieniach publicznych oraz monitorowanie uwzględniania tych aspektów;
5)
zapewnienie koordynacji działań członków Zespołu i wymiany informacji między nimi oraz współpracy z zamawiającymi, wykonawcami oraz organami kontroli, w celu rozwoju zielonych zamówień publicznych;
6)
określenie propozycji działań, w tym propozycji działań legislacyjnych, które posłużą zwiększeniu uwzględniania aspektów środowiskowych przy udzielaniu zamówień publicznych;
7)
przygotowanie, przyjęcie i aktualizacja dwuletniego programu działań podejmowanych przez Zespół w związku z realizacją zadań, o których mowa w pkt 1-6.
§  3. 
1. 
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący Zespołu - przedstawiciel ministra właściwego do spraw gospodarki w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu albo dyrektora albo zastępcy dyrektora komórki organizacyjnej w urzędzie obsługującym tego ministra;
2)
zastępca przewodniczącego Zespołu - Prezes Urzędu Zamówień Publicznych albo wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych albo dyrektor komórki organizacyjnej w obsługującym go urzędzie;
3)
pozostali członkowie Zespołu:
a)
po jednym przedstawicielu, w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu albo dyrektora albo zastępcy dyrektora komórki organizacyjnej w urzędzie obsługującym danego ministra, wyznaczonym przez ministra właściwego do spraw:
budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa,
energii,
gospodarki morskiej,
gospodarki wodnej,
informatyzacji,
klimatu,
rolnictwa,
rozwoju regionalnego,
rozwoju wsi,
rybołówstwa,
środowiska,
transportu,
zdrowia,
żeglugi śródlądowej,
b)
Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad albo zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad albo dyrektor komórki organizacyjnej w obsługującym go urzędzie,
c)
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska albo zastępca Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska albo dyrektor komórki organizacyjnej w obsługującym go urzędzie,
d)
Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju albo zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju,
e)
Dyrektor Centrum Obsługi Administracji Rządowej albo zastępca Dyrektora Centrum Obsługi Administracji Rządowej.
2. 
Członkowie Zespołu mogą być zastępowani w pracach Zespołu przez inne osoby, upoważnione przez nich na piśmie.
3. 
W przypadku gdy minister kieruje więcej niż jednym działem administracji rządowej, wymienionym w ust. 1 pkt 1 lub pkt 3 lit. a, wyznacza do udziału w pracach Zespołu jednego przedstawiciela.
4. 
W pracach Zespołu mogą brać udział, z głosem doradczym, osoby zaproszone przez przewodniczącego Zespołu, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, w tym w szczególności przedstawiciele administracji rządowej, zamawiających, wykonawców, organizacji pozarządowych, a także eksperci z zakresu prawa zamówień publicznych oraz ochrony środowiska.
§  4. 
1. 
Pracami Zespołu kieruje przewodniczący Zespołu, który w szczególności:
1)
zwołuje posiedzenia Zespołu z własnej inicjatywy albo na uzasadniony wniosek członka Zespołu;
2)
ustala terminy i program posiedzeń Zespołu z uwzględnieniem wniosków zgłaszanych przez członków Zespołu;
3)
przewodniczy posiedzeniom Zespołu;
4)
wyznacza sekretarza Zespołu spośród pracowników urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw gospodarki;
5)
reprezentuje Zespół na zewnątrz;
6)
powierza poszczególnym członkom Zespołu wykonanie określonych zadań służących realizacji zadań Zespołu, z uwzględnieniem wniosków zgłaszanych przez członków Zespołu;
7)
monitoruje prace Zespołu oraz zespołów roboczych.
2. 
Przewodniczący Zespołu może zlecać sporządzenie ekspertyz, opinii, analiz oraz raportów na potrzeby prac Zespołu.
3. 
W przypadku nieobecności przewodniczącego Zespołu jego zadania wykonuje zastępca przewodniczącego Zespołu.
§  5. 
Do zadań sekretarza Zespołu należy obsługa prac Zespołu, w tym obsługa zadań wykonywanych przez przewodniczącego Zespołu, w szczególności w zakresie przygotowywania posiedzeń Zespołu, sporządzania programu tych posiedzeń, przekazywania zaproszeń na posiedzenie Zespołu oraz sporządzania protokołu z posiedzenia, przekazywania członkom Zespołu informacji oraz poleceń przewodniczącego Zespołu.
§  6. 
1. 
Zespół realizuje zadania na posiedzeniach zwoływanych przez przewodniczącego Zespołu co najmniej raz w roku. Przewodniczący Zespołu może zwołać dodatkowe posiedzenia również na uzasadniony wniosek członka Zespołu.
2. 
Zespół podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy liczby członków Zespołu. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego Zespołu.
3. 
Przewodniczący Zespołu może, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, zarządzić rozpatrzenie sprawy będącej przedmiotem prac Zespołu w trybie obiegowym.
4. 
Przewodniczący Zespołu może, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, zdecydować o odbyciu posiedzenia Zespołu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, co obejmuje w szczególności:
1)
transmisję posiedzenia w czasie rzeczywistym między uczestnikami posiedzenia Zespołu,
2)
wielostronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której uczestnicy posiedzenia Zespołu mogą wypowiadać się w toku posiedzenia

- z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa.

5. 
Z posiedzenia Zespołu sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący Zespołu.
§  7. 
1. 
W celu realizacji zadań Zespołu mogą być tworzone zespoły robocze, w skład których wchodzą członkowie Zespołu, osoby, o których mowa w § 3 ust. 4, oraz wyznaczeni pracownicy urzędów obsługujących członków Zespołu.
2. 
Przewodniczący zespołów roboczych są wyznaczani spośród członków Zespołu lub wyznaczonych pracowników urzędów obsługujących członków Zespołu lub osób, o których mowa w § 3 ust. 4.
3. 
W przypadku rozbieżnych stanowisk członków Zespołu w sprawach, o których mowa w ust. 1 lub 2, rozstrzyga głos przewodniczącego Zespołu.
4. 
Przewodniczący zespołów roboczych są odpowiedzialni za organizację ich pracy, w szczególności za przedłożenie materiałów przewodniczącemu Zespołu, w celu przedyskutowania lub rozstrzygnięcia przez Zespół.
§  8. 
Organy administracji rządowej oraz podległe im lub przez nie nadzorowane jednostki organizacyjne, w zakresie określonym w § 2, współdziałają z Zespołem oraz udzielają wsparcia przy realizacji jego zadań.
§  9. 
Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową prac Zespołu zapewnia urząd obsługujący ministra właściwego do spraw gospodarki.
§  10. 
Za udział w pracach Zespołu, w tym udział w posiedzeniach, członkom Zespołu, wyznaczonym pracownikom urzędów obsługujących członków Zespołu oraz osobom, o których mowa w § 3 ust. 4, nie przysługuje wynagrodzenie.
§  11. 
Koszty oraz wydatki związane z działalnością Zespołu są pokrywane ze środków budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw gospodarki.
§  12. 
Przewodniczący Zespołu przedstawia Radzie Ministrów sprawozdanie z realizacji prac Zespołu. Sprawozdanie obejmuje okres dwóch lat kalendarzowych i jest przedstawiane do dnia 30 czerwca roku następującego po roku, w którym kończy się dwuletni okres sprawozdawczy.
§  13. 
Pierwsze sprawozdanie Zespołu, o którym mowa w § 12, przewodniczący Zespołu przedstawia Radzie Ministrów do dnia 30 czerwca 2026 r.
§  14. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2024.338

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Międzyresortowy Zespół do spraw Zielonych Zamówień Publicznych.
Data aktu: 29/04/2024
Data ogłoszenia: 06/05/2024
Data wejścia w życie: 07/05/2024