Opiniowanie służbowe funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej.

ZARZĄDZENIE Nr 8
MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 19 kwietnia 2023 r.
w sprawie opiniowania służbowego funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej

Na podstawie art. 24 ust. 12 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o Straży Marszałkowskiej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1727 oraz z 2023 r. poz. 240, 347 i 641) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Zarządzenie określa:
1)
szczegółowy tryb opiniowania służbowego funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej, zwanego dalej "funkcjonariuszem", oraz rozpatrywania wniosków o zmianę opinii służbowej;
2)
wzór arkusza opinii służbowej.
§  2. 
1. 
Opinię służbową wydaje się:
1)
w okresie służby przygotowawczej - nie później niż 30 dni przed upływem każdego roku tej służby lub mianowaniem funkcjonariuszem w służbie stałej;
2)
w służbie stałej - nie później niż 30 dni przed upływem każdych dwóch lat służby.
2. 
Termin wydania opinii służbowej może ulec przesunięciu o okres:
1)
zawieszenia w czynnościach służbowych;
2)
odbywania szkolenia zawodowego;
3)
urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego;
4)
urlopu bezpłatnego;
5)
zwolnienia od zajęć służbowych;
6)
choroby.
3. 
Opiniowanie służbowe przeprowadza się niezależnie od terminów, o których mowa w ust. 1, w następujących przypadkach:
1)
stwierdzenia nieprzydatności na zajmowanym stanowisku lub nieprzydatności do służby w okresie służby przygotowawczej albo niewywiązywania się z obowiązków służbowych w czasie służby stałej;
2)
jeżeli od dnia wydania opinii służbowej stwierdzającej niewywiązywanie się z obowiązków służbowych upłynęło 6 miesięcy;
3)
przed przyznaniem świadczenia motywacyjnego, o którym mowa w art. 81a ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o Straży Marszałkowskiej, zwanej dalej "ustawą", jeżeli od dnia wydania ostatniej opinii służbowej upłynęły co najmniej 3 miesiące.
4. 
Opiniowanie służbowe można przeprowadzić niezależnie od terminów, o których mowa w ust. 1, w następujących przypadkach:
1)
wniosku o nadanie wyższego stopnia Straży Marszałkowskiej lub mianowania na wyższe stanowisko służbowe, jeżeli od ostatniego opiniowania służbowego upłynął co najmniej rok;
2)
planowanego wcześniejszego zatarcia kary dyscyplinarnej, jeżeli od ostatniego opiniowania służbowego upłynął co najmniej miesiąc;
3)
pisemnego polecenia:
a)
Szefa Kancelarii Sejmu - o wydanie opinii służbowej o funkcjonariuszach, o których mowa w art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy,
b)
Komendanta Straży Marszałkowskiej - o wydanie opinii służbowej o funkcjonariuszach zajmujących stanowiska inne niż wskazane w lit. a.
§  3. 
1. 
Do oceny, o której mowa w art. 24 ust. 3a i 3b, stosuje się pięciostopniową skalę ocen, o której mowa w art. 24 ust. 4 ustawy.
2. 
Na podstawie średniej arytmetycznej ocen cząstkowych, zwanej dalej "średnią ocen", wystawia się ogólną ocenę opiniowanego funkcjonariusza:
1)
wzorową - jeżeli średnia ocen wynosi od 5,60 do 6,00;
2)
bardzo dobrą - jeżeli średnia ocen wynosi od 4,60 do 5,59;
3)
dobrą - jeżeli średnia ocen wynosi od 3,60 do 4,59;
4)
dostateczną - jeżeli średnia ocen wynosi od 2,60 do 3,59;
5)
niedostateczną - jeżeli średnia ocen wynosi od 2,00 do 2,59.
3. 
Wystawienie ogólnej oceny niedostatecznej skutkuje wydaniem negatywnej opinii służbowej o opiniowanym funkcjonariuszu oraz stwierdzeniem w niej jego nieprzydatności do służby lub nieprzydatności na zajmowanym stanowisku służbowym w okresie służby przygotowawczej albo niewywiązywaniu się z obowiązków służbowych na zajmowanym stanowisku służbowym w czasie służby stałej lub niewywiązywaniu się z obowiązków służbowych w okresie odbywania służby stałej.
4. 
Ocena ogólna wymaga pisemnego uzasadnienia, w którym zawiera się ocenę realizacji zadań służbowych i przygotowania zawodowego oraz posiadanych predyspozycji, ustalenie przydatności do służby lub na zajmowanym stanowisku, ocenę wywiązywania się z obowiązków służbowych.
5. 
Przy ocenie niedostatecznej w uzasadnieniu wskazuje się konkretne uchybienia w sposobie pełnienia służby przez funkcjonariusza.
§  4. 
W opinii służbowej przedstawia się propozycje w zakresie kierunków rozwoju zawodowego funkcjonariusza, w szczególności:
1)
rodzaj i zakres proponowanego szkolenia, które powinien odbyć;
2)
możliwą zmianę zakresu obowiązków służbowych lub rodzaju wykonywanych czynności służbowych;
3)
możliwość mianowania na inne stanowisko służbowe.
§  5. 
Opinię służbową sporządza się w jednym egzemplarzu. Otrzymanie w trybie art. 24 ust. 8a ustawy kopii opinii służbowej funkcjonariusz potwierdza własnoręcznym podpisem.
§  6. 
1. 
W razie uznania w całości wniosku o zmianę opinii służbowej odpowiednio Szef Kancelarii Sejmu, Komendant Straży Marszałkowskiej albo kierujący komórką wewnętrzną wydaje nową opinię służbową.
2. 
Jeżeli odpowiednio Komendant Straży Marszałkowskiej albo kierujący komórką wewnętrzną nie uwzględni wniosku o zmianę opinii w całości, przesyła wniosek w terminie 7 dni od dnia jego wniesienia odpowiednio do Szefa Kancelarii Sejmu albo Komendanta Straży Marszałkowskiej wraz z opinią służbową i własnym stanowiskiem w sprawie.
3. 
Odpowiednio Szef Kancelarii Sejmu albo Komendant Straży Marszałkowskiej rozpatruje wniosek o zmianę opinii w terminie 14 dni od dnia jego wniesienia.
§  7. 
1. 
Odpowiednio Szef Kancelarii Sejmu albo Komendant Straży Marszałkowskiej może opinię służbową, do której złożono wniosek o jej zmianę:
1)
utrzymać w mocy;
2)
uchylić w całości i polecić wydanie nowej opinii służbowej.
2. 
Funkcjonariusza informuje się na piśmie, za pośrednictwem wydającego opinię służbową, do której złożono wniosek o jej zmianę, o sposobie jego rozpatrzenia.
§  8. 
Opinię służbową, co do której nie złożono wniosku o jej zmianę, opinię służbową utrzymaną w mocy, a także opinię służbową wydaną w wyniku uwzględnienia wniosku o jej zmianę, włącza się do akt osobowych funkcjonariusza.
§  9. 
Wzór arkusza opinii służbowej funkcjonariusza jest określony w załączniku do zarządzenia.
§  10. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 26 kwietnia 2023 r. 1

ZAŁĄCZNIK

ARKUSZ OPINII SŁUŻBOWEJ FUNKCJONARIUSZA STRAŻY MARSZAŁKOWSKIEJ

1 Niniejsze zarządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 marca 2019 r. w sprawie opiniowania służbowego funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej (Dz. U. poz. 543), które zgodnie z art. 45 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 641) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2023.451

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Opiniowanie służbowe funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej.
Data aktu: 19/04/2023
Data ogłoszenia: 26/04/2023
Data wejścia w życie: 26/04/2023