Zmiana zarządzenia w sprawie utworzenia Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego.

ZARZĄDZENIE Nr 327
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 30 września 2022 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie utworzenia Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1634, 1692, 1725, 1747, 1768 i 1964) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W zarządzeniu nr 321 Prezesa Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie utworzenia Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego (M.P. poz. 1126 oraz z 2022 r. poz. 273) w załączniku wprowadza się następujące zmiany:
1)
po § 2 dodaje się § 2a w brzmieniu:

"§ 2a. Instytut może używać nazwy skróconej w brzmieniu

"Instytut Karskiego".";

2)
w § 4 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Dyrektor może zawierać umowy cywilnoprawne o wartości przedmiotu umowy powyżej 130 000 zł netto pouzyskaniu uprzedniej opinii Rady Instytutu.";

3)
§ 5 otrzymuje brzmienie:

"§ 5. 1. Dyrektora i zastępców dyrektora powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów.

2. W przypadku powołania dwóch zastępców dyrektora Prezes Rady Ministrów wskazuje spośród nich pierwszego zastępcę dyrektora.

3. Dyrektora w czasie jego nieobecności zastępuje zastępca dyrektora, a w przypadku, o którym mowa w ust. 2 - pierwszy zastępca dyrektora.

4. W przypadku odwołania dyrektora Prezes Rady Ministrów powierza pełnienie obowiązków dyrektora zastępcy dyrektora, a w przypadku, o którym mowa w ust. 2 - pierwszemu zastępcy dyrektora, do czasu powołania nowego dyrektora.";

4)
w § 7:
a)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Do zadań Rady należy w szczególności:

1) opiniowanie projektu rocznego planu finansowego Instytutu oraz projektu rocznego planu działania Instytutu;

2) opiniowanie rocznych sprawozdań z wykonania planu działania Instytutu oraz planu finansowego Instytutu;

3) opiniowanie kierunkowych planów tematycznych badań i analiz;

4) opiniowanie wniosków w sprawie stałej współpracy Instytutu z innymi podmiotami;

5) zatwierdzanie perspektywicznych kierunków działalności Instytutu;

6) opiniowanie projektu regulaminu zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi;

7) uchwalanie regulaminu Rady.",

b)
ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Przewodniczący Rady zwołuje posiedzenia Rady nie rzadziej niż raz na kwartał.",

c)
dodaje się ust. 7 i 8 w brzmieniu:

"7. W posiedzeniach Rady mogą brać udział, bez prawa głosowania, osoby zaproszone przez przewodniczącego Rady.

8. Obsługę administracyjno-biurową Rady zapewnia Instytut.";

5)
w § 8 dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

"5. W skład Rady wchodzą również, z prawem głosu, dyrektor oraz zastępcy dyrektora. Osób, o których mowa w zdaniu pierwszym, nie wlicza się do liczby osób określonej w ust. 1.";

6)
w § 9 w ust. 1 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) Pion Komunikacji, Edukacji i Wydawnictw;";

7)
§ 10 otrzymuje brzmienie:

"§ 10. 1. Członkom Rady za udział w jej pracach przysługują:

1) dieta za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym odbyło się przynajmniej jedno posiedzenie Rady, w wysokości ustalonej przez Prezesa Rady Ministrów oraz

2) zwrot kosztów podróży i zakwaterowania przyznawanych na zasadach określonych w przepisach dotyczących wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju wydanych na podstawie art. 775 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 i 1700).

2. Członek Rady nieuczestniczący w posiedzeniu Rady w danym miesiącu kalendarzowym nie otrzymuje diety za dany miesiąc.

3. Jeżeli w danym miesiącu kalendarzowym odbyły się co najmniej dwa posiedzenia Rady, dieta ulega proporcjonalnemu obniżeniu za każdy dzień nieuczestniczenia w posiedzeniu Rady.".

§  2. 
Przepis § 10 w brzmieniu nadanym niniejszym zarządzeniem stosuje się do ustalania należności za udział w posiedzeniach Rady Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego od dnia 11 lipca 2022 r.
§  3. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2022 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024