Nadanie statutu Instytutowi Europy Środkowej.

ZARZĄDZENIE Nr 250
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 27 grudnia 2018 r.
w sprawie nadania statutu Instytutowi Europy Środkowej

Na podstawie art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o Instytucie Europy Środkowej (Dz. U. poz. 2270) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Instytutowi Europy Środkowej nadaje się statut, stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

STATUT INSTYTUTU EUROPY ŚRODKOWEJ

§  1. 
Instytut Europy Środkowej, zwany dalej "Instytutem", jest państwową osobą prawną działającą na podstawie ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o Instytucie Europy Środkowej (Dz. U. poz. 2270), zwanej dalej "ustawą", oraz niniejszego statutu.
§  2. 
1. 
Dyrektor Instytutu działa przy pomocy:
1)
zastępców Dyrektora Instytutu;
2)
głównego księgowego Instytutu;
3)
kierowników komórek organizacyjnych Instytutu;
4)
pracowników zatrudnionych na samodzielnych stanowiskach pracy.
2. 
Dyrektor Instytutu powołuje i odwołuje zastępców Dyrektora Instytutu w liczbie nie więcej niż trzech, wyznaczając zakres ich zadań, oraz wskazuje zastępcę Dyrektora Instytutu, który kieruje pracami Instytutu i reprezentuje Instytut na zewnątrz w czasie nieobecności Dyrektora Instytutu lub czasowej niemożności wykonywania przez niego obowiązków.
3. 
Zastępcy Dyrektora Instytutu sprawują nadzór nad wyznaczonymi przez Dyrektora Instytutu obszarami działalności Instytutu.
§  3. 
1. 
Dyrektor Instytutu może upoważnić zastępców Dyrektora Instytutu do reprezentowania Instytutu na zewnątrz w sprawach określonego rodzaju. Zastępcy Dyrektora działają w granicach określonych upoważnień.
2. 
Dyrektor Instytutu udziela zastępcom Dyrektora Instytutu upoważnień do wykonywania czynności określonego rodzaju, w tym zarządzania sprawami Instytutu.
3. 
Dyrektor Instytutu może udzielać upoważnień, o których mowa w ust. 1 i 2, także innym pracownikom Instytutu.
§  4. 
1. 
Dyrektor Instytutu może powoływać zespoły opiniodawcze lub doradcze w sprawach należących do zadań i kompetencji Instytutu.
2. 
W skład zespołów, o których mowa w ust. 1, mogą wchodzić również osoby niebędące pracownikami Instytutu.
3. 
Dyrektor Instytutu, powołując zespoły, o których mowa w ust. 1, określa cel ich powołania, skład osobowy, zakres zadań oraz tryb działania.
§  5. 
1. 
Rada Instytutu obraduje na posiedzeniach, które odbywają się nie rzadziej niż raz na kwartał.
2. 
Posiedzenia Rady Instytutu zwołuje przewodniczący.
3. 
Do czasu wyboru przewodniczącego, posiedzenia Rady Instytutu zwołuje Dyrektor Instytutu.
4. 
W posiedzeniach Rady Instytutu mogą brać udział, bez prawa głosu, osoby zaproszone przez przewodniczącego.
5. 
Rada Instytutu wybiera przewodniczącego, wiceprzewodniczącego oraz sekretarza spośród swoich członków w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Rady Instytutu.
6. 
Rada Instytutu dokonuje zmiany przewodniczącego, wiceprzewodniczącego oraz sekretarza w trybie przewidzianym dla wybierania tych osób.
7. 
Rada Instytutu wyraża swoje stanowisko w formie uchwał podejmowanych zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej czterech członków Rady Instytutu. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego.
8. 
Głosowania są jawne, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, chyba że Rada Instytutu postanowi inaczej.
9. 
Rada Instytutu, na wniosek Dyrektora Instytutu, uchwala regulamin określający szczegółowy tryb pracy Rady Instytutu.
§  6. 
1. 
Dopuszcza się przeprowadzenie głosowania Rady Instytutu poza posiedzeniem w drodze głosowania korespondencyjnego.
2. 
Głosowanie korespondencyjne może zostać przeprowadzone z wykorzystaniem środków umożliwiających bezpośrednią komunikację na odległość przez użycie urządzeń, które w formie głosowej, wizyjnej, pisemnej lub graficznej umożliwiają przedstawienie stanowiska w sprawie.
3. 
Głosowanie korespondencyjne może zostać przeprowadzone w szczególności podczas telekonferencji (z użyciem telefonu, wideofonu, komunikatora internetowego) jak i z użyciem innej formy komunikacji (poczta elektroniczna, faks). O sposobie przeprowadzenia głosowania korespondencyjnego Rada Instytutu decyduje każdorazowo przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z tej formy głosowania.
§  7. 
Obsługę organizacyjną i administracyjną Rady Instytutu zapewnia Instytut.
§  8. 
1. 
W skład Instytutu wchodzą komórki organizacyjne i samodzielne stanowiska pracy podległe bezpośrednio Dyrektorowi Instytutu.
2. 
Zakres zadań i tryb działania komórek organizacyjnych oraz samodzielnych stanowisk pracy Instytutu, a w razie ich utworzenia, także zakres zadań i tryb działania komórek organizacyjnych oraz samodzielnych stanowisk pracy oddziałów zamiejscowych Instytutu określa regulamin organizacyjny Instytutu nadawany przez Dyrektora Instytutu, w drodze zarządzenia.
3. 
Dyrektor Instytutu określa, w drodze zarządzenia, regulamin dysponowania funduszami Instytutu.
§  9. 
1. 
Dyrektor Instytutu może, w drodze zarządzenia, tworzyć, przekształcać lub likwidować oddziały zamiejscowe Instytutu.
2. 
Dyrektor Instytutu powołuje i odwołuje dyrektora oddziału zamiejscowego Instytutu.
3. 
Dyrektor oddziału zamiejscowego Instytutu podlega bezpośrednio Dyrektorowi Instytutu.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2018.1283

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Nadanie statutu Instytutowi Europy Środkowej.
Data aktu: 27/12/2018
Data ogłoszenia: 29/12/2018
Data wejścia w życie: 30/12/2018