Ukraina-Polska. Umowa o zniesieniu opłat za wydawanie wiz krajowych. Przemyśl.2012.06.06.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o zniesieniu opłat za wydawanie wiz krajowych,
podpisana w Przemyślu dnia 6 czerwca 2012 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Gabinet Ministrów Ukrainy zwane dalej "Stronami";

dążąc do umocnienia przyjaznych stosunków i współpracy między Państwami Stron;

pragnąc ułatwić możliwość uzyskiwania wiz obywatelom obu Państw Stron,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Dla celów niniejszej Umowy, "wiza" oznacza pozwolenie, wydawane przez właściwe organy Państwa jednej Strony obywatelowi Państwa drugiej Strony, na wjazd na jej terytorium w przypadku, gdy celem takiego wjazdu jest pobyt na jej terytorium, trwający dłużej niż trzy (3) miesiące i krócej niż jeden rok.

Artykuł  2
1.
Każda ze Stron znosi opłaty konsularne z tytułu wydawania wiz obywatelom Państwa drugiej Strony.
2.
Wizy są wydawane zgodnie z prawem krajowym Państw Stron.
Artykuł  3

Każda Strona może ze względu na bezpieczeństwo albo porządek publiczny zawiesić wykonywanie niniejszej Umowy w całości albo w części. Każda Strona powiadomi niezwłocznie, w drodze dyplomatycznej, drugą Stronę o zawieszeniu oraz o wznowieniu wykonywania niniejszej Umowy.

Artykuł  4
1.
Każda Strona przekaże drugiej Stronie drogą dyplomatyczną wzory wiz, o których mowa w artykule 1, nie później niż trzydzieści (30) dni przed datą wejścia w życie niniejszej Umowy.
2.
Jeżeli Strona dokona zmian wzorów swoich wiz po dacie wejścia w życie niniejszej Umowy, wówczas przekaże drugiej Stronie drogą dyplomatyczną zmienione wzory wiz, nie później niż trzydzieści (30) dni przed datą rozpoczęcia ich obowiązywania.
Artykuł  5

Wszelkie rozbieżności między Stronami wynikające z interpretacji lub wykonywania postanowień niniejszej Umowy będą rozstrzygane w drodze konsultacji lub negocjacji między Stronami.

Artykuł  6

Niniejsza Umowa może ulegać zmianom lub uzupełnieniom za pisemną obopólną zgodą Stron. Taka zmiana lub uzupełnienie wejdzie w życie zgodnie z postanowieniem ustępu 1 artykułu 7 niniejszej Umowy.

Artykuł  7
1.
Niniejsza Umowa została zawarta na czas nieokreślony i wchodzi w życie trzydziestego (30) dnia od daty otrzymania drogą dyplomatyczną ostatniej pisemnej notyfikacji, w której Strony poinformują się nawzajem o spełnieniu wewnętrznych procedur niezbędnych dla wejścia Umowy w życie.
2.
Każda ze Stron może wypowiedzieć niniejszą Umowę pisemnie, drogą dyplomatyczną. W takim przypadku Umowa utraci moc obowiązującą sześćdziesiątego (60) dnia od daty otrzymania notyfikacji drugiej Strony.

Sporządzono w Przemyślu dnia 6 czerwca 2012 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach: polskim, ukraińskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W razie rozbieżności w interpretacji, tekst w języku angielskim będzie rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024