Czechy-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie nauki i techniki. Wrocław.2000.01.13.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej o współpracy w dziedzinie nauki i techniki,
podpisana we Wrocławiu dnia 13 stycznia 2000 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Czeskiej (zwane dalej "Stronami")

uznając znaczenie współpracy międzynarodowej w dziedzinie nauki i techniki dla rozwoju gospodarek narodowych i pomyślności obu Państw,

pragnąc wspierać i rozwijać współpracę w dziedzinie nauki i techniki na zasadach równości i wzajemnych korzyści,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Strony będą rozwijać i popierać współpracę w dziedzinie nauki i techniki, zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy oraz przepisami prawnymi obowiązującymi w Rzeczypospolitej Polskiej i w Republice Czeskiej.

Artykuł  2

Zgodnie z niniejszą umową, współpraca w dziedzinie nauki i techniki będzie obejmować:

a)
wspólne projekty naukowo-techniczne i badawczo-rozwojowe w uzgodnionych dziedzinach;
b)
wymianę naukowców, specjalistów, badaczy i ekspertów;
c)
wymianę informacji i dokumentacji naukowej i technicznej w kontekście wspólnie prowadzonej działalności;
d)
wspólne konferencje naukowe, sympozja, warsztaty, inne spotkania oraz wystawy;
e)
inne formy współpracy, które mogą zostać uzgodnione przez Strony.

Ponadto, Strony będą wspierać w jak najszerszym zakresie współpracę techniczną, ze szczególnym uwzględnieniem wymiany technologii między przedsiębiorstwami.

Artykuł  3
1.
W celu realizacji niniejszej umowy zostaje powołana Wspólna Komisja do spraw Współpracy w Dziedzinie Nauki i Techniki (zwana dalej "Wspólną Komisją"), składająca się z jednakowej liczby przedstawicieli i ekspertów każdej ze Stron. O składzie Wspólnej Komisji oraz jego zmianach organy odpowiedzialne za stosowanie postanowień niniejszej umowy, o których mowa w art. 10, będą się informować drogą dyplomatyczną.
2.
Wspólna Komisja będzie spotykała się co najmniej raz na dwa lata, o ile nie zostanie to uzgodnione inaczej, na przemian w Rzeczypospolitej Polskiej i w Republice Czeskiej, w ustalanych wspólnie terminach.
3.
Podczas pierwszego posiedzenia Wspólna Komisja ustali wewnętrzny regulamin pracy, określający zasady i tryb pracy Komisji.
Artykuł  4

Do zadań Wspólnej Komisji będzie należało:

a)
planowanie i koordynacja współpracy w dziedzinie nauki i techniki;
b)
tworzenie dogodnych warunków dla wprowadzenia w życie niniejszej umowy;
c)
uzgadnianie zasad finansowania współpracy wynikającej z tej umowy oraz określanie, o ile będzie to konieczne, środków na wdrażanie wyników współpracy;
d)
uzgadnianie okresowych Programów Wykonawczych;
e)
sporządzanie protokołów zawierających wyniki pracy Komisji.
Artykuł  5
1.
Wykorzystanie własności intelektualnej będącej wynikiem realizacji współpracy w ramach niniejszej umowy będzie regulowane przez współpracujące instytucje. Należyta i skuteczna ochrona własności intelektualnej będzie zagwarantowana zgodnie z międzynarodowymi normami dotyczącymi praw własności intelektualnej oraz z wewnętrznym ustawodawstwem Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskiej.
2.
Informacje naukowe i techniczne będące wynikiem współpracy w ramach niniejszej umowy będą stanowiły własność współpracujących instytucji; informacje te nie mogą być udostępniane stronom trzecim, o ile współpracujące instytucje nie uzgodnią tego inaczej w formie pisemnej.
Artykuł  6

Naukowcy, badacze i instytucje z krajów trzecich lub organizacji międzynarodowych mogą być zapraszani za zgodą współpracujących instytucji do uczestnictwa w projektach i programach realizowanych w ramach niniejszej umowy. Koszty takiego uczestnictwa będą zwykle pokrywane przez zainteresowane instytucje kraju trzeciego, o ile organy odpowiedzialne za stosowanie postanowień niniejszej umowy, o których mowa w art. 10, w formie pisemnej nie uzgodnią inaczej.

Artykuł  7
1.
Postanowienia niniejszej umowy mogą być zmieniane lub uzupełniane tylko za zgodą obu Stron. Zmiany i uzupełnienia powinny być dokonywane w formie pisemnej.
2.
Wszelkie spory dotyczące interpretacji lub stosowania niniejszej umowy będą rozstrzygane w drodze konsultacji przez Wspólną Komisję lub przez organy odpowiedzialne za stosowanie postanowień niniejszej umowy, o których mowa w art. 10.
Artykuł  8

Niniejsza umowa nie narusza praw i zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych wiążących każdą ze Stron.

Artykuł  9
1.
Niniejsza umowa podlega przyjęciu zgodnie z prawem każdej ze Stron, co zostanie stwierdzone w drodze wymiany not.

Za dzień wejścia w życie umowy uważać się będzie dzień otrzymania noty późniejszej.

2.
Niniejsza umowa zawarta jest na okres pięciu lat. Ulega ona automatycznemu przedłużaniu na dalsze okresy pięcioletnie, jeżeli żadna ze Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji na sześć miesięcy przed upływem danego okresu.
3.
Wygaśnięcie niniejszej umowy nie wpłynie na realizację projektów i programów przedsięwziętych w ramach niniejszej umowy, a niezakończonych w pełni do dnia jej wygaśnięcia.
Artykuł  10

Organami odpowiedzialnymi za stosowanie postanowień niniejszej umowy są Komitet Badań Naukowych Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Szkolnictwa, Młodzieży i Wychowania Fizycznego Republiki Czeskiej.

Niniejszą umowę sporządzono we Wrocławiu dnia 13 stycznia 2000 r., w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i czeskim, przy czym obydwa teksty są jednakowo autentyczne.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2007.56.627

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Czechy-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie nauki i techniki. Wrocław.2000.01.13.
Data aktu: 13/01/2000
Data ogłoszenia: 03/09/2007
Data wejścia w życie: 28/05/2007