Upamiętnienie 24. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 29 grudnia 2005 r.
w sprawie upamiętnienia 24. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

W dniu pamięci ofiar stanu wojennego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd i wyrazy wdzięczności wszystkim Polakom, którzy byli prześladowani i cierpieli za to, że chcieli urzeczywistnić marzenia o odrodzonej, wolnej i demokratycznej Polsce.
Dwadzieścia cztery lata temu, 13 grudnia 1981 roku, Rada Państwa dekretem, niezgodnie z obowiązującym prawem, wprowadziła na terytorium Rzeczypospolitej stan wojenny. Organem administrującym stała się niekonstytucyjna Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z generałem Wojciechem Jaruzelskim na czele.

Stan wojenny pochłonął około 100 ofiar śmiertelnych, internowano 10 tysięcy osób, wielu musiało emigrować, na osoby publiczne niezgadzające się na pogwałcenie prawa wydawano zaocznie wyroki śmierci, pacyfikowano brutalnie kopalnie i inne zakłady pracy, czego symbolem jest mord w kopalni "Wujek".

Represje dotknęły działaczy Solidarności, robotników, rolników, urzędników i dziennikarzy, nauczycieli i naukowców, duchownych, ludzi kultury i sztuki, a nawet wojskowych oraz wiele innych środowisk.

Wielką krzywdą dla narodu było zabicie nadziei na niezależność, którą wzniecił ogólnonarodowy ruch Solidarności, i w konsekwencji marazm dekady lat osiemdziesiątych. Setki tysięcy ludzi upokorzono, wielu poniosło śmierć. Trudno o tym zapomnieć.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z ubolewaniem stwierdza, że pomimo 16 lat, które nas dzielą od tamtych wydarzeń, wiele ciemnych kart stanu wojennego nie zostało do tej pory ujawnionych i wyjaśnionych.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej opowiada się za jak najszybszym osądzeniem wszystkich zbrodni tego okresu. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej opowiada się przeciw relatywizacji ocen popełnionych wówczas zbrodni i przeciwko rozmywaniu indywidualnej odpowiedzialności sprawców stanu wojennego.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej solidaryzuje się również z bezimiennymi Polakami, którzy mimo nacisków politycznych, ryzykując kariery osobiste i przyszłość swoich rodzin, pozostali nieugięci, stając się wzorem postaw obywatelskich dla młodych pokoleń i najbliższych.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zachowuje w swej wdzięcznej pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II za czynione nieustannie wysiłki na rzecz poszanowania godności człowieka i obronę prześladowanych w okresie stanu wojennego Rodaków.

Pamiętamy o zasługach wszystkich Polaków, którzy w okresie rządów komunistycznych dążyli do powstania demokratycznego państwa polskiego, w którym władza jako przedstawiciel Narodu stoi na straży przestrzegania prawa, sprawiedliwości i swobód obywatelskich. Pamięć o tych ludziach zobowiązuje nas do dbania, aby nigdy podobna tragedia - jaką był dla Polski stan wojenny - się nie powtórzyła.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się z apelem do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i rządu Rzeczypospolitej Polskiej o zadośćuczynienie ofiarom represji okresu stanu wojennego, które będzie wyrazem naprawienia krzywd wówczas wyrządzonych.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2006.1.4

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Upamiętnienie 24. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
Data aktu: 29/12/2005
Data ogłoszenia: 04/01/2006