Wprowadzenie podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 28 listopada 1992 r.
w sprawie wprowadzenia podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.

1.
Zastąpienie obecnego podatku obrotowego powszechnym podatkiem od towarów i usług oznacza nie tylko ilościową, ale i jakościową zmianę w całym systemie podatkowym państwa. W związku z tym konieczne jest szczególnie staranne przygotowanie warunków do prawidłowego wdrożenia tego podatku i nadzoru nad jego stosowaniem. Biorąc powyższe pod uwagę, Sejm zobowiązuje Rząd do:
a)
wydania wszystkich obligatoryjnych aktów wykonawczych do ustawy najpóźniej w ciągu 75 dni po dniu jej wejścia w życie,
b)
przeprowadzenia szerokiej akcji szkoleniowej i popularyzatorskiej dotyczącej nowego podatku nie tylko dla pracowników organów skarbowych, lecz również dla osób prowadzących działalność gospodarczą,
c)
przedstawienia Sejmowi na 45 dni przed dniem uzyskania mocy obowiązującej przez ustawę informacji o stanie przygotowań do wdrożenia podatku od towarów i usług,
2.
Sejm stwierdza, że wdrożenie podatku od towarów i usług ze względu na swą powszechność wywoła okresowy wzrost zapotrzebowania na kredyt ze strony znacznej liczby podmiotów gospodarczych. Z powodu trudności w dostępie do tego kredytu, a także jego wysokiej ceny, fakt ten może wywołać różnorodne, negatywne konsekwencje w obszarze cen, stanu zadłużeń przedsiębiorstw i terminowości wpłat podatku do budżetu.
3.
Sejm zwraca się do Prezesa Narodowego Banku Polskiego o współudział w stworzeniu nowoczesnego systemu rozliczeń podatkowych przy pomocy aparatu bankowego.
4.
Sejm oczekuje od Rządu tworzenia warunków do stopniowego ograniczania listy towarów objętych stawką podatkową inną niż podstawowa. W szczególności Sejm uważa za możliwe objęcie stawką podstawową towarów dla dzieci w przypadku zreformowania systemu zasiłków rodzinnych.
5.
Sejm zobowiązuje Komisję Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów do dokonywania systematycznej oceny stanu przygotowań i wdrażania podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.
6.
Sejm zobowiązuje Rząd do współpracy z Komisją Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów, w tym w szczególności do konsultowania z nią treści projektowanych aktów wykonawczych do ustawy.

Zmiany w prawie

Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024