Sposób przekazywania, przechowywania i udostępniania dokumentów z wyborów do Sejmu i Senatu, przeprowadzonych w dniu 27 października 1991 r.

UCHWAŁA
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 7 listopada 1991 r.
w sprawie sposobu przekazywania, przechowywania i udostępniania dokumentów z wyborów do Sejmu i Senatu, przeprowadzonych w dniu 27 października 1991 r.

Na podstawie art. 102 ust. 5 ustawy z dnia 28 czerwca 1991 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 59, poz. 252) i art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1991 r. - Ordynacja wyborcza do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 72, poz. 319) Państwowa Komisja Wyborcza uchwala, co następuje:
§  1.
Dokumenty z wyborów przekazane przez komisje wyborcze właściwym organom przechowywane są i udostępniane na zasadach ustalonych dla zasobu archiwalnego archiwów zakładowych, jeżeli przepisy niniejszej uchwały nie stanowią inaczej.
§  2.
1.
Dokumenty z wyborów przekazane przez obwodowe komisje wyborcze wójtowi lub burmistrzowi (prezydentowi miasta) przechowywane są do czasu rozpatrzenia odpowiednio przez Sejm i Senat zarzutów zawartych w protestach wyborców i opinii Sądu Najwyższego w tych sprawach oraz rozstrzygnięcia co do ważności wyboru posła lub senatora.
2.
Po zakończeniu czynności, o których mowa w ust. 1, wójt lub burmistrz (prezydent miasta) zarządza komisyjne zniszczenie przechowywanych dokumentów z wyborów, w sposób uzgodniony z kierownikiem wojewódzkiego biura wyborczego.
3.
Nie podlegają zniszczeniu egzemplarze spisów wyborców, które przekazywane są kierownikowi wojewódzkiego biura wyborczego.
§  3.
Dokumenty z wyborów, przekazane przez okręgowe komisje wyborcze i wojewódzkie komisje wyborcze odpowiednio Państwowej Komisji Wyborczej oraz kierownikowi wojewódzkiego biura wyborczego, stanowią zasób archiwalny (materiały archiwalne) Państwowej Komisji Wyborczej.
§  4.
Szczegółowe zasady gromadzenia, ewidencjonowania, klasyfikowania, kwalifikowania i brakowania dokumentów z wyborów określają przepisy o narodowym zasobie archiwalnym.
§  5.
1.
Właściwe organy udostępniają:
1)
dokumenty z wyborów, o których mowa w § 2 ust. 1, wyłącznie na żądanie Sądu Najwyższego w sprawach związanych z rozpatrywaniem protestów przeciwko wyborowi posłów lub ważności wyborów,
2)
dokumenty z wyborów, o których mowa w § 3, każdorazowo za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej lub osoby przez niego upoważnionej, która określa jednocześnie sposób ich udostępnienia.
2.
Przepisu ust. 1 pkt 2 nie stosuje się w przypadkach wystąpienia właściwego sądu.
§  6.
Ilekroć w niniejszej uchwale jest mowa:
1)
o dokumentach z wyborów, należy przez to rozumieć:
a)
spis wyborców,
b)
protokół rejestracji okręgowej listy kandydatów na posłów wraz z załącznikami,
c)
oświadczenie pełnomocników komitetów wyborczych o zasadach blokowania okręgowych list kandydatów na posłów,
d)
protokół rejestracji kandydata na senatora wraz z załącznikami,
e)
protokoły głosowania w obwodzie,
f)
protokół z wyborów posłów do Sejmu w okręgu wyborczym wraz z załącznikami,
g)
protokół wyników głosowania i wyników wyborów senatorów w okręgu wyborczym,
h)
protokół rejestracji ogólnopolskiej listy kandydatów na posłów wraz z załącznikami,
i)
oświadczenie pełnomocników komitetów wyborczych o zasadach blokowania ogólnopolskich list kandydatów na posłów,
j)
protokół wyborów posłów z ogólnopolskich list kandydatów wraz z załącznikami,
k)
karty do głosowania (ważne i nieważne),
l)
uchwały podjęte przez komisje wyborcze,
ł)
dokumentację zarejestrowaną na elektronicznych nośnikach informacji,
2)
o organach przechowujących dokumenty z wyborów, należy przez to rozumieć:
a)
wójtów lub burmistrzów (prezydentów miast),
b)
konsulów,
c)
kierowników wojewódzkich biur wyborczych,
d)
kierownika Krajowego Biura Wyborczego.
§  7.
Dokumentacja powstała w wyniku i w związku z działalnością komisji wyborczych, nie mająca charakteru dokumentów z wyborów, a w szczególności nie wykorzystane karty do głosowania, podlega zniszczeniu odpowiednio w trybie i na zasadach określonych w § 2 ust. 2.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024