Ustalenie regulaminów okręgowych, wojewódzkich i obwodowych komisji wyborczych.

UCHWAŁA
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 11 lipca 1991 r.
w sprawie ustalenia regulaminów okręgowych, wojewódzkich i obwodowych komisji wyborczych.

Na podstawie art. 50 ust. 3 ustawy z dnia 28 czerwca 1991 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 59, poz. 252) i art. 5 ustawy z dnia 10 maja 1991 r. - Ordynacja wyborcza do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 58, poz. 246) Państwowa Komisja Wyborcza uchwala, co następuje:
§  1.
Ustala się regulamin okręgowych komisji wyborczych i wojewódzkich komisji wyborczych w brzmieniu określonym w załączniku nr 1 do uchwały.
§  2.
Ustala się regulamin obwodowych komisji wyborczych w brzmieniu określonym w załączniku nr 2 do uchwały.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

REGULAMIN OKRĘGOWYCH I WOJEWÓDZKICH KOMISJI WYBORCZYCH

§  1.
Okręgowa komisja wyborcza i wojewódzka komisja wyborcza, zwane dalej "komisją", wykonują zadania określone odpowiednio w Ordynacji wyborczej do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz w Ordynacji wyborczej do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, stosując wytyczne i wyjaśnienia Państwowej Komisji Wyborczej.
§  2.
Komisja wykonuje swoje zadania zgodnie z uchwalonym planem pracy.
§  3.
Komisja rozstrzyga w sprawach należących do jej właściwości w obecności co najmniej połowy swojego składu, w tym przewodniczącego komisji lub jednego z jego zastępców.
§  4.
Komisja może przydzielić do wykonania określone czynności, wynikające z jej zadań, zastępcom przewodniczącego, członkom komisji i sekretarzowi komisji lub powołanym w tym celu ze swego składu zespołom.
§  5.
1.
Na pierwszym posiedzeniu, które z upoważnienia Państwowej Komisji Wyborczej zwołuje wojewoda, komisja:
1)
wybiera ze swego składu przewodniczącego i 2 jego zastępców,
2)
powołuje sekretarza komisji,
3)
omawia zadania i tryb pracy komisji, a także obowiązki i uprawnienia osób wchodzących w jej skład,
4)
uchwala plan pracy komisji oraz dokonuje podziału czynności pomiędzy osoby wchodzące w jej skład,
5)
ustala sposób podania do publicznej wiadomości informacji o swoim składzie, siedzibie i dyżurach pełnionych przez komisję,
6)
ustala plan działania związany z przyjmowaniem zgłoszeń odpowiednio okręgowych list kandydatów na posłów lub kandydatów na senatorów do zarejestrowania oraz sposób podania informacji o tym do publicznej wiadomości,
7)
rozstrzyga w sprawie utworzenia swojej Inspekcji.
2.
Do chwili wyboru przewodniczącego komisji jej pierwszemu posiedzeniu przewodniczy członek komisji najstarszy wiekiem.
§  6.
1.
Pracami komisji kieruje przewodniczący, który w szczególności:
1)
czuwa nad wykonaniem zadań komisji,
2)
reprezentuje komisję na zewnątrz,
3)
ustala projekty porządków obrad komisji, zwołuje jej posiedzenia i im przewodniczy,
4)
podpisuje uchwały i odpowiedzi na skargi dotyczące działalności obwodowych komisji wyborczych, podjęte na posiedzeniach, w których uczestniczył, oraz inne pisma związane z działalnością komisji,
5)
zleca wykonanie określonych zadań wojewódzkiemu biuru wyborczemu.
2.
W razie nieobecności przewodniczącego komisji, jego funkcje pełni jeden z zastępców przewodniczącego komisji.
§  7.
Do zadań sekretarza komisji należy:
1)
współdziałanie z właściwym wojewódzkim biurem wyborczym w przygotowaniu materiałów do prac komisji oraz w zapewnieniu obsługi komisji od strony organizacyjnej, administracyjnej, finansowej i technicznej,
2)
czuwanie nad wykonaniem przez wojewódzkie biuro wyborcze zadań zlecanych przez komisję,
3)
prezentowanie na posiedzeniach komisji, po uzgodnieniu z jej przewodniczącym, projektów uchwał, rozstrzygnięć oraz innych materiałów będących przedmiotem posiedzenia,
4)
kierowanie Inspekcją komisji i prezentowanie na posiedzeniach komisji wyników przeprowadzonych kontroli,
5)
zapewnienie prowadzenia protokołów posiedzeń komisji,
6)
podejmowanie w ustalonym przez komisję zakresie współdziałania z wojewodą i zarządami gmin dla prawidłowego przebiegu prac przygotowawczych do wyborów,
7) 1
współdziałanie z wojewódzkim biurem wyborczym w organizowaniu, na zlecenie komisji, szkolenia przewodniczących obwodowych komisji wyborczych.
§  8.
1.
Członkowie komisji mają obowiązek uczestniczenia w posiedzeniach i innych pracach komisji.
2.
W razie niemożności wzięcia udziału w posiedzeniu komisji, jej członek powinien, w miarę możliwości, jeszcze przed posiedzeniem powiadomić o tym przewodniczącego komisji lub sekretarza komisji.
§  9.
1.
Uchwały komisji zapadają większością głosów w głosowaniu jawnym. W razie równości głosów, rozstrzyga głos przewodniczącego posiedzenia.
2.
Wybory przewodniczącego komisji oraz jego zastępców odbywają się w głosowaniu jawnym, chyba że komisja postanowi inaczej. W przypadku równości głosów, po dyskusji głosowanie należy ponowić.
§  10.
1.
W posiedzeniach komisji uczestniczy jej sekretarz oraz mogą uczestniczyć osoby zaproszone przez przewodniczącego komisji.
2.
Na wniosek członka komisji posiedzenie lub jego część odbywa się wyłącznie z udziałem członków komisji.
§  11.
1.
Z posiedzenia komisji sporządza się protokół, który powinien obejmować:
1)
określenie porządku dziennego,
2)
imiona i nazwiska osób uczestniczących,
3)
syntezę treści wystąpień,
4)
treść podjętych rozstrzygnięć.
2.
Do protokołu dołącza się podjęte uchwały.
3.
Uchwały komisji podpisuje przewodniczący posiedzenia.
4.
Protokół posiedzenia komisji podpisuje przewodniczący posiedzenia i sekretarz komisji.
§  12.
1.
Decyzje okręgowej komisji wyborczej, o których mowa w art. 71 ust. 4, art. 74 ust. 1 i 3 oraz art. 81 ust. 2 Ordynacji wyborczej do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, a także protokoły dotyczące rejestracji okręgowych list kandydatów na posłów i wyników wyborów posłów na Sejm w okręgu wyborczym, podpisują wszystkie osoby wchodzące w skład komisji, obecne na posiedzeniu.
2.
Decyzje wojewódzkiej komisji wyborczej, podejmowane w związku z odpowiednim stosowaniem przepisów, o których mowa w ust. 1, oraz protokoły dotyczące rejestracji kandydatów na senatorów i wyników wyborów w okręgu wyborczym podpisują wszystkie osoby wchodzące w skład komisji, obecne na posiedzeniu.
§  13.
Uchwały, protokoły, o których mowa w § 12, zawiadomienia o zarejestrowaniu list kandydatów na posłów lub kandydatów na senatorów oraz - stosownie do decyzji przewodniczącego komisji - inne wydane przez nią dokumenty opatruje się pieczęcią komisji.
§  14.
Komisja w zakresie swojej właściwości udziela obwodowym komisjom wyborczym niezbędnej pomocy, służącej zgodnemu z prawem i sprawnemu przeprowadzeniu głosowania i ustaleniu jego wyników, a w szczególności:
1) 2
zwołuje narady przewodniczących obwodowych komisji wyborczych dla omówienia zadań i trybu pracy tych komisji,
2)
organizuje szkolenie obwodowych komisji wyborczych,
3)
przekazuje obwodowym komisjom wyborczym wytyczne i wyjaśnienia Państwowej Komisji Wyborczej,
4)
stwierdzając uchybienia w działalności obwodowych komisji wyborczych na podstawie skarg lub własnych ustaleń, udziela wskazówek co do sposobu usunięcia tych uchybień.
§  15.
Komisja współdziała w wykonaniu ustawowych zadań odpowiednio z wojewodą oraz wójtami i burmistrzami (prezydentami miast), w szczególności w zakresie:
1)
właściwego i terminowego sporządzenia spisów wyborców oraz wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania,
2)
rozplakatowania obwieszczeń o granicach, numerach obwodów głosowania i siedzibach obwodowych komisji wyborczych oraz o zarejestrowanych listach kandydatów na posłów i kandydatów na senatorów,
3)
zwołania pierwszych posiedzeń obwodowych komisji wyborczych oraz organizacji szkoleń,
4)
zapewnienia warunków pracy obwodowym komisjom wyborczym, a zwłaszcza:
a)
urządzenia i wyposażenia lokali wyborczych,
b)
zapewnienia środków łączności i transportu,
c)
dostarczenia kart do głosowania, formularzy protokołów i obwieszczeń wyborczych,
d)
udzielenia pomocy w przekazaniu protokołów głosowania i dokumentacji wyborczej.
§  16.
1.
Komisja sprawuje nadzór nad przestrzeganiem prawa wyborczego i kontroluje przebieg przygotowań do wyborów w miastach i gminach na obszarze okręgu wyborczego, zgodnie ze swoją właściwością.
2.
W razie utworzenia Inspekcji, komisja określa zakres i sposób wykonywania zadań, o których mowa w ust. 1.
3.
W skład Inspekcji mogą wchodzić pracownicy wojewódzkich biur wyborczych oraz osoby delegowane przez wojewodów.
§  17.
1.
Członkowie komisji dokonujący kontroli i osoby wchodzące w skład Inspekcji są uprawnieni do wglądu w dokumentację obwodowych komisji wyborczych, a także w dokumentację związaną z wyborami, znajdującą się w organach administracji rządowej, samorządowej i w podległych im jednostkach oraz do uczestniczenia w posiedzeniach obwodowych komisji wyborczych, z wyjątkiem posiedzeń związanych z obliczeniem wyników głosowania, a także do udzielania tym komisjom bieżących wyjaśnień.
2.
Osoby dokonujące inspekcji działają w zakresie zlecenia ustalonego przez komisję i legitymują się upoważnieniem podpisanym przez przewodniczącego komisji oraz opatrzonym pieczęcią komisji.
3.
Sprawozdania z inspekcji przekazywane są niezwłocznie komisji.
§  18.
Komisja niezwłocznie bada każdą skargę na działalność obwodowej komisji wyborczej, występuje o usunięcie stwierdzonych uchybień oraz zawiadamia pisemnie skarżącego o rozstrzygnięciu i czynnościach podjętych w związku ze skargą.
§  19.
Okręgowa komisja wyborcza i wojewódzka komisja wyborcza, działające na wspólnym lub częściowo pokrywającym się obszarze, uzgadniają między sobą zasady wykonania zadań związanych ze sprawowaniem nadzoru nad działalnością obwodowych komisji wyborczych, organizacją ich szkolenia oraz realizacją czynności w zakresie przygotowań do wyborów w okręgu wyborczym.
§  20.
Dokumentem potwierdzającym członkostwo i funkcje pełnione w komisji jest zaświadczenie wydane przez przewodniczącego komisji i opatrzone pieczęcią komisji.
§  21.
1.
W razie utraty członkostwa lub niemożności pełnienia z innych przyczyn obowiązków przez osobę wchodzącą w skład komisji, komisja niezwłocznie powiadamia o tym Państwową Komisję Wyborczą, zwracając się jednocześnie o dokonanie zmiany w składzie komisji.
2.
Gdy obowiązków swoich nie może pełnić sekretarz komisji, przewodniczący komisji zawiadamia o tym niezwłocznie kierownika wojewódzkiego biura wyborczego właściwego dla siedziby komisji, informując o tym wojewodę i Kierownika Krajowego Biura Wyborczego.
§  22.
1.
Wykonanie zadań i obsługę komisji zapewnia wojewódzkie biuro wyborcze właściwe dla siedziby komisji.
2.
Jeżeli okręg wyborczy obejmuje obszar więcej niż jednego województwa, okręgowa komisja wyborcza może zlecać wykonanie określonych zadań wszystkim wojewódzkim biurom wyborczym, działającym na obszarze okręgu wyborczego.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

REGULAMIN OBWODOWYCH KOMISJI WYBORCZYCH

§  1.
Komisja wykonuje swoje ustawowe zadania stosując się do wytycznych i wyjaśnień Państwowej Komisji Wyborczej. W razie wątpliwości Komisja może zwracać się o dodatkowe wyjaśnienia do okręgowej komisji wyborczej w sprawach dotyczących wyborów do Sejmu oraz do wojewódzkiej komisji wyborczej w sprawach dotyczących wyborów do Senatu.
§  2.
1.
Pracami obwodowej komisji wyborczej, zwanej dalej "komisją", kieruje oraz zwołuje jej posiedzenia i im przewodniczy przewodniczący komisji.
2.
W razie nieobecności przewodniczącego, jego funkcję pełni zastępca przewodniczącego komisji.
§  3.
1.
Komisja zbiera się na pierwszym posiedzeniu nie później niż w 7 dniu od dnia jej powołania. O terminie i miejscu pierwszego posiedzenia komisji z upoważnienia jej przewodniczącego zawiadamia członków komisji odpowiednio wójt lub burmistrz (prezydent miasta).
2.
Na pierwszym posiedzeniu komisja:
1)
omawia swoje zadania i tryb pracy, a także obowiązki i uprawnienia osób wchodzących w jej skład,
2)
ustala sposób wykonania zadań do dnia wyborów, związanych z przygotowaniem lokalu wyborczego, odbiorem kart do głosowania, spisów wyborców i innych materiałów wyborczych oraz ich zabezpieczeniem.
3.
Komisja zapoznaje się z wytycznymi Państwowej Komisji Wyborczej, dotyczącymi przeprowadzenia głosowania i ustalenia jego wyników, i na tej podstawie sporządza plan pracy w dniu głosowania.
§  4.
Komisja może podejmować uchwały w obecności co najmniej połowy swego składu, w tym przewodniczącego lub zastępcy przewodniczącego komisji.
§  5.
1.
Uchwały komisji zapadają większością głosów. W razie równej liczby głosów, rozstrzyga głos przewodniczącego posiedzenia.
2.
Uchwały podpisuje przewodniczący posiedzenia.
§  6.
1.
Z posiedzenia komisji sporządza się protokół, który powinien zawierać:
1)
określenie porządku posiedzenia,
2)
imiona i nazwiska osób obecnych na posiedzeniu,
3)
syntezę wystąpień i treść podjętych rozstrzygnięć.
2.
Do protokołu dołącza się podjęte uchwały.
3.
Protokół podpisuje przewodniczący posiedzenia.
§  7.
Uchwały komisji lub zarządzenia jej przewodniczącego, dotyczące przebiegu głosowania bądź ustalenia jego wyników, podejmowane na podstawie przepisów ustawy - Ordynacja wyborcza, wpisuje się w rubryce "uwagi" protokołu głosowania.
§  8.
Uchwały, protokoły głosowania i inne dokumenty komisji oraz wydawane karty do głosowania opatruje się pieczęcią komisji.
§  9.
Komisja udziela informacji o wykonywaniu swoich zadań i udostępnia dokumentację członkom Państwowej Komisji Wyborczej, okręgowej komisji wyborczej i wojewódzkiej komisji wyborczej lub osobom przez nie upoważnionym.
§  10.
Komisja współdziała w wykonywaniu ustawowych zadań odpowiednio z wójtem, burmistrzem (prezydentem miasta) lub konsulem, w szczególności w zakresie:
1)
przygotowania i wyposażenia lokalu wyborczego do głosowania,
2)
odbioru i zabezpieczenia kart do głosowania, formularzy protokołów, spisu wyborców, pieczęci komisji, obwieszczeń wyborczych i innych materiałów wyborczych,
3)
zapewnienia środków łączności i transportu oraz pomocy niezbędnej do pracy komisji.
§  11.
Dokumentem potwierdzającym członkostwo i funkcje pełnione w komisji jest powiadomienie o powołaniu w skład obwodowej komisji wyborczej, podpisane odpowiednio przez wójta, burmistrza (prezydenta miasta) lub konsula.
§  12.
Członkowie komisji mają obowiązek uczestniczenia w jej pracach.
2.
W razie niemożności wzięcia udziału w posiedzeniu komisji, a w szczególności w pracach komisji w dniu wyborów, jej członek powinien jak najwcześniej zawiadomić o tym przewodniczącego komisji.
§  13.
W razie utraty członkostwa, niemożności pełnienia lub rażącego zaniedbywania obowiązków przez osobę wchodzącą w skład komisji, komisja występuje odpowiednio do rady gminy lub konsula o dokonanie zmiany w jej składzie.
1 Załącznik nr 1 § 7 pkt 7 zmieniony przez § 1 uchwały z dnia 5 września 1991 r. (M.P.91.29.215) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 5 września 1991 r.
2 Załącznik nr 1 § 14 pkt 1 zmieniony przez § 1 uchwały z dnia 5 września 1991 r. (M.P.91.29.215) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 5 września 1991 r.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024