Zapewnienie warunków rozwoju usług bytowych do 1990 r.

UCHWAŁA Nr 10
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 stycznia 1987 r.
w sprawie zapewnienia warunków rozwoju usług bytowych do 1990 r.

W celu zapewnienia do 1990 r. warunków do szybszego rozwoju usług bytowych w sposób odpowiadający żywotnym potrzebom ludności Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1)
usługach bytowych - rozumie się przez to usługi zaliczone do usług bytowych przez Główny Urząd Statystyczny,
2)
ministrach - rozumie się przez to ministrów oraz kierowników urzędów centralnych,
3)
wojewodach - rozumie się przez to wojewodów i prezydentów miast: stołecznego Warszawy, Krakowa i Łodzi,
4)
naczelnikach - rozumie się przez to naczelników gmin, miast i gmin oraz dzielnic, a także prezydentów miast.
§  2.
1.
Wojewodowie i naczelnicy uwzględniają w programach rozwoju usług bytowych do 1990 r., które przedstawią do rozpatrzenia radom narodowym, zadania wynikające z narodowych planów społeczno-gospodarczych, określając środki i sposoby realizacji tych zadań.
2.
Wojewodowie zapewnią skoordynowanie projektów gminnych i miejskich programów rozwoju usług bytowych z programami wojewódzkimi w części dotyczącej inwestycji w zakresie usług i ich finansowania, uwzględniając przy tym:
1)
środki przedsiębiorstw i spółdzielni oraz szacunki środków własnych rzemieślników,
2)
środki budżetowe i terenowych funduszów celowych,
3)
wielkość kredytów bankowych przewidzianych do uzyskania.
§  3. 1
(uchylony).
§  4. 2
Wojewodowie i naczelnicy, w ramach przysługujących im uprawnień, przyspieszą przygotowanie terenów pod budowę obiektów usługowych.
§  5.
Zaleca się Prezesom Narodowego Banku Polskiego i Banku Gospodarki Żywnościowej:
1)
zapewnienie środków kredytowych na cele inwestycyjne związane z rozwojem usług bytowych w granicach zdolności kredytobiorców do ich spłaty,
2)
zastosowanie preferencji w zakresie dostępności, oprocentowania i spłaty kredytu w granicach określonych założeniami polityki pieniężno-kredytowej banków,
3)
rozważenie możliwości ustalenia niższego oprocentowania kredytów udzielanych na finansowanie zapasów części zamiennych do napraw sprzętu powszechnego użytku, dla których minął okres obowiązkowych dostaw po zakończeniu produkcji wyrobów finalnych.
§  6.
Naczelnicy w razie stwierdzenia uzasadnionych potrzeb wystąpią do rad narodowych stopnia podstawowego o:
1)
obniżenie stawek podatku od nieruchomości, w których są wykonywane usługi bytowe,
2)
niezbędne ulgi i zwolnienia w zakresie podatków i opłat lokalnych oraz świadczeń na fundusz miejski i gminny, dla jednostek świadczących usługi bytowe.
§  7. 3
(skreślony).
§  8. 4
 
1.
Niezbędny import wyposażenia technicznego i części zamiennych dla usług bytowych jest finansowany ze środków dewizowych będących w dyspozycji jednostek usługowych oraz wyjątkowo ze środków będących w dyspozycji Ministra Rynku Wewnętrznego.
2.
Niezbędny import z II obszaru płatniczego, realizowany ze środków będących w dyspozycji Ministra Rynku Wewnętrznego, powinien być ograniczony do części zamiennych nie produkowanych w kraju i krajach I obszaru płatniczego.
3.
Wnioski określające środki na import, w którym mowa w ust. 2, zgłaszają ministrowie i wojewodowie do Ministra Rynku Wewnętrznego, który analizuje ich zasadność, biorąc pod uwagę możliwości pokrycia tych potrzeb z produkcji krajowej.
§  9. 5
W ramach obowiązującego systemu sprzedaży samochodów osobowych uwzględnia się potrzeby jednostek prowadzących działalność w zakresie usług bytowych.
§  10.
1.
Ministrowie i wojewodowie w odniesieniu do przedsiębiorstw usługowych, dla których są organami założycielskimi, podejmą działania dla szerokiego pobudzenia i wdrożenia postępu organizacyjno-technicznego i ekonomicznego w uspołecznionej sieci usługowej, zwane dalej "rekonstrukcją".
2.
Rekonstrukcja uspołecznionej sieci usług powinna mieć na celu:
1)
wypróbowanie do 1990 r. innowacji organizacyjnych i technicznych, zwiększających sprawność i jakość obsługi,
2)
umacnianie ekonomiki działalności usługowej, w szczególności przez wzrost wydajności pracy i obniżkę kosztów materialnych i kosztów administracji,
3)
przygotowanie doświadczeń, wzorców i bazy materialno-technicznej do powszechnej rekonstrukcji uspołecznionej sieci usług i wytyczenie racjonalnych form rozwoju usług po 1990 r.
§  11. 6
 
1.
Inicjowanie i wiodącą rolę w zakresie prac naukowych i badawczo-rozwojowych w zakresie rekonstrukcji sieci usług bytowych powierza się Ministrowi Rynku Wewnętrznego.
2.
Do zadań, o których mowa w ust. 1, należy w szczególności stworzenie warunków do realizacji prac w zakresie:
1)
nowoczesnych form organizacji pracy, wzorcowych rozwiązań strukturalnych, projektów programowo-funkcjonalnych i konstrukcyjno-budowlanych, doskonalenia zawodowego,
2)
nowych technologii, wyposażenia technicznego jednostek usługowych, rozwoju produkcji i regeneracji części zamiennych i podzespołów.
3.
Realizacja tych prac będzie prowadzona we współpracy z właściwymi ministrami, jednostkami zaplecza naukowo-technicznego przemysłu i producentami.
§  12.
1.
Zaleca się zarządom centralnych związków spółdzielczych podjęcie współdziałania w realizacji zadań wymienionych w § 10 i 11.
2.
Zaleca się Zarządowi Centralnego Związku Rzemiosła podjęcie współdziałania z ministrami wymienionymi w § 11 ust. 1 oraz zarządami centralnych związków spółdzielczych w zakresie rozwiązań użytecznych dla postępu organizacyjnego i technicznego w działalności zakładów rzemieślniczych.
3. 7
Minister Rynku Wewnętrznego, w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami i zarządami centralnych związków spółdzielczych, ustala ośrodki wiodące zaplecza technicznego w następujących branżach usługowych: pralniczej, napraw zmechanizowanego i elektrotechnicznego sprzętu gospodarstwa domowego, motoryzacyjnej, elektronicznej, dozoru mienia.
§  13.
Ministrowie i wojewodowie w ramach obowiązującego systemu oświaty i wychowania zapewnią dostosowanie rozmiarów i organizacji kształcenia zawodowego do występujących potrzeb kadrowych w dziedzinie usług bytowych.
§  14.
Minister Finansów będzie preferował rozwój usług bytowych:
1)
w systemie podatkowym dla gospodarki uspołecznionej,
2)
w ramach obowiązujących zasad opodatkowania gospodarki nie uspołecznionej poprzez okresowe dostosowywanie ulg i zwolnień podatkowych do zmieniających się warunków wykonywania działalności.
§  15. 8
Minister Rynku Wewnętrznego będzie prowadził coroczne badania sytuacji cenowo-rynkowej odnośnie do wybranych usług bytowych.
§  16.
Wojewodowie podejmą działania mające na celu rozwój działalności ośrodków informacji usługowej oraz prawidłowe ich funkcjonowanie.
§  17.
1.
Ministrowie i wojewodowie określą dla podległych lub podporządkowanych organów kontroli i lustracji zadania kontrolno-instrukcyjne w celu ustalenia przyczyn zahamowania rozwoju poszczególnych usług na danym terenie i spowodują podjęcie czynności zmierzających do usunięcia tych przyczyn.
2.
Zaleca się zarządom centralnych związków spółdzielczych oraz Zarządowi Centralnego Związku Rzemiosła podjęcie zadań, o których mowa w ust. 1.
§  18. 9
(skreślony).
§  19. 10
Minister Rynku Wewnętrznego przedstawia Radzie Ministrów corocznie, w terminie do dnia 30 czerwca, ocenę realizacji przepisów uchwały wraz z wnioskami, dokonaną w porozumieniu z Ministrem Finansów i innymi zainteresowanymi ministrami oraz zarządami centralnych związków spółdzielczych.
§  20.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 uchylony przez § 7 pkt 2 zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 2 września 1989 r. w sprawie zadań finansowanych ze środków Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej (M.P.89.32.250) z dniem 1 stycznia 1990 r.
2 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 72 z dnia 4 maja 1989 r. (M.P.89.15.109) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 maja 1989 r.
3 § 7 skreślony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 72 z dnia 4 maja 1989 r. (M.P.89.15.109) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 maja 1989 r.
4 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 72 z dnia 4 maja 1989 r. (M.P.89.15.109) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 maja 1989 r.
5 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 5 uchwały nr 72 z dnia 4 maja 1989 r. (M.P.89.15.109) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 maja 1989 r.
6 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 6 uchwały nr 72 z dnia 4 maja 1989 r. (M.P.89.15.109) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 maja 1989 r.
7 § 12 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 7 uchwały nr 72 z dnia 4 maja 1989 r. (M.P.89.15.109) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 maja 1989 r.
8 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 10 uchwały nr 72 z dnia 4 maja 1989 r. (M.P.89.15.109) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 maja 1989 r.
9 § 18 skreślony przez § 1 pkt 8 uchwały nr 72 z dnia 4 maja 1989 r. (M.P.89.15.109) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 maja 1989 r.
10 § 19 zmieniony przez § 1 pkt 9 uchwały nr 72 z dnia 4 maja 1989 r. (M.P.89.15.109) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 maja 1989 r.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024