Zasady i warunki przyjęć na I rok studiów w roku akademickim 1987/88 w akademiach wychowania fizycznego.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI
z dnia 17 lutego 1987 r.
w sprawie zasad i warunków przyjęć na I rok studiów w roku akademickim 1987/88 w akademiach wychowania fizycznego. *

Na podstawie art. 84 ust. 5 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 201) zarządza się, co następuje:
§  1.
Akademie wychowania fizycznego (AWF) dokonują przyjęć na I rok studiów w ramach limitu ustalonego dla poszczególnych kierunków studiów.
§  2.
1.
Dobór kandydatów na I rok studiów odbywa się na podstawie wyników postępowania kwalifikacyjnego.
2.
Postępowanie kwalifikacyjne obejmuje: badania lekarskie, egzamin wstępny i oceny ze szkoły średniej oraz dodatkowe kryteria kwalifikacyjne wymienione w ust 4. Badania lekarskie przeprowadzają uczelniane komisje lekarskie zgodnie z "Kryteriami zdrowotnymi kwalifikowania kandydatów na studia w akademiach wychowania fizycznego".
3.
Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza się systemem punktów według następujących zasad:
1)
przeliczenia ocen egzaminu wstępnego na punkty,
2)
przyznania punktów dodatkowych.
4.
Punkty dodatkowe przysługują z tytułu:
1)
wyników uzyskanych przez kandydata w szkole średniej,
2)
posiadanej klasy sportowej (I lub II).
5.
Szczegółowe zasady i tryb postępowania kwalifikacyjnego określa załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  3.
1.
Do podjęcia studiów bezpośrednio po zdaniu egzaminu wstępnego dopuszcza się:
1)
kandydatów, którzy uzyskali z egzaminu wstępnego średnią ocen ustaloną przez rektora, nie mniejszą niż 4,25,
2)
sieroty i wychowanków domów dziecka,
3)
kandydatów po odbytej zasadniczej służbie wojskowej, którzy otrzymali pozytywną opinię dowódcy jednostki wojskowej,
4)
kandydatów zamieszkałych na wsi i w miastach do 10 tys. mieszkańców (zameldowanych tam na stałe co najmniej przez okres nauki w szkole średniej),
5)
kandydatów będących instruktorami Związku Harcerstwa Polskiego, których kandydatury zostały zaopiniowane przez komendanta chorągwi.
2.
Przepisy ust. 1 pkt 4 i 5 dotyczą wyłącznie kierunku "wychowanie fizyczne".
3.
Z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego są przyjmowani na studia:
1)
kandydaci, którzy zdali egzamin wstępny w roku 1986 i zaliczyli 10-miesięczny studencki hufiec pracy organizowany przez szkołę wyższą,
2)
żołnierze, którzy bezpośrednio przed odbyciem zasadniczej służby wojskowej zdali egzamin wstępny i nie zostali przyjęci na studia z braku miejsc, otrzymali pozytywną opinię dowódcy jednostki wojskowej i ubiegają się o przyjęcie na ten sam kierunek studiów w tej samej uczelni.
4.
Kandydaci mający aktualną klasę sportową mistrzowską międzynarodową i mistrzowską oraz kandydaci uprawiający gimnastykę artystyczną, akrobatyczną lub sportową, łyżwiarstwo figurowe lub pływanie, którzy uzyskali taką klasę sportową w ciągu ostatnich 5 lat, są zwolnieni z egzaminu sprawności fizycznej oraz mogą być zwolnieni z egzaminu teoretycznego decyzją rady wydziału.
5.
Laureaci i finaliści olimpiad są zwolnieni z egzaminu teoretycznego z odpowiedniego przedmiotu z zaliczeniem oceny bardzo dobrej.
6.
Kandydaci mający I klasę sportową w dyscyplinie objętej egzaminem sprawności fizycznej są zwolnieni z egzaminu w tej dyscyplinie sportu. W razie zastosowania testu sprawności fizycznej, decyzją wydziałowej komisji rekrutacyjnej mogą być zwolnieni z tego testu.
§  4.
1.
Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadzają wydziałowe komisje rekrutacyjne, zwane dalej "komisjami wydziałowymi".
2.
Do zadań komisji wydziałowej należy w szczególności:
1)
kompletowanie dokumentów kandydatów,
2)
przedstawianie wniosków na podstawie otrzymanych dokumentów o dopuszczenie kandydatów do postępowania kwalifikacyjnego,
3)
zawiadamianie kandydatów o terminie egzaminów wstępnych,
4)
przeprowadzenie egzaminów wstępnych,
5)
przyjmowanie na studia w ramach przyznanego limitu.
3.
Wykaz dokumentów, jakie są obowiązani składać kandydaci na I rok studiów dziennych, określa załącznik nr 2 do zarządzenia.
4.
Do zadań komisji uczelnianej należy w szczególności:
1)
koordynacja i kontrola pracy komisji wydziałowych,
2)
ustalenie szczegółowego rozkładu egzaminów wstępnych,
3)
rozpatrywanie odwołań od decyzji komisji wydziałowych.
5.
W dyspozycji komisji uczelnianej znajduje się liczba miejsc stanowiąca 15% przyznanego uczelni limitu. W ramach tej liczby miejsc powinni być przyjmowani w pierwszej kolejności wszyscy kandydaci pochodzenia robotniczego, chłopskiego oraz czynni zawodnicy. Może ona być wykorzystana wyłącznie w okresie rozpatrywania odwołań. Przy ustalaniu preferencji z tytułu pochodzenia społecznego, istotnych dla trybu odwoławczego, należy kierować się danymi z dokumentacji kandydata, w części dotyczącej wykonywanego zawodu, zatrudnienia i źródeł utrzymania rodziców, oraz preferować tych kandydatów, których jedno z rodziców jest zatrudnione na stanowisku robotniczym, jest członkiem spółdzielni produkcyjnej lub prowadzi gospodarstwo rolne i nie jest płatnikiem podatku rolnego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej.
§  5.
1.
Rektor powołuje uczelnianą komisję kwalifikacyjną, a dziekan - komisje wydziałowe z zachowaniem przepisu art. 58 ust. 3 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 201).
2.
Komisje uczelniane i komisje wydziałowe rozpoczynają pracę w terminie ustalonym przez rektora.
3.
W skład komisji uczelnianej i komisji wydziałowych wchodzą:
1)
przewodniczący,
2)
sekretarz,
3)
powołani nauczyciele akademiccy,
4)
przedstawiciele kuratorium oświaty i wychowania - nauczyciele szkół średnich,
5)
przedstawiciele uczelnianej organizacji partyjnej i stronnictw politycznych, związków zawodowych, Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego oraz klubu Akademickiego Związku Sportowego w AWF,
6)
po jednym przedstawicielu organizacji studenckich działających w AWF.
4.
Jeżeli liczba kandydatów na I rok studiów na wydziale przekracza 150 osób, rada wydziału może powołać kilka komisji wydziałowych, przy czym powołanie komisji następuje dla każdej następnej grupy 150 osób.
5.
Przewodniczącym komisji uczelnianej jest rektor lub wyznaczony przez rektora prorektor. Przewodniczącym komisji wydziałowej jest dziekan lub prodziekan, a w przypadku, o którym mowa w ust. 4 - wyznaczony przez rektora profesor lub docent.
§  6.
Kandydat może ubiegać się o przyjęcie na dwa kierunki studiów, jeżeli w skład egzaminu wstępnego na jeden z nich wchodzi sprawdzian praktyczny lub sprawdzian uzdolnień kierunkowych.
§  7.
1.
Z przebiegu postępowania kwalifikacyjnego każdego kandydata sporządza się oddzielny protokół. W protokole zapisuje się temat pracy pisemnej (testu) wraz z oceną, wynik prób sprawności fizycznej wraz z oceną oraz przyznane kandydatowi punkty dodatkowe. Protokół powinien być podpisany przez przewodniczącego i wszystkich członków komisji. Wszelkie skreślenia, zmiany i poprawki dokonywane w protokole powinny być potwierdzone podpisem przewodniczącego komisji z zaznaczeniem dokonanej zmiany.
2.
Kandydat otrzymuje zaświadczenie o wynikach egzaminu wstępnego. Wzór zaświadczenia określa załącznik nr 3 do zarządzenia.
§  8.
1.
Do przeprowadzenia egzaminów wstępnych są uprawnieni nauczyciele akademiccy, zajmujący co najmniej stanowisko starszego asystenta, oraz delegowani przez właściwe kuratorium oświaty i wychowania nauczyciele szkół średnich, mający minimum trzyletni staż pracy dydaktycznej.
2.
Egzamin wstępny składa się z pracy pisemnej lub testu oraz sprawdzianu praktycznego.
3.
Egzaminy pisemne są przeprowadzane anonimowo.
§  9.
1.
Po zakończeniu postępowania kwalifikacyjnego i ogłoszeniu list przyjętych na I rok studiów komisja uczelniana może zaproponować pozostałym kandydatom, którzy zdali egzamin wstępny:
1)
w odniesieniu do absolwentów szkół średnich z lat ubiegłych - przyjęcie na I rok studiów dla pracujących na te kierunki, na których obowiązują analogiczne egzaminy wstępne, jeśli osoby te spełniają kryteria rekrutacji na ten rodzaj studiów (staż pracy oraz zatrudnienie zgodne z kierunkiem kształcenia),
2)
przyjęcie na inne kierunki studiów, na których nie został wypełniony limit; składając podanie o przyjęcie na studia, kandydat może z góry wskazać, na jaki dodatkowy kierunek chciałby być przyjęty.
2.
Kandydaci, którzy złożyli pomyślnie egzamin wstępny i nie zostali zakwalifikowani w danej AWF, mogą ubiegać się o przyjęcie na studia w innej AWF na ten sam lub pokrewny kierunek studiów, na których obowiązują analogiczne egzaminy wstępne, a nie zostały wyczerpane limity przyjęć.
§  10.
1.
Obywatele polscy, kończący szkołę średnią za granicą, mają prawo ubiegania się o przyjęcie do wszystkich AWF w Polsce, pod warunkiem że posiadane przez nich świadectwo dojrzałości (świadectwo równorzędne) uprawnia do podjęcia studiów wyższych w kraju, w którym ukończyli szkołę średnią.
2.
Kandydaci na studia, wymienieni w ust 1, są obowiązani:
1)
złożyć w uczelni wymagane dokumenty w sprawie przyjęcia na studia dzienne - do dnia 31 maja 1987 r., a na studia dla pracujących - do dnia 30 kwietnia 1987 r.,
2)
zdać obowiązujące egzaminy wstępne przewidziane dla danego kierunku studiów, z wyjątkiem wymienionych w pkt 3,
3)
zdać przed komisją powołaną przez właściwe kuratorium oświaty i wychowania uzupełniające egzaminy z języka polskiego, historii i geografii Polski w okresie 2 lat od dnia przyjęcia na studia.
§  11.
Formy pomocy dla kandydatów na studia określają przepisy rozporządzenia Ministrów Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki oraz Oświaty i Wychowania z dnia 26 maja 1984 r. w sprawie zasad organizowania bezpłatnych form pomocy w przygotowaniu do egzaminów wstępnych na studia dla kandydatów, których uwarunkowania środowiskowe uzasadniają taką pomoc (Dz. U. Nr 30, poz. 153).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

SZCZEGÓŁOWE ZASADY I TRYB POSTĘPOWANIA KWALIFIKACYJNEGO

I.

Zasady ogólne

1. Datę rozpoczęcia egzaminów wstępnych w roku akademickim 1987/88 oraz harmonogram egzaminów określi rektor uczelni w drodze zarządzenia.

2. Limity przyjęć na studia zostaną określone przez Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki. Kandydaci na studia powinni być poinformowani o limitach przyjęć na poszczególne kierunki studiów (limit nie dotyczy obcokrajowców).

3. Zaleca się przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego dla kandydatów na studia zaoczne przed egzaminami na studia dzienne.

4. Egzaminy sprawności fizycznej powinny być zakończone do dnia 30 czerwca 1987 r., tak aby kandydaci na studia dzienne mieli możliwość przystąpienia do egzaminu wstępnego w innej uczelni.

5. Kandydaci, którzy zdali egzamin wstępny na studia dzienne z wynikiem pozytywnym, a nie zostali przyjęci na studia z braku miejsc, mogą ubiegać się o przyjęcie do studenckich hufców pracy. Przy rozpatrywaniu podań kandydatów do studenckich hufców pracy w pierwszej kolejności należy brać pod uwagę udokumentowany poziom sportowy kandydatów oraz liczbę uzyskanych punktów.

6. Kandydatów ubiegających się o przyjęcie na studia za granicą obowiązuje postępowanie kwalifikacyjne jak kandydatów ubiegających się na studia w kraju. W razie niezakwalifikowania się na studia za granicą, kandydat ma prawo podjąć studia w AWF, w której złożył egzamin wstępny, jeśli uzyskał wymaganą liczbę punktów.

7. Absolwenci 2-letnich pomaturalnych studiów nauczycielskich - kierunek wychowanie fizyczne mogą być przyjęci na III rok studiów tego samego kierunku - specjalność nauczycielska, jeżeli:

1) uzyskali skierowanie wystawione przez właściwe terenowo kuratorium oświaty i wychowania,

2) uzyskali pozytywny wynik badań przeprowadzonych przez uczelniane komisje lekarskie,

3) legitymują się co najmniej rocznym stażem pracy w charakterze nauczyciela wychowania fizycznego w szkole podstawowej,

4) zdali z wynikiem pozytywnym egzamin sprawności fizycznej i egzamin teoretyczny w zakresie obowiązującym kandydatów na studia zaoczne.

II.

Zasady postępowania kwalifikacyjnego

1. Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza się z zastosowaniem systemu punktowego.

2. Podstawowym kryterium kwalifikacyjnym w ramach tego systemu są wyniki egzaminów wstępnych. Przy ostatecznej łącznej ocenie egzaminu stosuje się następującą skalę ocen:

Skala ocen
Bardzo dobry (5)
Dobry plus (4,5)
Dobry (4)
Dostateczny plus (3,5)
Dostateczny (3)
Niedostateczny (2)

Po zakończeniu każdego etapu egzaminu wstępnego (części pisemnej lub testowej) z poszczególnych przedmiotów komisje wydziałowe ogłaszają listy kandydatów wraz z ocenami uzyskanymi na danym etapie egzaminu.

3. Pisemną pracę egzaminacyjną oceniają co najmniej dwaj egzaminatorzy - specjaliści z danego przedmiotu jedną z wyżej wymienionych ocen. Błędy i ich rodzaje należy zaznaczyć na marginesie pracy. W razie niezgodności opinii egzaminatorów, ocenę ostateczną ustala przewodniczący komisji egzaminacyjnej. Ewentualna zmiana oceny powinna być pisemnie umotywowana.

4. Dopuszcza się jedną ocenę niedostateczną z jakiegokolwiek sprawdzianu lub przedmiotu wchodzącego w skład egzaminu. Druga ocena niedostateczna eliminuje kandydata z dalszego postępowania kwalifikacyjnego. Nie przewiduje się egzaminów poprawkowych.

5. W razie zastosowania testu sprawności fizycznej lub testu teoretycznego, jedna ocena niedostateczna z któregokolwiek spośród wymienionych testów eliminuje kandydata z dalszego postępowania kwalifikacyjnego.

6. Kandydat jest obowiązany wziąć udział w całości postępowania kwalifikacyjnego przez uczestnictwo we wszystkich jego elementach, poza tymi, od których uzyskał zwolnienie z tytułu posiadanej klasy sportowej.

7. Nieusprawiedliwione odstąpienie od jakiegokolwiek elementu postępowania kwalifikacyjnego jest równoznaczne z oceną niedostateczną z tego elementu; może być także powodem skreślenia kandydata przez komisję wydziałową z listy ubiegających się o przyjęcie na studia.

8. Kandydat, który z powodu udziału w zawodach, odniesionej kontuzji lub innych niezależnych od niego przyczyn nie zaliczy jednej z dyscyplin wchodzących w skład egzaminu sprawności fizycznej lub nie przystąpi do egzaminu z przedmiotu teoretycznego, ma prawo do ubiegania się - poprzez komisję wydziałową - o przełożenie egzaminu. Termin ponownego egzaminu ustala komisja wydziałowa.

9. O liczbie punktów uzyskanych przez kandydata w wyniku postępowania kwalifikacyjnego decyduje suma punktów uzyskanych w wyniku egzaminów z poszczególnych przedmiotów, powiększona o punkty z tytułu dodatkowych kryteriów kwalifikacyjnych.

III.

Punktacja

1. Ustala się następującą skalę punktów możliwych do uzyskania w trakcie postępowania kwalifikacyjnego:

1) za wyniki w nauce w szkole średniej od 0 do 20 punktów,

2) za wyniki egzaminu sprawności fizycznej od 0 do 40 punktów,

3) za wyniki egzaminów z przedmiotów teoretycznych od 0 do 40 punktów.

Odchylenia stosowane przez uczelnie w tym zakresie nie powinny przekraczać 10 punktów. Kandydaci, którzy udokumentują posiadanie I lub II klasy sportowej, otrzymują ponadto za:

I klasę sportową - 12 punktów,

II klasę sportową - 6 punktów.

2. W akademiach wychowania fizycznego, w których stosuje się test sprawności fizycznej zamiast poszczególnych sprawdzianów, punktacja ta wynosi odpowiednio: 20 punktów i 10 punktów.

3. Za średnią arytmetyczną wszystkich ocen na świadectwie dojrzałości kandydat uzyskuje punkty dodatkowe wyliczone według tabeli 1.

Tabela 1

Punktacja świadectwa dojrzałości

Średnia ocen 5,0 4,9 4,8 itd. 4,0 3,9 itd. 3,0
Równowartość punktowa 20 19 18 itd. 10 9 itd. 0

4. Kandydaci, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości w latach poprzednich, uzyskują w postępowaniu kwalifikacyjnym również do 20 punktów za wyniki w szkole średniej na takich zasadach, na jakich uzyskują te punkty maturzyści z roku bieżącego.

5. Punktację egzaminu sprawności fizycznej (nie dotyczy AWF w Poznaniu - Wydział Turystyki i Rekreacji oraz uczelni określonych w ust. 2) zawiera tabela 2.

Tabela 2

Punktacja egzaminu sprawności fizycznej

Równowartość punktowa ocen
Dyscyplina sportu bardzo dobry dobry plus dobry dostateczny plus dostateczny niedostateczny
Pływanie 10 8 6 5 4 0
Lekkoatletyka 10 8 6 5 4 0
Zespołowe gry sportowe 10 8 6 5 4 0
Gimnastyka 10 8 6 5 4 0

6. Limity czasu obowiązujące na egzaminie z pływania (dystans 50 m) zawierają tabele 3 i 4.

Kierunek: wychowanie fizyczne i rehabilitacja ruchowa (nie dotyczy uczelni określonych w ust. 2)

Tabela 3

Ocena Studia dzienne Studia zaoczne
kobiety mężczyźni kobiety mężczyźni
Bardzo dobry 0’46,0" 0’37,0" 0’48,0" 0’39,0"
Dobry plus 0’46,1"-0’52,0" 0’37,1"-0’44,0" 0’48,1"-0’52,0" 0’39,1"-0’46,0"
Dobry 0’52,1"-1’00,0" 0’44,1"-0’51,0" 0’52,1"-1’02,0" 0’46,1"-0’53,0"
Dostateczny plus 1’00,1"-1’05,0" 0’51,1"-0’56,0" 1’02,1"-1’08,0" 0’53,1"-0’58,0"
Dostateczny 1’05,1"-1’10,1" 0’56,1"-1’00,0" 1’08,1"-1’15,0" 0’58,1"-1’05,0"

Kierunek: turystyka i rekreacja

Tabela 4

Ocena Studia dzienne Studia zaoczne
kobiety mężczyźni kobiety mężczyźni
Bardzo dobry 0’51,0" 0’41,0" 0’51,0" 0’41,0"
Dobry plus 0’51,1"-0’58,0" 0’41,1"-0’48,0" 0’51,1"-0’58,0" 0’41,1"-0’48,0"
Dobry 0’58,1"-1’05,0" 0’48,1"-0’55,0" 0’58,1"-1’05,0" 0’48,1"-0’55,0"
Dostateczny plus 1’05,1"-1’10,0" 0’55,1"-1’00,0" 1’05,1"-1’10,0" 0’55,1"-1’00,0"
Dostateczny 1’10,1"-1’30,0" 1’00,1"-1’15,0" 1’10,1"-1’30,0" 1’00,1"-1’15,0"

Kandydaci, którzy zaprezentują na egzaminie tylko jedną technikę i uzyskają wymagane minimum czasowe, zdają egzamin z wynikiem dostatecznym.

7. Zwolnienie kandydata z egzaminu z tytułu przysługujących mu uprawnień jest równoznaczne z przyznaniem mu najwyższej wartości punktowej za dany element.

8. Punktację egzaminu z przedmiotów teoretycznych (nie dotyczy AWF w Poznaniu, kierunku: turystyka i rekreacja i AWF w Krakowie, kierunku: wychowanie fizyczne i rehabilitacja ruchowa na studiach dziennych) zawiera tabela 5.

Tabela 5

Punktacja egzaminu teoretycznego

Przedmioty Równowartość punktowa ocen
egzaminacyjne bardzo dobry dobry plus dobry dostateczny plus dostateczny niedostateczny
Preorientacja zawodowa 14 12 9 6 3 0
Biologia 14 12 9 6 3 0
Fizyka 14 12 9 6 3 0
Geografia 14 12 9 6 3 0
Język obcy*) 7 6 5 4 2 0
Język obcy**) 14 12 9 6 3 0

*) Na kierunku: wychowanie fizyczne i rehabilitacja ruchowa.

**) Na kierunku: turystyka i rekreacja w AWF w Krakowie.

9. W AWF w Poznaniu, na kierunku: turystyka i rekreacja, stosowane są następujące zasady punktacji za wyniki egzaminu wstępnego:

Tabela 6

Punktacja egzaminu wstępnego

(AWF w Poznaniu, kierunek: turystyka i rekreacja, specjalność - turystyka).

Przedmioty Równowartość punktowa ocen
egzaminacyjne bardzo dobry dobry plus dobry dostateczny plus dostateczny niedostateczny
Preorientacja zawodowa 15 12 10 7 5 0
Geografia 15 12 10 7 5 0
Język obcy 20 16 13 10 7 0
Test sprawności fizycznej 20 16 12 8 4 0
Pływanie 10 8 7 5 2 0

Tabela 7

Punktacja egzaminu wstępnego

(AWF w Poznaniu, kierunek: turystyka i rekreacja, specjalność - rekreacja).

Przedmioty Równowartość punktowa ocen
egzaminacyjne bardzo dobry dobry plus dobry dostateczny plus dostateczny niedostateczny
Preorientacja zawodowa 11 9 7 5 3 0
Geografia lub biologia (do wyboru) 12 10 7 5 3 0
Język obcy 12 10 7 5 3 0
Test sprawności fizycznej 20 16 12 8 4 0
Pływanie 20 16 12 8 4 0

10. Zasady punktacji obowiązujące na kierunkach: wychowanie fizyczne i rehabilitacja ruchowa oraz turystyka i rekreacja w AWF w Krakowie (studia dzienne):

1) egzamin sprawności fizycznej - test sprawności fizycznej: punktacja od 0 do 40 pkt według wyników testu, uzyskanych przez ogół kandydatów (osobna dla kobiet i mężczyzn), z uwzględnieniem wielkości średniej arytmetycznej i odchylenia standardowego,

Wynik poniżej 10 pkt uznany jest za niedostateczny i eliminuje kandydata z dalszego postępowania kwalifikacyjnego.

Sprawdzian umiejętności pływania jest integralną częścią testu. Pokonanie dystansu 50 m w czasie powyżej wyznaczonego limitu eliminuje kandydata z egzaminu (1'15,0" mężczyźni 1'30,0" kobiety),

2) egzaminy teoretyczne (AWF w Krakowie, kierunek: wychowanie fizyczne i rehabilitacja ruchowa):

a) zintegrowany test z biologii, fizyki i chemii: punktacja od 0 do 20 pkt, według wyników testu 60-pytaniowego,

Wynik poniżej 7 pkt uznany jest za niedostateczny i eliminuje kandydata z dalszego postępowania kwalifikacyjnego,

b) preorientacja zawodowa: punktacja od 0 do 12 punktów według skali:

bardzo dobry - 12 punktów,

dobry plus - 10 punktów,

dobry - 8 punktów,

dostateczny plus - 6 punktów,

dostateczny - 4 punkty,

niedostateczny - 0 punktów,

c) język obcy: punktacja od 0 do 8 punktów według skali:

bardzo dobry - 8 punktów,

dobry plus - 6 punktów,

dobry - 5 punktów,

dostateczny plus - 3 punkty,

dostateczny - 2 punkty,

niedostateczny - 0 punktów.

IV.

Tryb postępowania kwalifikacyjnego

1. Po zakończeniu egzaminu wstępnego komisja wydziałowa na plenarnym posiedzeniu dokonuje:

1) ustalenia liczby punktów uzyskanych przez poszczególnych kandydatów w wyniku egzaminu wstępnego,

2) ustalenia listy kandydatów przyjętych bez egzaminu oraz listy kandydatów przyjętych bez postępowania kwalifikacyjnego,

3) ustalenia liczby punktów z tytułu dodatkowych kryteriów kwalifikacyjnych.

Uchwały komisji zapadają większością głosów. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego.

2. Po dokonaniu czynności wymienionych w ust. 1 pkt 1, 2 i 3 komisja wydziałowa sporządza listę kandydatów według kolejności łącznej liczby uzyskanych punktów i zgodnie ze sporządzoną listą kwalifikuje do przyjęcia na I rok studiów tych kandydatów, którzy uzyskali kolejno największą liczbę punktów.

3. Przewodniczący komisji wydziałowej przekazuje przewodniczącemu komisji uczelnianej wyniki przeprowadzonego postępowania kwalifikacyjnego.

4. Kandydaci, którzy nie zostali zakwalifikowani na studia w trybie postępowania kwalifikacyjnego, mogą otrzymać ze szkoły wyższej zaświadczenie stwierdzające przystąpienie do egzaminu, z wymienieniem ocen z poszczególnych przedmiotów uzyskanych na egzaminie.

V.

Uwagi końcowe.

1. Terminy badań lekarskich oraz egzaminów sprawności fizycznej i egzaminów teoretycznych na studia dzienne i zaoczne powinny być podane do wiadomości właściwemu departamentowi Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki.

2. Za sprawozdawczość w okresie rekrutacji są odpowiedzialni przewodniczący komisji uczelnianych.

3. Sekretarze komisji wydziałowych opracowują sprawozdania dotyczące kandydatów zgodnie z wytycznymi sekretarza komisji uczelnianej. Po otrzymaniu sprawozdań sekretarz komisji uczelnianej opracowuje sprawozdanie zbiorcze.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WYKAZ DOKUMENTÓW, JAKIE SĄ OBOWIĄZANI SKŁADAĆ KANDYDACI NA I ROK STUDIÓW DZIENNYCH

1. Podanie na ustalonym formularzu, zawierającym również kwestionariusz statystyczny kandydata oraz życiorys - bez obowiązku dołączenia aktu urodzenia.

2. Świadectwo dojrzałości w oryginale.

3. Orzeczenie lekarskie kwalifikujące kandydata na studia w AWF oraz aktualne wyniki badań dodatkowych: rentgen klatki piersiowej, morfologia krwi, OB, WR, grupa krwi, badanie ogólne moczu i elektrokardiogram, ponadto dla kobiet - wynik badania ginekologicznego (z ostatnich trzech miesięcy).

4. Cztery fotografie o wymiarach 37 X 52 mm, bez nakrycia głowy, na jasnym tle, podpisane czytelnie na odwrocie.

5. Zaświadczenie stwierdzające klasę sportową, wydane przez zarząd polskiego związku sportowego (M, MM i I klasa sportowa) lub przez zarząd okręgowego związku sportowego (II klasa sportowa).

6. Zaświadczenie stwierdzające fakt zamieszkiwania na wsi lub w mieście o liczbie mieszkańców do 10 tys. co najmniej przez okres nauki w szkole średniej.

Terminy składania dokumentów

1. Kandydaci, którzy ubiegają się o przyjęcie na I rok studiów dziennych bezpośrednio po złożeniu egzaminu dojrzałości, składają podanie (wraz z wymaganymi dokumentami) w szkołach średnich, w których kończą naukę.

2. Dyrektorzy szkół średnich powinni przesłać udokumentowane podania kandydatów do rektorów właściwych AWF do dnia 31 maja 1987 r., a świadectwo dojrzałości - do dnia 15 czerwca 1987 r.

3. Kandydaci, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości w latach ubiegłych, składają podanie (wraz z wymaganymi dokumentami) o przyjęcie na I rok studiów dziennych bezpośrednio w wybranej przez siebie AWF w terminie do dnia 31 maja 1987 r.

4. Żołnierze Ludowego Wojska Polskiego składają dokumenty wraz z opinią dowódcy jednostki wojskowej do studium wojskowego wybranej AWF do dnia 31 maja 1987 r.

5. Osoba, która zdaje egzamin dojrzałości w szkole średniej za granicą, a która przy ubieganiu się o przyjęcie na I rok studiów dziennych w szkole wyższej w kraju nie może w czerwcu dołączyć świadectwa dojrzałości (świadectwa równorzędnego) w oryginale, może być dopuszczona do składania egzaminu wstępnego na podstawie zaświadczenia wydanego przez szkołę średnią za granicą, stwierdzającego, że dana osoba ukończyła lub ukończy w czerwcu lub lipcu naukę w szkole średniej i otrzyma świadectwa dojrzałości (świadectwo równorzędne) po zatwierdzeniu go przez władze szkolne danego kraju. W razie zakwalifikowania takiego kandydata - w wyniku postępowania kwalifikacyjnego - na I rok studiów dziennych, decyzję o przyjęciu podejmie rektor AWF po przedstawieniu przez kandydata świadectwa dojrzałości (świadectwa równorzędnego) w oryginale, przy czym przedstawienie świadectwa powinno nastąpić nie później niż do dnia 20 września 1987 r.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

ZAŚWIADCZENIE NR .......

Obywatel(ka) ..................... syn (córka) .............

urodzony(a) dnia .............. w ..........................

przystąpił(a) do egzaminu wstępnego w 1987 r. na Wydziale ..... kierunek studiów ............... i uzyskał(a) oceny z poszczególnych przedmiotów:

Lp. Przedmiot Ocena (słownie) Liczba punktów
1
2
3
4
5

(pieczęć okrągła szkoły)

..............., dnia ........ 1987 r.

Przewodniczący

Komisji Wydziałowej

do Spraw Rekrutacji

* Z dniem 19 marca 1988 r. utrzymuje się w mocy na rok akademicki 1988/89 warunki, które obok wyników egzaminu wstępnego, uwzględniając losowe lub środowiskowe zróżnicowanie przygotowania kandydatów, mogą mieć wpływ na dopuszczenie do odbywania studiów, ustalone w nin. zarządzeniu, zgodnie z § 1 zarządzenia z dnia 8 lutego 1988 r. w sprawie warunków dopuszczania do odbywania studiów w roku akademickim 1988/89 w akademiach wychowania fizycznego (M.P.88.9.80).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1987.10.96

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i warunki przyjęć na I rok studiów w roku akademickim 1987/88 w akademiach wychowania fizycznego.
Data aktu: 17/02/1987
Data ogłoszenia: 04/04/1987
Data wejścia w życie: 04/04/1987