Szczegółowe zasady eksploatacji stacji uzdatniania wody.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI MATERIAŁOWEJ I PALIWOWEJ
z dnia 28 lutego 1987 r.
w sprawie szczegółowych zasad eksploatacji stacji uzdatniania wody.

Na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o gospodarce energetycznej (Dz. U. Nr 21, poz. 96) oraz w związku z § 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1985 r. w sprawie określenia kompetencji niektórych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej zastrzeżonych w przepisach szczególnych dla organów zniesionych (Dz. U. Nr 63, poz. 334) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie określa szczegółowe zasady eksploatacji stacji uzdatniania wody w jednostkach gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej.
2.
Szczegółowych zasad eksploatacji nie stosuje się do stacji uzdatniania wody pitnej oraz wody do celów sanitarnych.
3.
Eksploatację stacji uzdatniania wody należy prowadzić zgodnie z przepisami zarządzenia oraz ogólnymi zasadami eksploatacji, określonymi w zarządzeniu Ministrów Górnictwa i Energetyki oraz Gospodarki Materiałowej i Paliwowej z dnia 18 lipca 1986 r. w sprawie ogólnych zasad eksploatacji urządzeń i instalacji energetycznych (Monitor Polski Nr 25, poz. 174).
§  2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o stacjach uzdatniania wody, rozumie się przez to:
1)
stacje uzdatniania wody do zasilania układów chłodzenia kondensatorów turbin i innych urządzeń energetycznych,
2)
stacje uzdatniania wody do zasilania kotłów wodnych oraz urządzeń i sieci ciepłowniczych,
3)
stacje uzdatniania wody dodatkowej do zasilania kotłów parowych i obiegów wodno-parowych.
§  3.
1.
Przed przyjęciem do eksploatacji stacji uzdatniania wody nowych, przebudowanych lub po remoncie należy sprawdzić, czy jakość produkowanej wody jest zgodna z dokumentacją i spełnia wymagania obowiązujących norm.
2.
Ruchowi próbnemu powinny być poddane wszystkie stacje uzdatniania wody.
3.
Warunki ruchu próbnego powinny być uzgodnione między użytkownikiem (zakładem), producentem urządzeń i wykonawcą stacji, z tym że czas ruchu próbnego nie może być krótszy niż 72 godziny. Ruch próbny powinien być prowadzony przy maksymalnej projektowanej wydajności stacji i wymaganej jakości wody uzdatnionej.
§  4.
Przyjęcie do eksploatacji stacji uzdatniania wody powinno nastąpić przed:
1)
uruchomieniem urządzeń wymagających chłodzenia wodą uzdatnioną,
2)
rozpoczęciem napełniania sieci ciepłowniczej,
3)
rozpoczęciem chemicznego oczyszczania nowych kotłów wodnych lub parowych.
§  5.
Stacje uzdatniania wody nie mogą być przyjęte do eksploatacji bez sprawnej instalacji do unieszkodliwiania ścieków, powstających przy produkcji wody uzdatnionej
§  6.
1.
Programy pracy stacji uzdatniania wody powinny zawierać w szczególności:
1)
bilans rocznego zapotrzebowania zakładu na wodę uzdatnioną, z podziałem na kwartały,
2)
zasady gospodarki wodą zużytą i ściekami,
3)
prognozę średniodobowej wydajności stacji uzdatniania wody, w zależności od wielkości produkcji energii elektrycznej i cieplnej oraz ewentualnych zmian jakości wody surowej, przeznaczonej do uzdatniania,
4)
wskaźniki zużycia chemikaliów wraz z prognozą zmian wynikających ze stopnia zużycia jonitów oraz ewentualnych zmian jakości wody surowej,
5)
bilans energetyczny i cieplny stacji.
2.
Program pracy stacji uzdatniania wody należy aktualizować raz w roku.
§  7.
1.
Stacje uzdatniania wody powinny być w stałej gotowości do produkowania wody o wymaganych własnościach i w ilościach wystarczających na pokrycie strat eksploatacyjnych w obiegach i strat występujących podczas rozruchów urządzeń energetycznych oraz do utrzymania odpowiednich zapasów.
2.
Straty w obiegach wodno-parowych powstałe w wyniku odmulania oraz ubytków wskutek nieszczelności nie powinny przekraczać:
1)
w obiegach wodno-parowych z kotłami o ciśnieniu powyżej 4 MPa - 3% wydajności wszystkich kotłów, z tym że ilość tę należy powiększyć o straty skroplin nie zwróconych przez obcych odbiorców pary, o straty pary na odgazowanie wody do sieci cieplnej, o straty pary do zdmuchiwaczy kotłowych i do ogrzewania oleju opałowego oraz o ilości pary na potrzeby stacji oczyszczania kondensatu,
2)
w obiegach wodno-parowych z kotłami o ciśnieniu poniżej 4 MPa - strat ustalonych w drodze pomiaru podczas ruchu próbnego.
3.
Straty w obiegu ciepłowniczym nie powinny przekraczać 2% godzinowego rzeczywistego natężenia przepływu wody sieciowej.
4.
Zapasy wody uzdatnionej do zasilania obiegów ciepłowniczych i wodno-parowych powinny być nie mniejsze od 6-godzinnej wydajności stacji.
§  8.
1.
W każdej stacji uzdatniania wody należy prowadzić dokumentację ruchową, określającą pracę stacji pod względem ilościowym i jakościowym, w szczególności zawierającą bilanse wody i chemikaliów oraz ocenę jakości uzdatniania wody i stanu technicznego urządzeń.
2.
Jakość wody należy kontrolować po każdym stadium obróbki. Zakres i metodyka wykonywanych analiz chemicznych powinny być zgodne z wymaganiami norm.
3.
Dokumentacja ruchowa powinna zawierać:
1)
dobowe raporty ruchowe,
2)
dziennik operacyjny,
3)
książkę instalacji,
4)
książkę usterek.
4.
Zaleca się prowadzenie zapisów o zdarzeniach ruchowych co najmniej raz na zmianę.
§  9.
1.
Do uzdatniania wody należy stosować chemikalia odpowiadające wymaganiom norm. Chemikalia powinny być dostarczone z atestami dostawców. W szczególności:
1)
w stacjach uzdatniania wody do obiegów wodno-parowych należy stosować ług sodowy oraz kwas solny i siarkowy (kontaktowy) gatunku I,
2)
jakość jonitów z importu powinna być gwarantowana przez dostawcę, przy czym nie dopuszcza się transportowania i przechowywania jonitów w temperaturze poniżej +50C oraz ich przechowywania i eksploatowania w temperaturach wyższych niż dopuszczone przez dostawcę,
3)
podczas eksploatacji jonitów należy oznaczać ich zdolność wymienną nie rzadziej niż co 2 lata.
2.
Zapas chemikaliów do uzdatniania wody powinien być równy co najmniej jednomiesięcznemu zapotrzebowaniu przy maksymalnej projektowanej wydajności stacji. Zaleca się, aby zapasy kwasu solnego i roztworu wodorotlenku sodowego mogły pokryć zapotrzebowanie równe dwumiesięcznemu zużyciu, przy maksymalnej wydajności stacji.
3.
Zaleca się utrzymywanie rezerwy wodorotlenku sodowego w postaci płatków, lasek i granulek, wystarczającej na pokrycie 6-dniowego zapotrzebowania.
4.
Zapas jonitów i materiałów filtracyjnych nie powinien przekraczać w zasadzie jednorocznego zapotrzebowania na uzupełnienie ilości złoża. Straty jonitów podczas rocznej eksploatacji nie mogą być wyższe niż 5% ilości znajdującej się w wymiennikach.
§  10.
1.
Przy dokonywaniu oceny stanu technicznego urządzeń stacji uzdatniania wody należy uwzględniać w szczególności:
1)
wyniki analiz zapisów zawartych w dokumentacji ruchowej,
2)
wyniki badań i zaleceń zawartych w protokołach pokontrolnych,
3)
wyniki oględzin i pomiarów stanu chemoodpornych zabezpieczeń urządzeń, zbiorników, kanałów, rurociągów, armatury i pomp,
4)
wyniki oględzin zewnętrznych i wewnętrznych powierzchni urządzeń i zbiorników nie zabezpieczonych chemoodpornie,
5)
stopień zużycia jonitów i mas filtracyjnych.
2.
Oceny stanu technicznego poszczególnych urządzeń stacji należy dokonywać raz w roku, a zbiorników magazynowych kwasu solnego i siarkowego - co 6 miesięcy.
3.
W stacjach uzdatniania wody do obiegów wodno-parowych z kotłami parowymi o ciśnieniu powyżej 8 MPa zaleca się przeprowadzanie raz na 2 lata prób i pomiarów pod kierunkiem wyspecjalizowanej jednostki pomiarowo-badawczej.
§  11.
Planowane remonty urządzeń należy skoordynować z remontami innych urządzeń zasilanych przez stacje uzdatniania wody.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024