Rachunki bankowe podlegające ograniczeniom dewizowym.

ZARZĄDZENIE
PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 14 lutego 1986 r.
w sprawie rachunków bankowych podlegających ograniczeniom dewizowym.

Na podstawie art. 18 ust. 1 i art. 19 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 7, poz. 56 oraz z 1983 r. Nr 71, poz. 318) oraz w związku z art. 13, art. 14 ust. 3 i 4 i art. 16 ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 63, poz. 288) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Narodowy Bank Polski, Bank Handlowy w Warszawie S.A. i Bank Polska Kasa Opieki S.A. mogą otwierać i prowadzić dla osób krajowych i zagranicznych następujące rodzaje rachunków podlegających ograniczeniom dewizowym:
1)
rachunki zagraniczne zablokowane,
2)
rachunki zagraniczne specjalne,
3)
rachunki zagraniczne wolne,
4)
rachunki specjalne walutowe.
2.
Rachunki określone w ust. 1 pkt 1-3 prowadzone są jako rachunki bieżące; rachunki określone w ust. 1 pkt 4 prowadzone są jako rachunki bieżące lub terminowe.
3.
Wkłady na rachunkach wymienionych w ust. 1 pkt 1-3 oraz na bieżących rachunkach specjalnych walutowych nie podlegają oprocentowaniu.
§  2.
1.
Rachunki zagraniczne zablokowane są prowadzone w walucie polskiej dla osób zagranicznych, o których mowa w art. 3 pkt 1, 2, 3 i 4 ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 63, poz. 288), zwanej dalej "ustawą".
2.
Na rachunki zagraniczne zablokowane mogą być dokonywane wpłaty i przelewy kwot uzyskanych z zachowaniem obowiązujących przepisów dewizowych przez osoby zagraniczne określone w ust. 1, w szczególności z następujących tytułów:
1)
wynagrodzeń z umów o pracę, dzieło lub świadczenie usług, wykonywanych przez osoby zagraniczne na rzecz osób krajowych w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, oraz oszczędności ze stypendiów,
2)
najmu lub dzierżawy lokalu lub nieruchomości należących do osoby zagranicznej,
3)
nagród pieniężnych lub wynagrodzeń przypadających zgodnie z zezwoleniem dewizowym uczestnikom i jurorom konkursów lub imprez organizowanych w kraju,
4)
realizacji praw patentowych,
5)
honorariów autorskich,
6)
odszkodowań, alimentów lub innych należności zasądzonych prawomocnym wyrokiem sądu polskiego,
7)
wygranych pieniężnych w grach losowych i totalizatorach prowadzonych przez jednostki gospodarki uspołecznionej,
8)
darowizn lub pożyczek od osób krajowych, nie przekraczających z obu tytułów za okres każdorazowego pobytu 4.000 zł łącznie od wszystkich osób czyniących darowiznę lub udzielających pożyczki,
9)
zwrotu lub likwidacji depozytu celnego, z wyjątkiem kwot pochodzących z wymiany walut obcych na pokrycie kosztów pobytu osoby zagranicznej w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,
10)
likwidacji zgromadzonych wkładów oszczędnościowych w złotych (wraz z odsetkami naliczonymi do dnia likwidacji książeczki oszczędnościowej) w wyniku zmiany statusu dewizowego właściciela wkładu oszczędnościowego lub przelewów na rzecz właściciela książeczki oszczędnościowej prowadzonej dla osoby zagranicznej,
11)
wypłaty z rachunku zagranicznego zablokowanego - w razie wpłaty nie wykorzystanej kwoty, pod warunkiem zwrotu zezwolenia dewizowego,
12)
realizacji praw spadkowych,
13)
realizacji dyspozycji wkładcy na wypadek śmierci, złożonej zgodnie z prawem bankowym,
14)
sprzedaży mienia osób zagranicznych znajdującego się w Polsce oraz wywłaszczenia nieruchomości należącej do osoby zagranicznej

oraz z innych tytułów określonych w ogólnych lub indywidualnych zezwoleniach dewizowych.

§  3.
1.
Rachunki zagraniczne specjalne są prowadzone w walucie polskiej dla osób zagranicznych, o których mowa w art. 3 pkt 5, 6 i 7 ustawy.
2.
Na rachunki zagraniczne specjalne mogą być dokonywane wpłaty i przelewy kwot uzyskanych z zachowaniem obowiązujących przepisów dewizowych przez osoby zagraniczne określone w ust. 1, w szczególności z następujących tytułów:
1)
realizacji umów zawartych z zachowaniem przepisów dewizowych o świadczenie w kraju usług nie związanych z handlem zagranicznym,
2)
realizacji spadku lub zapisu na rzecz osoby zagranicznej, jeżeli należności te są przekazywane obcemu przedstawicielstwu dyplomatycznemu lub urzędowi konsularnemu, uprawnionemu do odbioru tych wartości z mocy umowy międzynarodowej albo na zasadzie wzajemności,
3)
najmu lub dzierżawy lokalu lub nieruchomości należących do osoby zagranicznej

oraz z innych tytułów, określonych w ogólnych lub indywidualnych zezwoleniach dewizowych.

§  4.
Wypłaty, przelewy lub przekazy z rachunków wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2 następują za zezwoleniem dewizowym.
§  5.
Rachunki zagraniczne wolne są prowadzone w walucie polskiej dla osób zagranicznych.
§  6.
1.
Na rachunki zagraniczne wolne mogą być dokonywane wpłaty i przelewy waluty polskiej pochodzącej z odprzedaży polskim bankom dewizowym walut wymienialnych w gotówce oraz z realizacji opiewających na waluty wymienialne czeków, poleceń wypłaty i akredytyw pieniężnych oraz przelewy waluty polskiej z zamkniętych rachunków "R" i "DZ" w związku z likwidacją przedsiębiorstwa zagranicznego lub z udziałem zagranicznym.
2.
Wypłaty z rachunków zagranicznych wolnych w kraju w walucie polskiej, jak również przelewy na rachunki osób krajowych prowadzone w tej walucie mogą być dokonywane bez odrębnego zezwolenia dewizowego.
3.
Przekazywanie za granicę kwot znajdujących się na rachunkach zagranicznych wolnych oraz przelewy tych kwot na inne rachunki zagraniczne wolne wymagają indywidualnego zezwolenia dewizowego.
§  7.
Rachunki specjalne walutowe są prowadzone w walutach wymienialnych dla krajowych osób prawnych, dla krajowych organizacji lub instytucji nie posiadających osobowości prawnej.
§  8.
1.
Rachunki specjalne walutowe są otwierane na podstawie indywidualnych zezwoleń dewizowych, określających warunki prowadzenia rachunków.
2.
Wkłady na terminowych rachunkach specjalnych walutowych są oprocentowane. Wysokość oprocentowania ustalana jest odrębnie dla każdego rachunku zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
3.
Do rachunków otwartych przed dniem wejścia w życie zarządzenia stosuje się dotychczas ustalone dla nich zasady prowadzenia oraz wysokość oprocentowania.
§  9.
Zasady otwierania i prowadzenia rachunków podlegających ograniczeniom dewizowym, innych niż wymienione w § 1 ust. 1, regulują odrębne przepisy.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1986.5.34

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rachunki bankowe podlegające ograniczeniom dewizowym.
Data aktu: 14/02/1986
Data ogłoszenia: 01/03/1986
Data wejścia w życie: 01/03/1986