Obowiązkowa ocena maszyn i innych urządzeń technicznych pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy.

UCHWAŁA Nr 118
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 sierpnia 1986 r.
w sprawie obowiązkowej oceny maszyn i innych urządzeń technicznych pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy.

Na postawie art. 213 § 3 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141, z 1975 r. Nr 16, poz. 91, z 1981 r. Nr 6, poz. 23, z 1982 r. Nr 31, poz. 214 oraz z 1985 r. Nr 20, poz. 85 i Nr 35, poz. 162) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Przepisy uchwały stosuje się do oceny maszyn, urządzeń technicznych i zmechanizowanych narzędzi pracy, których produkcja jest uruchamiana na podstawie nowej lub zmienianej dokumentacji konstrukcyjnej, zwanych dalej "maszynami".
§  2.
1.
Ocenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy podlegają założenia konstrukcyjne oraz prototyp lub egzemplarz z serii próbnej maszyny.
2.
Założenia konstrukcyjne powinny zawierać charakterystykę zagrożeń i uciążliwości oraz sposób ochrony przed ich szkodliwymi skutkami w czasie eksploatacji maszyny.
§  3.
1.
Oceny maszyn dokonuje się na podstawie wymagań Polskich Norm, a także przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy właściwych dla budowy i eksploatacji danych maszyn.
2.
W razie braku Polskich Norm, podstawę oceny stanowią kryteria bezpieczeństwa dla poszczególnych rodzajów maszyn, zatwierdzone przez właściwych ministrów na podstawie:
1)
postanowień norm Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG), Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO), Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej (IEC) i innych organizacji międzynarodowych,
2)
postanowień norm branżowych,
3)
postanowień Polskich Norm dla podobnych maszyn,
4)
innych wymagań dotyczących budowy i eksploatacji maszyn, wydanych przez upoważnione organy i instytucje.
§  4.
1.
Oceny maszyn po względem bezpieczeństwa i higieny pracy dokonują ich producenci.
2.
W celu dokonania oceny maszyny producent:
1)
powołuje zespół, zwany dalej "zespołem",
2)
powiadamia organ założycielski oraz organy nadzoru i kontroli warunków pracy o planowanych pracach zespołu.
3.
W skład zespołu, o którym mowa w ust. 2, wchodzą przedstawiciele producenta, odbiorcy, specjaliści z właściwego biura konstrukcyjnego, jednostki badawczo-rozwojowej, przedmiotowo właściwego ośrodka normalizacyjnego oraz Naczelnej Organizacji Technicznej. W pracach zespołu mogą również uczestniczyć przedstawiciele organu założycielskiego producenta oraz organów nadzoru i kontroli warunków pracy.
4.
Protokół zawierający wyniki oceny maszyny stanowi część składową dokumentacji projektowo-konstrukcyjnej.
5.
Wydatki poniesione w związku z oceną maszyny obciążają producenta.
§  5.
1.
Uruchomienie produkcji maszyny może nastąpić na podstawie świadectwa dopuszczenia jej do produkcji, wystawionego przez kierownika zakładu pracy będącego producentem maszyny, po uzyskaniu pozytywnej oceny w myśl § 4.
2.
Jeżeli producent przy ocenie maszyny stwierdzi, że mimo wyczerpania wszelkich możliwych rozwiązań nie gwarantuje ona pełnego bezpieczeństwa, jest obowiązany określić w świadectwie dopuszczenia maszyny do produkcji rodzaj zagrożeń oraz niezbędne środki zapobiegawcze, które powinny być stosowane przy eksploatacji maszyny.
3.
Świadectwo dopuszczenia maszyny do produkcji stanowi integralną część dokumentacji techniczno-ruchowej maszyny wprowadzanej do obrotu i eksploatacji. Wzór świadectwa dopuszczenia maszyny do produkcji określa załącznik do uchwały.
§  6.
1.
W razie stwierdzenia przez organ nadzoru i kontroli warunków pracy, że maszyna, mimo uzyskania świadectwa dopuszczenia jej do produkcji, o którym mowa w § 5, stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia, organ, który stwierdził to zagrożenie, zawiadamia producenta. Producent jest obowiązany do ponownej oceny maszyny z zachowaniem przepisów § 3-5.
2.
W razie stwierdzenia przez organ nadzoru i kontroli warunków pracy wprowadzenia do obrotu lub eksploatacji maszyny bez świadectwa dopuszczenia jej do produkcji, o którym mowa w § 5, organ ten może skierować wniosek do Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości o wszczęcie postępowania w myśl art. 24 ustawy z dnia 8 lutego 1979 r. o jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych (Dz. U. Nr 2, poz. 7).
3.
Organ nadzoru i kontroli warunków pracy w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, wszczyna w stosunku do producenta postępowanie w sprawie naruszenia przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  7.
Uchwała nie narusza przepisów dotyczących dopuszczenia do obrotu i eksploatacji maszyn:
1)
obowiązujących w resorcie obrony narodowej i spraw wewnętrznych oraz w zakresie dozoru technicznego i prawa górniczego,
2)
określonych w uchwale nr 25 Rady Ministrów z dnia 6 lutego 1984 r. w sprawie oznaczania wyrobów państwowymi znakami jakości i znakiem bezpieczeństwa oraz konsekwencji ekonomicznych za nieodpowiednią jakość (Monitor Polski Nr 6, poz. 45).
§  8.
Maszyny nie mające w dniu wejścia w życie uchwały świadectwa dopuszczenia do produkcji mogą być produkowane i dopuszczane do obrotu przez okres 2 lat.
§  9.
W uchwale nr 1 Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 1977 r. w sprawie oceny pod względem wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy obiektów, maszyn i licencji nabywanych za granicą (Monitor Polski Nr 1, poz. 1) w § 5 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) w zakresie maszyn - uchwałą nr 118 Rady Ministrów z dnia 15 sierpnia 1986 r. w sprawie obowiązkowej oceny maszyn i innych urządzeń technicznych pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy (Monitor Polski Nr 26, poz. 180), z tym że oceny dokonuje zespół, który powołuje właściwy minister,".

§  10.
Traci moc uchwała nr 277 Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 1968 r. w sprawie oceny maszyn i innych urządzeń technicznych w zakresie wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy (Monitor Polski Nr 36, poz. 255 i z 1977 r. Nr 1, poz. 1).
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1986.26.180

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Obowiązkowa ocena maszyn i innych urządzeń technicznych pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy.
Data aktu: 15/08/1986
Data ogłoszenia: 29/08/1986
Data wejścia w życie: 29/08/1986