Zawieranie umów przez obywateli polskich czasowo przebywających za granicą z jednostkami kierującymi do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych.

UCHWAŁA Nr 134
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 sierpnia 1985 r.
w sprawie zawierania umów przez obywateli polskich czasowo przebywających za granicą z jednostkami kierującymi do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych.

W celu utrzymania więzi z krajem obywateli polskich czasowo przebywających za granicą oraz stworzenia warunków ułatwiających im powrót do Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1. 1
 
1.
Przepisy uchwały stosuje się do obywateli polskich czasowo przebywających za granicą, którzy podjęli pracę u pracodawców zagranicznych.
2.
Przepisów uchwały nie stosuje się do obywateli polskich, którzy:
1)
pozostali za granicą podczas podróży służbowych,
2)
zostali skierowani do pracy w przedsiębiorstwach realizujących zadania w zakresie budownictwa eksportowego i usług związanych z eksportem, a w kraju stanowili kadrę kierowniczą zatrudnioną na stanowiskach nierobotniczych.
3.
Przepis ust. 2 pkt 1 nie dotyczy:
1)
osób skierowanych na studia zagraniczne i staże naukowe,
2)
osób, które wyjechały za granicę w ramach poparcia instytucji polskiej, na koszt własny lub instytucji zagranicznej.
§  2. 2
Obywatele polscy, o których mowa w § 1 ust. 1, mogą ubiegać się o zawarcie umów z jednostkami organizacyjnymi określonymi w § 4 ust. 1 uchwały nr 123 Rady Ministrów z dnia 3 września 1984 r. w sprawie zasad podejmowania pracy przez obywateli polskich za granicą u pracodawców zagranicznych (Monitor Polski Nr 23, poz. 157 i z 1985 r. Nr 35, poz. 232), zwanymi dalej "jednostkami kierującymi".
§  3.
1.
Umowa między obywatelem polskim a jednostką kierującą, określająca wzajemne prawa i obowiązki stron, zwana dalej "umową", może być zawarta, jeżeli obywatel polski:
1) 3
złoży pisemny wniosek do właściwej placówki dyplomatyczno-konsularnej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej o objęcie go umową,
2) 4
nie prowadził w czasie pobytu za granicą działalności szkodzącej interesom Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,
3)
uzyska pozytywną opinię placówki, o której mowa w pkt 1.
2.
Placówka dyplomatyczno-konsularna przed wydaniem opinii, o której mowa w ust. 1 pkt 3, uzgodni ją z wojewódzkim urzędem spraw wewnętrznych właściwym ze względu na miejsce stałego zamieszkania w kraju obywatela polskiego, który złożył wniosek o objęcie go umową.
§  4.
1.
Umowa pomiędzy obywatelem polskim a jednostką kierującą powinna określać w szczególności: rodzaj pracy za granicą, termin jej rozpoczęcia i zakończenia, sposób rozstrzygania sporów, wysokość ryczałtu pieniężnego w złotych wypłacanego obywatelowi polskiemu przez jednostkę kierującą oraz wysokość i tryb przekazywania przez obywatela wpłat w walucie obcej na konto jednostki kierującej na pokrycie ponoszonych przez nią kosztów świadczeń socjalnych oraz innych kosztów z tytułu tego zatrudnienia.
2. 5
Jednostka kierująca zawiera umowy z obywatelami polskimi, o których mowa w ust. 1, na okres trzech lat. W wyjątkowych wypadkach umowy te mogą być przedłużone.
§  5.
Umowa może być rozwiązana przed upływem okresu, na jaki została zawarta, na wniosek obywatela polskiego lub jednostki kierującej - za miesięcznym wypowiedzeniem.
§  6.
Do podstawowych obowiązków obywatela polskiego, z którym zawarto umowę, należy:
1)
wpłacanie, w okresie ważności umowy, na rachunek jednostki kierującej w określonym terminie kwot w walucie obcej na zasadach i w wysokości określonych w zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 1984 r. w sprawie zasad ustalania wysokości i trybu przekazywania przez osobę kierowaną do pracy za granicą wpłat w walucie obcej na rzecz jednostki kierującej oraz sposobu wykorzystania tych walut (Monitor Polski Nr 30, poz. 208),
2)
niezwłoczne informowanie jednostki kierującej o wszelkich zmianach uzyskiwanego wynagrodzenia z potwierdzeniem tych zmian odpowiednim dokumentem oraz o zmianach rodzaju wykonywanej pracy,
3)
przedstawianie (nadsyłanie) jednostce kierującej w terminie do dnia 31 stycznia roku następnego dowodów obliczania podatków od wynagrodzeń przez organy kraju zatrudnienia w celu ostatecznego rozliczenia przez jednostkę kierującą wysokości wpłat dewizowych na rzecz jednostki kierującej za rok ubiegły,
4)
niezwłoczny powrót do kraju, nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia wygaśnięcia umowy, chyba że na dalszy pobyt za granicą w razie zaistnienia ważnych względów osobistych lub społecznych wyrazi zgodę placówka konsularna PRL.
§  7.
Do podstawowych obowiązków jednostki kierującej należy:
1)
informowanie obywatela polskiego w terminie do dnia 31 marca następnego roku o stanie rozliczeń wpłat w walucie obcej na konto jednostki kierującej za rok ubiegły,
2)
powiadamianie wojewódzkiego urzędu spraw wewnętrznych, właściwego ze względu na miejsce stałego zamieszkania obywatela polskiego w kraju, o zawarciu z nim umowy za granicą, przewidywanym okresie zatrudnienia za granicą i terminie powrotu do kraju,
3)
wydawanie niezbędnych zaświadczeń obywatelowi polskiemu i członkom jego rodziny, dotyczących sytuacji prawnej tych osób, wynikającej z zawartej umowy,
4)
przekazywanie na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tytułem refundacji kosztów świadczeń z ubezpieczenia społecznego - z wpłacanych przez obywatela polskiego środków na rzecz jednostki kierującej, o których mowa w § 6 pkt 1 - miesięcznie kwoty w złotych, odpowiadającej 28% średniej płacy z roku poprzedniego w gospodarce uspołecznionej, bez uwzględnienia płac w przemyśle wydobywczym,
5)
potwierdzanie - dla celów ubezpieczenia społecznego - na podstawie posiadanej dokumentacji okresów zatrudnienia za granicą, za które zostały dokonane wpłaty na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
§  8.
Obywatelowi polskiemu w okresie obowiązywania umowy z jednostką kierującą przysługują następujące świadczenia:
1)
uprawnienie do pomocy leczniczej w okresie czasowego pobytu w Polsce oraz do zasiłku porodowego i pogrzebowego z ubezpieczenia społecznego - na zasadach ustalonych dla pracowników zatrudnionych w Polsce; dotyczy to również członków rodziny przebywających stale lub czasowo w Polsce,
2)
ryczałt pieniężny w złotych wypłacany w Polsce przez jednostkę kierującą w wysokości ustalonej w zarządzeniu Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 9 lutego 1985 r. w sprawie określenia wysokości ryczałtu pieniężnego w złotych wypłacanego obywatelom polskim zatrudnionym za granicą u pracodawców zagranicznych (Monitor Polski Nr 4, poz. 31).
§  9.
Okres zatrudnienia obywatela polskiego za granicą u pracodawcy zagranicznego objęty umową wlicza się obywatelowi polskiemu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, jeżeli podejmie on zatrudnienie w kraju w terminie 30 dni od dnia zakończenia pracy za granicą, a w razie niezdolności do pracy z powodu choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną lub z innych ważnych przyczyn niezależnych od pracownika - bezzwłocznie po ustaniu tych przyczyn.
§  10.
Przy wykorzystywaniu przez jednostkę kierującą kwot w walucie obcej wpłacanych przez osoby objęte umową stosuje się przepisy zarządzenia Ministra Finansów wymienionego w § 6 pkt 1.
§  11.
Minister Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych określi tryb wydawania lub przedłużania paszportów obywatelom polskim, z którymi jednostka kierująca zawarła umowę.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 208 z dnia 23 grudnia 1987 r. (M.P.87.38.332) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 grudnia 1987 r.
2 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 208 z dnia 23 grudnia 1987 r. (M.P.87.38.332) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 grudnia 1987 r.
3 § 3 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) uchwały nr 208 z dnia 23 grudnia 1987 r. (M.P.87.38.332) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 grudnia 1987 r.
4 § 3 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) uchwały nr 208 z dnia 23 grudnia 1987 r. (M.P.87.38.332) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 grudnia 1987 r.
5 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 208 z dnia 23 grudnia 1987 r. (M.P.87.38.332) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 grudnia 1987 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1985.23.173

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zawieranie umów przez obywateli polskich czasowo przebywających za granicą z jednostkami kierującymi do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych.
Data aktu: 19/08/1985
Data ogłoszenia: 24/09/1985
Data wejścia w życie: 24/09/1985