Zamówienia rządowe na realizację wybranych inwestycji centralnych.

UCHWAŁA Nr 59
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 maja 1983 r.
w sprawie zamówień rządowych na realizację wybranych inwestycji centralnych.

W celu zapewnienia terminowej realizacji wybranych inwestycji centralnych, mających wpływ na prawidłowy rozwój ważnych dziedzin gospodarki narodowej, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Wprowadza się zamówienia rządowe na realizację wybranych inwestycji centralnych, wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik do uchwały.
§  2.
1.
Inwestorzy realizujący inwestycje centralne objęte załącznikiem do uchwały zawierają umowy o realizację tych inwestycji jako zamówień rządowych z przedsiębiorstwami będącymi wykonawcami robót budowlano-montażowych w ramach tych inwestycji. Umowy powinny uwzględniać warunki i terminy realizacji inwestycji, określone w obowiązujących decyzjach.
2.
Zawarcie umów o realizację zamówień rządowych, o których mowa w ust. 1, wymaga uzyskania ich akceptacji przez ministrów oraz wojewodów (prezydentów miast stopnia wojewódzkiego), sprawujących funkcje organów założycielskich w stosunku do przedsiębiorstw budowlano-montażowych i inwestorów.
3.
Umowy, o których mowa w ust. 1, zawiera się na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego oraz uchwały nr 11 Rady Ministrów z dnia 11 lutego 1983 r. w sprawie ogólnych warunków umów o prace projektowe w budownictwie oraz o wykonanie inwestycji, robót i remontów budowlanych (Monitor Polski Nr 8, poz. 47).
§  3.
1.
Przedsiębiorstwa, które realizują zamówienia rządowe, korzystają z gwarantowanego zaopatrzenia w paliwa, surowce i materiały rozdzielane, potrzebne do realizacji tych zamówień, oraz z pierwszeństwa dostaw materiałów nie rozdzielanych, z uwzględnieniem zasad ustalonych w uchwale nr 226 Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1982 r. w sprawie zasad zaopatrzenia materiałowo-technicznego w 1983 r. (Monitor Polski Nr 28, poz. 248).
2.
Wielkość i terminy dostaw, o których mowa w ust. 1, akceptuje organ założycielski generalnego wykonawcy.
§  4.
Dla przedsiębiorstw budowlano-montażowych realizujących inwestycje centralne na podstawie zamówień rządowych ustala się na 1983 r. kwotę wynagrodzeń wolną od obciążeń na Państwowy Fundusz Aktywizacji Zawodowej w wysokości 2.000 zł miesięcznie na jednego zatrudnionego bezpośrednio na tych budowach.
§  5.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług, ministrowie oraz wojewodowie (prezydenci miast stopnia wojewódzkiego) pełniący funkcje organów założycielskich w stosunku do przedsiębiorstw budowlano-montażowych zapewnią warunki wyżywienia pracownikom zatrudnionym na budowach przy realizacji inwestycji wymienionych w załączniku do uchwały.
§  6.
W razie niewykonania zamówienia rządowego przyjętego przez jednostkę gospodarki uspołecznionej, właściwy organ pozbawia ją ulg, o których mowa w § 4, chyba że inwestor nie wywiązał się z zobowiązań w stosunku do jednostki gospodarki uspołecznionej realizującej zamówienia rządowe.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ INWESTYCJI CENTRALNYCH OBJĘTYCH ZAMÓWIENIAMI RZĄDOWYMI

1. Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów

- budowa kopalni odkrywkowej o zdolności 38,5 mln t/r

2. Elektrownia Bełchatów

- budowa 12 bloków po 360 MW

3. Elektrownia Stalowa Wola

- rozbudowa dla kopalni siarki i budowa kotła WP 120

4. Huta Katowice

- budowa koksowni

5. Zakłady Mechaniczne "Ursus"

- rozbudowa i modernizacja dla uruchomienia produkcji ciągników licencyjnych

6. Zakłady Chemiczne "Police"

- budowa kompleksu wytwórni nawozów azotowo-fosforowych "Police II"

7. Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa"

- budowa wytwórni antybiotyków

8. Zakłady Azotowe "Kędzierzyn"

- budowa wytwórni alkoholi "oxo"

9. Nowotarskie Zakłady Przemysłu Skórzanego "Podhale"

- budowa garbarni w Bieżanowie

10. Zakłady Celulozowo-Papiernicze "Kwidzyn"

- budowa kompleksu celulozowo-papierniczego.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024