Inwalidzi i osoby niepełnosprawne.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 16 września 1982 r.
w sprawie inwalidów i osób niepełnosprawnych.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - uznając, iż inwalidom i osobom niepełnosprawnym należy zapewnić możliwość pełnego uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym - stwierdza, że warunków tego uczestnictwa inwalidom i osobom niepełnosprawnym nie zapewnia się jeszcze w stopniu należytym. Sejm zwraca się zatem do Rządu o pilne przygotowanie odpowiednich aktów prawnych oraz podjęcie działań praktycznych w sferze gospodarki i administracji państwowej, które by zapewniły możliwość pełnego włączenia się inwalidów i osób niepełnosprawnych do życia zawodowego i społecznego oraz przyjścia im z pomocą w zakresie zaspokajania ich potrzeb bytowych, socjalnych i kulturalnych.
W szczególności zapewnić należy pomoc i uprawnienia w celu zniwelowania utrudnień wynikających z ograniczenia sprawności inwalidów i osób niepełnosprawnych zarówno w stosunku do dzieci, jak i do dorosłych. Konieczne jest m.in. zapewnienie wzmożonej pomocy pedagogicznej, dostosowanej do charakteru niesprawności, pozwalającej na wszechstronny rozwój osobowości, a w stosunku do niepełnosprawnych dzieci i młodzieży - zapewnienie uczęszczania do powszechnie dostępnych przedszkoli i szkół, zachowując dla dzieci, dla których jest to niezbędne z uwagi na ich upośledzenie, realizowanie obowiązku szkolnego w specjalnych placówkach oświatowo-wychowawczych.

Inwalidów i osoby niepełnosprawne należy otoczyć wzmożoną opieką lekarską i zapewnić im korzystanie ze świadczeń rehabilitacyjnych już od urodzenia, co ma na celu usprawnienie lub zapobieganie pogłębianiu się niesprawności.

Trzeba zapewnić wszechstronną opiekę nad rodzinami niepełnosprawnymi oraz włączyć te rodziny w system rewalidacyjno-opiekuńczy. Niezbędne jest wyposażenie inwalidów w odpowiednie pomoce techniczne, umożliwiające wykonywanie czynności życia codziennego, pobieranie nauki i wykonywanie pracy zawodowej.

Inwalidom i osobom niepełnosprawnym zapewnić należy możliwość realizowania prawa do pracy, w zakresie odpowiadającym ich uzdolnieniom, kwalifikacjom i stanowi zdrowia. W tym celu zapewnić trzeba odpowiednie ich przygotowanie do pracy zawodowej, a także zatrudnianie w otwartych zakładach pracy, przy zapewnieniu dla tych zakładów odpowiednich preferencji, np. podatkowych. Szczególne zadania w tym zakresie spoczywają na spółdzielniach inwalidów, którym przyznane priorytety zaopatrzeniowe i finansowe powinny stwarzać pełne możliwości zwiększania miejsc pracy dla inwalidów.

Rehabilitacja oraz pełne zatrudnienie inwalidów powinny być podstawowymi zadaniami spółdzielczości inwalidów.

Inwalidom i osobom niepełnosprawnym należy zapewnić zaspokojenie innych podstawowych potrzeb życiowych, poprzez organizację służb środowiskowych oraz odpowiednie świadczenia socjalne, w tym renty dla inwalidów, także tym, którzy nigdy nie mogli podjąć pracy, a również pomoc w innych formach, konieczną dla zaspokojenia codziennych potrzeb bytowych, np. domową pomoc pielęgniarską, pomoc prawną itp.

Sejm podkreśla konieczność zapewnienia inwalidom i osobom niepełnosprawnym odpowiednich warunków mieszkaniowych, m.in. poprzez zaliczenie ich do osób mających pierwszeństwo w uzyskiwaniu mieszkań, wprowadzenie ułatwień przy ich zamianie, przyznawanie w uzasadnionych przypadkach dodatkowej powierzchni mieszkaniowej oraz dostosowywanie mieszkań do potrzeb inwalidów i osób niepełnosprawnych. Przy projektowaniu budynków mieszkalnych, jak również budynków użyteczności publicznej, powinny być brane pod uwagę potrzeby inwalidów i osób niepełnosprawnych.

Dla zapewnienia stałej dbałości o sprawy tej grupy obywateli Sejm uznaje za celowe powołanie przy Prezesie Rady Ministrów bądź przy Radzie Ministrów organu doradczego i opiniodawczego, stwarzającego płaszczyznę współdziałania w sprawach inwalidów i osób niepełnosprawnych, w postaci Rady do Spraw Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych, w skład której weszliby przedstawiciele właściwych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej, organizacji społecznych reprezentujących środowiska inwalidów i osób niepełnosprawnych oraz przedstawiciele nauki. Uznaje się też za uzasadnione utworzenie Centralnego Funduszu Rehabilitacji dla finansowania ośrodków rehabilitacji i produkcji sprzętu rehabilitacyjnego, tworzenia miejsc pracy chronionej, organizowania i zapewniania innej pomocy dla inwalidów i osób niepełnosprawnych.

Sejm zwraca się do Rządu o przedstawienie propozycji realizacji programu rządowego dotyczącego inwalidów i osób niepełnosprawnych oraz odpowiednich rozwiązań legislacyjnych w tym zakresie.

Uznając potrzebę budzenia zainteresowania społeczeństwa problemami inwalidów i osób niepełnosprawnych, Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zwraca się do wszystkich obywateli, instytucji i organizacji, aby w praktycznej swej działalności przejawiały należytą troskę o potrzeby tej grupy ludzi i czyniły wszystko, co inwalidom i osobom niepełnosprawnym zapewni pełną integrację ze społeczeństwem.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1982.22.188

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Inwalidzi i osoby niepełnosprawne.
Data aktu: 16/09/1982
Data ogłoszenia: 23/09/1982