Przestrzeganie obowiązku trzeźwości oraz zwalczanie pijaństwa w zakładach pracy.

ZARZĄDZENIE Nr 13
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 17 marca 1981 r.
w sprawie przestrzegania obowiązku trzeźwości oraz zwalczania pijaństwa w zakładach pracy.

Występujące w kraju nadmierne, wzrastające spożycie alkoholu stwarza poważne zagrożenie w życiu rodzinnym i w stosunkach społecznych. Jest ono także przyczyną obniżania dyscypliny pracy, jej wydajności, naruszania zasad bezpieczeństwa, powoduje często różnego rodzaju wypadki, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia obywateli.
Realizowanie zadań społeczno-gospodarczych stojących przed załogami i zespołami pracowniczymi wymaga przestrzegania przez wszystkich pracowników dyscypliny, ładu, porządku oraz zasad współżycia społecznego. Naruszenia w miejscu pracy obowiązku trzeźwości wymagają systematycznego oraz konsekwentnego przeciwdziałania.

W związku z powyższym zarządza się, co następuje:

§  1.
Kierownicy uspołecznionych zakładów pracy zobowiązani są do sprawowania nadzoru nad ścisłym przestrzeganiem przepisów dotyczących obowiązku trzeźwości wszystkich pracowników. W tym celu należy bezwzględnie zapobiegać dostarczaniu napojów alkoholowych do zakładów pracy, spożywania ich oraz przebywania nietrzeźwych pracowników na terenie zakładów pracy.
§  2.
Kierownicy uspołecznionych zakładów pracy ponoszą odpowiedzialność za przestrzeganie przepisów ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o zwalczaniu alkoholizmu (Dz. U. z 1959 r. Nr 69, poz. 434, z 1969 r. Nr 13, poz. 95 i z 1971 r. Nr 12, poz. 115). Kontrolę przestrzegania przepisów tej ustawy sprawują pracownicy kierujący zespołami zatrudnionych, a w szczególności kierownicy wydziałów, majstrowie i brygadziści. Obowiązki te ciążą również na pracownikach straży przemysłowej, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz służb pracowniczych.
§  3.
Zobowiązuje się kierowników uspołecznionych zakładów pracy do inicjowania społecznej kontroli przestrzegania obowiązku trzeźwości oraz realizacji przepisów o zwalczaniu pijaństwa i alkoholizmu na terenie zakładów pracy. Kierownicy uspołecznionych zakładów pracy zapewnią warunki sprawowania kontroli społecznej oraz udział w nich pracowników komórek i służb kontroli wewnątrzzakładowej.
§  4.
Zakazuje się kierownikom uspołecznionych zakładów pracy udzielania zezwoleń na spożywanie napojów alkoholowych na terenie zakładów pracy również w czasie imprez lub uroczystości organizowanych na terenie zakładu pracy. W wyjątkowych, wynikających ze szczególnych okoliczności sytuacjach, po zasięgnięciu opinii organizacji związkowych i społecznych, może być udzielone jednorazowe zezwolenie na spożycie ściśle ograniczonych ilości napojów alkoholowych.
§  5.
Wobec pracowników naruszających obowiązek trzeźwości należy stosować konsekwentnie rygory i sankcje przewidziane w Kodeksie pracy, w przepisach o zakładowym funduszu nagród, o dodatkach za staż pracy, w regulaminach premiowania i innych przepisach prawa. Naruszanie obowiązku trzeźwości przez osoby kierujące zespołami pracowniczymi oraz tolerowanie spożywania alkoholu przez podległych im pracowników w czasie i w miejscu pracy należy traktować jako poważne naruszanie obowiązków pracowniczych.
§  6.
Kierownicy uspołecznionych zakładów pracy mogą, w uzgodnieniu z organizacjami związkowymi i społecznymi, wyznaczyć pracowników do spraw koordynowania działalności w zakresie zwalczania alkoholizmu. Pracownicy ci, działając w porozumieniu z organizacjami polityczno-społecznymi, związkowymi, samorządowymi, kobiecymi, młodzieżowymi, sportowymi i innymi, powinni współdziałać w organizowaniu kontroli społecznej oraz rozwijać działalność informacyjno-wychowawczą wśród załóg, zmierzającą do przeciwdziałania wszelkim przejawom pijaństwa i alkoholizmu.
§  7.
Kierownicy jednostek nadrzędnych nad zakładami pracy, a także kierownicy organów kontroli wewnętrznej, obowiązani są sprawować nadzór nad realizowaniem w zakładach pracy przepisów dotyczących przestrzegania obowiązku trzeźwości.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.8.66

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przestrzeganie obowiązku trzeźwości oraz zwalczanie pijaństwa w zakładach pracy.
Data aktu: 17/03/1981
Data ogłoszenia: 27/03/1981
Data wejścia w życie: 27/03/1981