Przestrzeganie obowiązku trzeźwości oraz zwalczanie pijaństwa w zakładach pracy.

ZARZĄDZENIE Nr 13
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 17 marca 1981 r.
w sprawie przestrzegania obowiązku trzeźwości oraz zwalczania pijaństwa w zakładach pracy.

Występujące w kraju nadmierne, wzrastające spożycie alkoholu stwarza poważne zagrożenie w życiu rodzinnym i w stosunkach społecznych. Jest ono także przyczyną obniżania dyscypliny pracy, jej wydajności, naruszania zasad bezpieczeństwa, powoduje często różnego rodzaju wypadki, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia obywateli.
Realizowanie zadań społeczno-gospodarczych stojących przed załogami i zespołami pracowniczymi wymaga przestrzegania przez wszystkich pracowników dyscypliny, ładu, porządku oraz zasad współżycia społecznego. Naruszenia w miejscu pracy obowiązku trzeźwości wymagają systematycznego oraz konsekwentnego przeciwdziałania.

W związku z powyższym zarządza się, co następuje:

§  1.
Kierownicy uspołecznionych zakładów pracy zobowiązani są do sprawowania nadzoru nad ścisłym przestrzeganiem przepisów dotyczących obowiązku trzeźwości wszystkich pracowników. W tym celu należy bezwzględnie zapobiegać dostarczaniu napojów alkoholowych do zakładów pracy, spożywania ich oraz przebywania nietrzeźwych pracowników na terenie zakładów pracy.
§  2.
Kierownicy uspołecznionych zakładów pracy ponoszą odpowiedzialność za przestrzeganie przepisów ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o zwalczaniu alkoholizmu (Dz. U. z 1959 r. Nr 69, poz. 434, z 1969 r. Nr 13, poz. 95 i z 1971 r. Nr 12, poz. 115). Kontrolę przestrzegania przepisów tej ustawy sprawują pracownicy kierujący zespołami zatrudnionych, a w szczególności kierownicy wydziałów, majstrowie i brygadziści. Obowiązki te ciążą również na pracownikach straży przemysłowej, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz służb pracowniczych.
§  3.
Zobowiązuje się kierowników uspołecznionych zakładów pracy do inicjowania społecznej kontroli przestrzegania obowiązku trzeźwości oraz realizacji przepisów o zwalczaniu pijaństwa i alkoholizmu na terenie zakładów pracy. Kierownicy uspołecznionych zakładów pracy zapewnią warunki sprawowania kontroli społecznej oraz udział w nich pracowników komórek i służb kontroli wewnątrzzakładowej.
§  4.
Zakazuje się kierownikom uspołecznionych zakładów pracy udzielania zezwoleń na spożywanie napojów alkoholowych na terenie zakładów pracy również w czasie imprez lub uroczystości organizowanych na terenie zakładu pracy. W wyjątkowych, wynikających ze szczególnych okoliczności sytuacjach, po zasięgnięciu opinii organizacji związkowych i społecznych, może być udzielone jednorazowe zezwolenie na spożycie ściśle ograniczonych ilości napojów alkoholowych.
§  5.
Wobec pracowników naruszających obowiązek trzeźwości należy stosować konsekwentnie rygory i sankcje przewidziane w Kodeksie pracy, w przepisach o zakładowym funduszu nagród, o dodatkach za staż pracy, w regulaminach premiowania i innych przepisach prawa. Naruszanie obowiązku trzeźwości przez osoby kierujące zespołami pracowniczymi oraz tolerowanie spożywania alkoholu przez podległych im pracowników w czasie i w miejscu pracy należy traktować jako poważne naruszanie obowiązków pracowniczych.
§  6.
Kierownicy uspołecznionych zakładów pracy mogą, w uzgodnieniu z organizacjami związkowymi i społecznymi, wyznaczyć pracowników do spraw koordynowania działalności w zakresie zwalczania alkoholizmu. Pracownicy ci, działając w porozumieniu z organizacjami polityczno-społecznymi, związkowymi, samorządowymi, kobiecymi, młodzieżowymi, sportowymi i innymi, powinni współdziałać w organizowaniu kontroli społecznej oraz rozwijać działalność informacyjno-wychowawczą wśród załóg, zmierzającą do przeciwdziałania wszelkim przejawom pijaństwa i alkoholizmu.
§  7.
Kierownicy jednostek nadrzędnych nad zakładami pracy, a także kierownicy organów kontroli wewnętrznej, obowiązani są sprawować nadzór nad realizowaniem w zakładach pracy przepisów dotyczących przestrzegania obowiązku trzeźwości.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.8.66

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przestrzeganie obowiązku trzeźwości oraz zwalczanie pijaństwa w zakładach pracy.
Data aktu: 17/03/1981
Data ogłoszenia: 27/03/1981
Data wejścia w życie: 27/03/1981