Usprawnienie gospodarki paszami.

UCHWAŁA Nr 190
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 grudnia 1979 r.
w sprawie usprawnienia gospodarki paszami.

W celu zwiększenia zainteresowania producentów rolnych lepszym wykorzystaniem własnych zasobów paszowych oraz poprawy efektywności gospodarowania paszami Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Rolnikom indywidualnym przysługuje ekwiwalent pieniężny w wysokości 3 zł za 1 kg nie pobranej, a przysługującej z tytułu umów kontraktacyjnych na dostawę zwierząt rzeźnych i produktów zwierzęcych oraz z tytułu prowadzenia hodowli, dostawy zwierząt hodowlanych i użytkowych - paszy treściwej, w ilości określonej w odrębnych przepisach; dotyczy to również umów kooperacyjnych.
2.
Ekwiwalent przysługuje także rolnikom indywidualnym, którzy w grudniu 1979 r. nabyli uprawnienia do zakupu pasz.
§  2.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Finansów ustali w terminie do dnia 2 stycznia 1980 r. zasady premiowania pracowników jednostek gospodarki uspołecznionej za oszczędność pasz.
§  3.
Ministrowie Rolnictwa oraz Przemysłu Spożywczego i Skupu w porozumieniu z Zarządem Głównym Centralnego Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" ustalą limity przydziału pasz treściwych na potrzeby rolnictwa w poszczególnych województwach. Rozdzielniki pasz dla jednostek gospodarki uspołecznionej ustalone zostaną według zasad określonych przez Ministra Rolnictwa.
§  4.
Wojewodowie powołają wojewódzkie zespoły gospodarki paszowej pod swoim przewodnictwem.
§  5.
Do zadań wojewódzkich zespołów do spraw gospodarki paszowej należy:
1)
rozdział pasz z zasobów państwowych między poszczególne gminy dla rolników indywidualnych, z uwzględnieniem poziomu produkcji zwierzęcej i wykorzystywania zasobów własnych pasz,
2)
kontrola gospodarki paszowej i ocena efektywności zużycia pasz,
3)
podejmowanie niezbędnych środków w celu skutecznego przeciwdziałania próbom naruszania dyscypliny przydziału i sprzedaży pasz treściwych,
4)
podejmowanie działań zmierzających do rozszerzenia upraw zbóż oraz wysokowydajnych roślin pastewnych, poprawy zbiorów, konserwacji, przechowywania i efektywnego zużycia pasz.
§  6.
Naczelnicy gmin powołają gminne zespoły do spraw gospodarki paszowej pod swoim przewodnictwem. Do gminnych zespołów stosuje się odpowiednio przepisy § 5.
§  7.
Minister Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej zapewni pełne wykonanie planu importu zbóż i pasz (w tym komponentów wysokobiałkowych) w roku gospodarczym 1979/80. W razie niewykonania planu importu w 1979 r. należy powstałe zaległości zrealizować w pełni w 1980 r.
§  8.
Upoważnia się Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu do zorganizowania wymiany żyta na ziarno kukurydzy w gospodarstwach indywidualnych w relacji 1:1, bez stosowania dopłat wynikających z różnicy cen.
§  9.
Minister Finansów zapewni środki z budżetu Państwa na cele określone w uchwale.
§  10.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Spożywczego i Skupu oraz Zarządem Głównym Centralnego Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" określi:
1)
szczegółowe wytyczne w sprawie realizacji zadań wynikających z uchwały, a także
2)
w porozumieniu z Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego zasady informacji dotyczących dostaw pasz z zasobów państwowych i wypłaty ekwiwalentu.
§  11.
Minister Rolnictwa będzie przedstawiał Prezesowi Rady Ministrów informacje o przebiegu realizacji uchwały.
§  12.
Przepisy dotyczące:
1)
wojewodów - stosuje się odpowiednio do prezydentów miast stopnia wojewódzkiego,
2)
naczelników gmin - stosuje się odpowiednio do innych terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego.
§  13. 1
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1980 r.
1 § 13 zmieniony przez § 1 uchwały nr 79 z dnia 5 września 1980 r. (M.P.80.21.100) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 września 1980 r.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024