Rachunki bankowe krajowców dewizowych prowadzone w walutach państw socjalistycznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 25 września 1976 r.
w sprawie rachunków bankowych krajowców dewizowych prowadzonych w walutach państw socjalistycznych.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133) oraz § 4 ust. 1 uchwały nr 172 Rady Ministrów z dnia 6 sierpnia 1976 r. w sprawie oprocentowania wkładów oszczędnościowych ludności na rachunkach bankowych (Monitor Polski Nr 35, poz. 151) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zezwala się krajowcom dewizowym osobom fizycznym na posiadanie oprocentowanych rachunków bankowych prowadzonych w walutach państw socjalistycznych, zwanych dalej rachunkami "S".
2.
Rachunki "S" prowadzi się w jednej z ustalonych przez posiadacza rachunku walut następujących państw:
1)
Ludowej Republiki Bułgarii,
2)
Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej,
3)
Republiki Kuby,
4)
Mongolskiej Republiki Ludowej,
5)
Niemieckiej Republiki Demokratycznej,
6)
Socjalistycznej Republiki Rumunii,
7)
Węgierskiej Republiki Ludowej,
8)
Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich,

zwanych dalej "walutą rachunku".

3.
Rachunki "S" są prowadzone przez Narodowy Bank Polski oraz Bank Polska Kasa Opieki S.A.
§  2.
1.
Na rachunki "S" mogą być wpłacane waluty państw:
1)
wymienionych w § 1 ust. 2,
2)
Ludowej Republiki Albanii,
3) 1
(skreślony),
4)
Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej,
5)
Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
2.
Wpłaty na rachunki "S" mogą pochodzić wyłącznie z następujących tytułów:
1)
honorariów, wynagrodzeń za prace i świadczenie usług, stypendiów, alimentów,
2)
z diet zaoszczędzonych w czasie służbowych podróży zagranicznych,
3)
odszkodowań, spadków, realizacji mienia,
4)
przelewów dokonanych przez innych posiadaczy rachunków "S",
5)
zwrotu walut podjętych z rachunku "S".
3.
Wpłaty, o których mowa w ust. 2, mogą być dokonywane po udokumentowaniu tytułu pochodzenia waluty w sposób ustalony przez Narodowy Bank Polski.
§  3.
1.
Z rachunku "S" posiadacz rachunku może podejmować w kraju wypłaty w walutach państw, o których mowa w § 2 ust. 1, oraz w złotych.
2.
Posiadacz rachunku oraz członkowie jego najbliższej rodziny mogą podjęte z rachunku "S" waluty obce wywozić za granicę, z prawem wydatkowania na pokrycie kosztów podróży i pobytu za granicą oraz na zakup towarów i usług.
3.
Bank prowadzący rachunek "S" potwierdza uprawnienia do wywozu za granicę walut obcych w formie umożliwiającej graniczną kontrolę dewizową.
4.
Z rachunku "S" mogą być dokonywane także przekazy do państw, o których mowa w § 2 ust. 1, na zlecenie posiadacza rachunku przebywającego w kraju lub czasowo za granicą na cele, o których mowa w ust. 2.
5.
Wypłaty z rachunków "S" mogą być dokonywane w gotówce lub w formie przelewów, przekazów albo w czekach.
§  4.
1.
Przy wpłatach na rachunki "S" i wypłatach z tych rachunków, dokonywanych w innej walucie obcej niż waluta rachunku, oraz przy zamianie waluty rachunku przeliczenia następują zgodnie z zasadami ustalonymi przez Narodowy Bank Polski.
2.
Do wypłat z rachunku "S" w złotych stosuje się kursy podstawowe z dopłatą ustalone w tabeli kursów Narodowego Banku Polskiego.
§  5.
Wpłaty na rachunek "S" z innych tytułów niż wymienione w § 2 ust. 2 oraz wypłaty z tych rachunków na inne cele niż określone w zarządzeniu mogą być dokonywane po uzyskaniu indywidualnego zezwolenia dewizowego.
§  6.
1.
Wkłady na rachunkach "S" są oprocentowane w następującej wysokości w stosunku rocznym:
1)
płatne na każde żądanie - 3%,
2)
terminowe 12-miesięczne - 4,5%.
2.
Odsetki od wkładów na rachunkach "S" dolicza się w walucie rachunku.
3.
Odsetki od wkładów płatnych na każde żądanie dolicza się raz w roku w terminie ustalonym przez bank prowadzący rachunek, a od wkładów terminowych z upływem terminu wkładu.
4.
W razie niedotrzymania umowy o wkład terminowy i wcześniejszego podjęcia wkładu w całości lub w części cały wkład podlega oprocentowaniu w wysokości przewidzianej dla wkładów płatnych na każde żądanie.
5.
W razie podjęcia w całości lub w części wkładu terminowego po upływie okresu ustalonego w umowie wkład ten podlega do dnia wypłaty oprocentowaniu w wysokości przewidzianej dla wkładów terminowych.
§  7.
W razie przejścia wkładu na rachunku "S" w drodze spadku lub zapisu na krajowca dewizowego osobę fizyczną może on rozporządzać tym wkładem wraz z odsetkami jak spadkodawca (zapisodawca). Rozporządzanie wkładem następuje po przedstawieniu dokumentu stwierdzającego nabycie spadku lub zapisu oraz zaświadczenia terenowego organu administracji państwowej stwierdzającego uiszczenie podatku od spadków i darowizn lub stwierdzającego, że podatek taki się nie należy.
§  8.
W razie wyjazdu posiadacza rachunku "S" za granicę na pobyt stały lub zmiany czasowego pobytu za granicą na pobyt stały, jak również w razie przejścia w drodze spadku lub zapisu wkładu na rachunku "S" na cudzoziemca dewizowego, rozporządzanie tym wkładem wraz z odsetkami wymaga uzyskania indywidualnego zezwolenia dewizowego.
§  9.
Do członków najbliższej rodziny w rozumieniu zarządzenia zalicza się małżonka, zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, rodziców małżonka, zięciów, synowe, pasierbów oraz osoby przysposobione i przysposabiające.
§  10.
Rachunki dewizowe dla osób fizycznych krajowców dewizowych otwarte przed dniem wejścia w życie zarządzenia prowadzi się na zasadach określonych w zarządzeniu.
§  11.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 21 czerwca 1975 r. w sprawie bankowych rachunków dewizowych dla osób fizycznych krajowców dewizowych (Monitor Polski Nr 21, poz. 129).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 pkt 3 skreślony przez § 1 zarządzenia z dnia 6 lutego 1979 r. (M.P.79.4.40) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1979 r.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024