Tryb przyjmowania pracowników do pracy w uspołecznionych zakładach pracy.

UCHWAŁA Nr 185
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 sierpnia 1976 r.
w sprawie trybu przyjmowania pracowników do pracy w uspołecznionych zakładach pracy.

W celu zapewnienia prawidłowego doboru pracowników oraz ich stabilizacji w pracy Rada Ministrów po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Uchwała określa tryb przyjmowania pracowników do pracy:
1)
skierowanych przez właściwy terenowy organ administracji państwowej,
2)
na podstawie zezwolenia właściwego terenowego organu administracji państwowej.
2.
Tryb przyjmowania do pracy pracowników, określony uchwałą, nie dotyczy kandydatów na stanowiska pracy wyłączone z pośrednictwa pracy.
§  2. 1
(skreślony).
§  3. 2
(skreślony).
§  4. 3
(skreślony).
§  5.
1.
Kierownicy zakładów pracy opracowują na każdy rok programy przyjęć do pracy pracowników, ze szczególnym uwzględnieniem absolwentów szkół zasadniczych i średnich szkół zawodowych, liceów zawodowych i ogólnokształcących, studiów policealnych i szkół wyższych, zwane dalej "programami".
2.
Program powinien wynikać z zatwierdzonego na dany rok planu zatrudnienia oraz wieloletniego planu rozwoju zakładu pracy.
3.
Przy opracowywaniu programu należy uwzględnić w szczególności:
1)
poprawę struktury kwalifikacji zatrudnionych,
2)
zatrudnianie absolwentów zgodnie z poziomem wykształcenia i z zawodem wyuczonym,
3)
rozłożenie w czasie przyjęć do pracy, zgodnie z rzeczywistymi potrzebami i możliwościami zakładu pracy.
4.
Zapotrzebowanie na absolwentów szkół wyższych powinno być ustalone zgodnie z otrzymanym z jednostki nadrzędnej uprawnieniem do zatrudnienia tych absolwentów.
§  6.
1.
Zakłady pracy przedstawiają programy do zaopiniowania swoim jednostkom nadrzędnym.
2.
Programy zaopiniowane pozytywnie przez jednostki nadrzędne zakłady pracy przesyłają do właściwego terenowego organu administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
§  7.
1.
Terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego sporządza zestawienie ustalonych w programach zapotrzebowań na pracowników w porównaniu z możliwościami realizacji tych zapotrzebowań, biorąc pod uwagę konieczność racjonalnego zatrudnienia absolwentów.
2.
Jeżeli na terenie danego województwa występuje niedobór absolwentów bądź niedobór absolwentów w określonych zawodach, należy w pierwszej kolejności uwzględnić zapotrzebowanie na absolwentów w nowych obiektach i zakładach szczególnie ważnych dla gospodarki narodowej.
3.
W razie zapotrzebowania na pracowników na stanowiska pracy, na których wymagany jest określony staż pracy i doświadczenie zawodowe, należy zapewnić obsadzenie tych stanowisk w drodze wewnętrznych przesunięć pracowników już zatrudnionych, a na ich miejsce przewidzieć zatrudnienie absolwentów.
4.
Terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego zatwierdza programy po ich analizie i przesyła je do realizacji:
-
zainteresowanym zakładom pracy,
-
terenowym organom administracji państwowej stopnia podstawowego, właściwym ze względu na lokalizację zakładów pracy.
§  8.
1.
Terenowe organy administracji państwowej przy wykonywaniu pośrednictwa pracy kierują pracowników do pracy zgodnie z zatwierdzonymi programami. W razie naruszenia przez zakład pracy ustaleń zawartych w programie terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego przedstawia terenowemu organowi administracji państwowej stopnia wojewódzkiego propozycje okresowego ograniczenia kierowania pracowników do tego zakładu pracy. W razie stwierdzenia w zakładzie pracy nieprawidłowej gospodarki w dziedzinie zatrudnienia, w szczególności nieracjonalnego wykorzystania czasu pracy, nieuzasadnionej absencji, nadmiernej płynności kadr oraz niskiego udziału wydajności pracy w przyroście produkcji, w stosunku do założeń planowych - zapotrzebowanie na nowych pracowników nie podlega realizacji.
2.
Właściwe terenowe organy administracji państwowej przy kierowaniu do pracy absolwentów szkół zawodowych stosują następujące zasady:
1)
absolwentów szkół rolniczych kierują do pracy w rolnictwie i przetwórstwie rolnym oraz w jednostkach współpracujących z rolnictwem,
2)
absolwentów szkół zawodowych dla nie pracujących, których stałym miejscem zamieszkania są gminy (miasta - gminy), kierują w pierwszej kolejności do zakładów pracy świadczących usługi dla rolnictwa oraz usługi dla ludności wiejskiej.
§  9.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych ustali szczegółowy tryb opracowywania i realizacji programów.
§  10.
1.
Zakłady pracy powinny organizować uroczysty tryb przyjęć do pracy osób podejmujących pracę po raz pierwszy, zgodnie z tradycją przyjętą w danej branży.
2.
Wdrażanie do pracy nowych pracowników oraz zapoznanie z obowiązkami i uprawnieniami należy do ich bezpośrednich przełożonych (kierowników komórek organizacyjnych, mistrzów, brygadzistów). Zaleca się powoływanie opiekunów młodych pracowników w ich pierwszym miejscu pracy.
3.
Do współpracy w dziedzinie adaptacji zawodowej i społecznej należy włączyć aktywnych, długoletnich i doświadczonych działaczy zakładowych organizacji politycznych, związkowych oraz młodzieżowych.
4.
Kierownicy zakładów pracy przeprowadzają okresowe kontrole przebiegu procesu adaptacji społeczno-zawodowej przyjętych pracowników.
§  11.
1.
Jednostki nadrzędne nad zakładami pracy sprawują nadzór nad realizacją programów przyjęć do pracy.
2.
Wobec kierowników zakładów pracy i pracowników zajmujących stanowiska kierownicze, którzy nie przestrzegają ustalonego uchwałą trybu przyjęć do pracy, należy wyciągać konsekwencje służbowe.
§  12.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym stosowanie zasad określonych w niniejszej uchwale.
§  13.
W zakresie unormowanym niniejszą uchwałą traci moc część II "Rezerwy ogólne i ich wykorzystanie" ust. 1 pkt 9 i ust. 4 pkt 1 uchwały nr 24 Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1976 r. w sprawie powszechnego wykorzystania rezerw w gospodarce narodowej.
§  14.
Uchwała nie narusza odrębnych przepisów określających zasady i tryb przyjmowania pracowników do pracy.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 15 września 1976 r.

ZAŁĄCZNIK  4

WYTYCZNE CO DO PRZYGOTOWANIA PRZEZ SŁUŻBĘ PRACOWNICZĄ DOKUMENTACJI PERSONALNEJ KANDYDATÓW DO PRACY

1. Dokumentacja personalna kandydata do pracy, przygotowana przez służbę pracowniczą, powinna obejmować:

1) świadectwo (dyplom) ukończenia szkoły lub inny dokument stwierdzający kwalifikacje zawodowe (świadectwo uzyskania tytułu wykwalifikowanego robotnika, świadectwa ukończenia kursów itp.),

2) świadectwo pracy z ostatniego miejsca pracy, a jeżeli okres pracy był krótszy niż rok, świadectwo pracy również z poprzednich zakładów pracy za okres co najmniej 1 roku,

3) adnotacje w dowodzie osobistym (tymczasowym zaświadczeniu tożsamości) o zatrudnieniu i o miejscu stałego zamieszkania,

4) adnotacje w pracowniczej legitymacji ubezpieczeniowej o zatrudnieniu w poprzednich miejscach pracy,

5) zaświadczenie o dochodzie (przychodowości), wydane przez właściwy organ administracji państwowej, jeżeli kandydat lub jego współmałżonek albo zamieszkali z nim we wspólnym gospodarstwie domowym rodzice mają inne poza pracą najemną źródło utrzymania (nieruchomość rolną, gospodarstwo warzywnicze lub hodowlane, warsztat rzemieślniczy, przedsiębiorstwo handlowe lub przemysłowe).

2. Służba pracownicza na podstawie dokumentów wymienionych w ust. 1 i kwestionariusza osobowego oraz rozmowy przeprowadzonej z kandydatem ustala wstępnie, w porozumieniu z kierownikiem komórki organizacyjnej, w której kandydat ma być zatrudniony, czy odpowiada on warunkom wymaganym do zatrudnienia na proponowanym stanowisku pracy.

3. (skreślony).

4. (skreślony).

1 § 2 skreślony przez § 13 pkt 1 uchwały nr 169 z dnia 17 sierpnia 1981 r. w sprawie dodatkowych świadczeń dla pracowników uspołecznionych zakładów pracy zmieniających pracę (M.P.81.21.195) z dniem 31 sierpnia 1981 r.
2 § 3 skreślony przez § 13 pkt 1 uchwały nr 169 z dnia 17 sierpnia 1981 r. w sprawie dodatkowych świadczeń dla pracowników uspołecznionych zakładów pracy zmieniających pracę (M.P.81.21.195) z dniem 31 sierpnia 1981 r.
3 § 4 skreślony przez § 13 pkt 1 uchwały nr 169 z dnia 17 sierpnia 1981 r. w sprawie dodatkowych świadczeń dla pracowników uspołecznionych zakładów pracy zmieniających pracę (M.P.81.21.195) z dniem 31 sierpnia 1981 r.
4 Załącznik zmieniony przez § 13 pkt 2 uchwały nr 169 z dnia 17 sierpnia 1981 r. w sprawie dodatkowych świadczeń dla pracowników uspołecznionych zakładów pracy zmieniających pracę (M.P.81.21.195) z dniem 31 sierpnia 1981 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1976.36.160

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Tryb przyjmowania pracowników do pracy w uspołecznionych zakładach pracy.
Data aktu: 20/08/1976
Data ogłoszenia: 13/09/1976
Data wejścia w życie: 15/09/1976