Zadrzewienie kraju.

UCHWAŁA Nr 253
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 listopada 1974 r.
w sprawie zadrzewienia kraju.

W celu ochrony naturalnego środowiska, wzmożenia zainteresowania społeczeństwa zadrzewieniami oraz zwiększenia zasobów drewna Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Organy administracji państwowej prowadzą zadrzewienia na terenach znajdujących się w ich zarządzie.
2.
Naczelnicy gmin (miast i gmin) organizują prace zadrzewieniowe na terenach nie stanowiących własności Państwa.
3.
Zaleca się organizacjom społecznym i spółdzielczym prowadzenie zadrzewienia na terenach znajdujących się w ich zarządzie.
§  2.
1.
Gospodarkę zadrzewieniową prowadzi się zgodnie z wieloletnimi i rocznymi planami zadrzewień.
2.
Tereny przeznaczone do kompleksowego zadrzewiania podlegają zagospodarowaniu na podstawie projektów technicznych zadrzewień, sporządzanych na koszt Państwa.
§  3.
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego ustala:
1)
zasady gospodarki zadrzewieniowej oraz koordynuje działalność organów administracji państwowej w tym zakresie,
2)
ceny materiału sadzeniowego, produkowanego przez przedsiębiorstwa i instytucje państwowe.
§  4.
1.
Tereny meliorowane, a zwłaszcza przylegające do wód, podlegają zadrzewieniu zgodnie z planem melioracji.
2.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego ustali wytyczne prowadzenia zadrzewień na terenach meliorowanych.
§  5.
1.
Napowietrzne linie telekomunikacyjne powinny być budowane w odległości co najmniej 5 m od istniejącego lub projektowanego zadrzewienia, licząc od środka pni najbliższych drzew. Przepis ten stosuje się także przy przeprowadzaniu kapitalnego remontu tych linii, jeżeli warunki techniczne i ekonomiczne na to pozwalają.
2.
Podziemne linie kablowe telekomunikacyjne powinny być budowane w odległości co najmniej 2 m od istniejącego lub projektowanego zadrzewienia, licząc od środka pni najbliższych drzew.
3.
Usytuowanie linii elektroenergetycznych w stosunku do istniejących lub projektowanych zadrzewień określają Polskie Normy.
4.
Zadrzewienie powinno być sytuowane w odległościach określonych w ust. 1 i 2 od istniejących lub projektowanych linii telekomunikacyjnych.
5.
Roboty ziemne i budowlano-montażowe należy prowadzić w sposób nie zagrażający zadrzewieniom, które nie podlegają likwidacji.
§  6.
1.
Materiał sadzeniowy i nasiona produkują jednostki organizacyjne:

- resortu leśnictwa i przemysłu drzewnego na potrzeby własne oraz innych jednostek,

- organów administracji państwowej w ilościach ustalonych z Ministrem Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.

Zrzezy topolowe i wierzbowe uznanych gatunków i odmian na potrzeby szkółkarskich organów administracji państwowej produkują wyłącznie jednostki organizacyjne resortu leśnictwa i przemysłu drzewnego.

2.
Organy administracji państwowej zapewniają niezbędne powierzchnie gruntów rolnych do zakładania i prowadzenia szkółek.
§  7.
1.
Sadzonki i inne materiały niezbędne do zadrzewiania dostarcza się odpłatnie według obowiązujących cen.
2.
W razie prowadzenia kompleksowego zadrzewienia lub w innych wypadkach ze względu na uzasadniony interes społeczny naczelnik gminy (miasta i gminy) może dostarczać rolnikom, rolniczym spółdzielniom produkcyjnym, kółkom rolniczym i organizacjom społecznym sadzonki oraz inne materiały niezbędne do zadrzewienia bezpłatnie lub po cenach obniżonych.
3.
Gminna służba rolna i przedsiębiorstwa lasów państwowych udzielają pomocy fachowej i instruktażu.
§  8.
1.
Ministrowie: Oświaty i Wychowania, Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, Obrony Narodowej, Komitet do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja" oraz inni zainteresowani ministrowie wydadzą:

- szkołom,

- jednostkom wojskowym,

- radiu i telewizji,

- zakładom pracy

zalecenia, mające na celu propagowanie znaczenia zadrzewień i uczestnictwa w zadrzewianiu kraju.

2.
Zaleca się Związkom: Socjalistycznej Młodzieży Wiejskiej, Młodzieży Socjalistycznej, Harcerstwa Polskiego oraz Lidze Ochrony Przyrody i innym organizacjom bezpośrednie włączanie się do zadrzewiania kraju oraz prowadzenie akcji propagandowej i uświadamiającej wśród społeczeństwa o znaczeniu zadrzewień.
§  9.
Przepisów uchwały nie stosuje się do:
1)
lasów i gruntów leśnych,
2)
sadów,
3)
plantacji oraz szkółek drzew i krzewów,
4)
cmentarzy,
5)
urządzonej lub projektowanej zieleni komunalnej w miastach,
6)
obszaru morskiego pasa nadbrzeżnego,
7)
nieruchomości otaczających obiekty zabytkowe,
8)
ogrodów działkowych.
§  10.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 240 Prezydium Rządu z dnia 19 marca 1955 r. w sprawie zadrzewienia kraju (Monitor Polski z 1955 r. Nr 30, poz. 294 i z 1971 r. Nr 38, poz. 247),
2)
uchwała nr 90 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1959 r. w sprawie zadrzewienia kraju (Monitor Polski z 1959 r. Nr 28, poz. 129, z 1970 r. Nr 41, poz. 308 i z 1971 r. Nr 38, poz. 247).
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1974.38.215

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zadrzewienie kraju.
Data aktu: 06/11/1974
Data ogłoszenia: 22/11/1974
Data wejścia w życie: 22/11/1974