Zadrzewienie kraju.

UCHWAŁA Nr 253
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 listopada 1974 r.
w sprawie zadrzewienia kraju.

W celu ochrony naturalnego środowiska, wzmożenia zainteresowania społeczeństwa zadrzewieniami oraz zwiększenia zasobów drewna Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Organy administracji państwowej prowadzą zadrzewienia na terenach znajdujących się w ich zarządzie.
2.
Naczelnicy gmin (miast i gmin) organizują prace zadrzewieniowe na terenach nie stanowiących własności Państwa.
3.
Zaleca się organizacjom społecznym i spółdzielczym prowadzenie zadrzewienia na terenach znajdujących się w ich zarządzie.
§  2.
1.
Gospodarkę zadrzewieniową prowadzi się zgodnie z wieloletnimi i rocznymi planami zadrzewień.
2.
Tereny przeznaczone do kompleksowego zadrzewiania podlegają zagospodarowaniu na podstawie projektów technicznych zadrzewień, sporządzanych na koszt Państwa.
§  3.
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego ustala:
1)
zasady gospodarki zadrzewieniowej oraz koordynuje działalność organów administracji państwowej w tym zakresie,
2)
ceny materiału sadzeniowego, produkowanego przez przedsiębiorstwa i instytucje państwowe.
§  4.
1.
Tereny meliorowane, a zwłaszcza przylegające do wód, podlegają zadrzewieniu zgodnie z planem melioracji.
2.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego ustali wytyczne prowadzenia zadrzewień na terenach meliorowanych.
§  5.
1.
Napowietrzne linie telekomunikacyjne powinny być budowane w odległości co najmniej 5 m od istniejącego lub projektowanego zadrzewienia, licząc od środka pni najbliższych drzew. Przepis ten stosuje się także przy przeprowadzaniu kapitalnego remontu tych linii, jeżeli warunki techniczne i ekonomiczne na to pozwalają.
2.
Podziemne linie kablowe telekomunikacyjne powinny być budowane w odległości co najmniej 2 m od istniejącego lub projektowanego zadrzewienia, licząc od środka pni najbliższych drzew.
3.
Usytuowanie linii elektroenergetycznych w stosunku do istniejących lub projektowanych zadrzewień określają Polskie Normy.
4.
Zadrzewienie powinno być sytuowane w odległościach określonych w ust. 1 i 2 od istniejących lub projektowanych linii telekomunikacyjnych.
5.
Roboty ziemne i budowlano-montażowe należy prowadzić w sposób nie zagrażający zadrzewieniom, które nie podlegają likwidacji.
§  6.
1.
Materiał sadzeniowy i nasiona produkują jednostki organizacyjne:

- resortu leśnictwa i przemysłu drzewnego na potrzeby własne oraz innych jednostek,

- organów administracji państwowej w ilościach ustalonych z Ministrem Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.

Zrzezy topolowe i wierzbowe uznanych gatunków i odmian na potrzeby szkółkarskich organów administracji państwowej produkują wyłącznie jednostki organizacyjne resortu leśnictwa i przemysłu drzewnego.

2.
Organy administracji państwowej zapewniają niezbędne powierzchnie gruntów rolnych do zakładania i prowadzenia szkółek.
§  7.
1.
Sadzonki i inne materiały niezbędne do zadrzewiania dostarcza się odpłatnie według obowiązujących cen.
2.
W razie prowadzenia kompleksowego zadrzewienia lub w innych wypadkach ze względu na uzasadniony interes społeczny naczelnik gminy (miasta i gminy) może dostarczać rolnikom, rolniczym spółdzielniom produkcyjnym, kółkom rolniczym i organizacjom społecznym sadzonki oraz inne materiały niezbędne do zadrzewienia bezpłatnie lub po cenach obniżonych.
3.
Gminna służba rolna i przedsiębiorstwa lasów państwowych udzielają pomocy fachowej i instruktażu.
§  8.
1.
Ministrowie: Oświaty i Wychowania, Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, Obrony Narodowej, Komitet do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja" oraz inni zainteresowani ministrowie wydadzą:

- szkołom,

- jednostkom wojskowym,

- radiu i telewizji,

- zakładom pracy

zalecenia, mające na celu propagowanie znaczenia zadrzewień i uczestnictwa w zadrzewianiu kraju.

2.
Zaleca się Związkom: Socjalistycznej Młodzieży Wiejskiej, Młodzieży Socjalistycznej, Harcerstwa Polskiego oraz Lidze Ochrony Przyrody i innym organizacjom bezpośrednie włączanie się do zadrzewiania kraju oraz prowadzenie akcji propagandowej i uświadamiającej wśród społeczeństwa o znaczeniu zadrzewień.
§  9.
Przepisów uchwały nie stosuje się do:
1)
lasów i gruntów leśnych,
2)
sadów,
3)
plantacji oraz szkółek drzew i krzewów,
4)
cmentarzy,
5)
urządzonej lub projektowanej zieleni komunalnej w miastach,
6)
obszaru morskiego pasa nadbrzeżnego,
7)
nieruchomości otaczających obiekty zabytkowe,
8)
ogrodów działkowych.
§  10.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 240 Prezydium Rządu z dnia 19 marca 1955 r. w sprawie zadrzewienia kraju (Monitor Polski z 1955 r. Nr 30, poz. 294 i z 1971 r. Nr 38, poz. 247),
2)
uchwała nr 90 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1959 r. w sprawie zadrzewienia kraju (Monitor Polski z 1959 r. Nr 28, poz. 129, z 1970 r. Nr 41, poz. 308 i z 1971 r. Nr 38, poz. 247).
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1974.38.215

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zadrzewienie kraju.
Data aktu: 06/11/1974
Data ogłoszenia: 22/11/1974
Data wejścia w życie: 22/11/1974