Zadrzewienie kraju.

UCHWAŁA Nr 253
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 listopada 1974 r.
w sprawie zadrzewienia kraju.

W celu ochrony naturalnego środowiska, wzmożenia zainteresowania społeczeństwa zadrzewieniami oraz zwiększenia zasobów drewna Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Organy administracji państwowej prowadzą zadrzewienia na terenach znajdujących się w ich zarządzie.
2.
Naczelnicy gmin (miast i gmin) organizują prace zadrzewieniowe na terenach nie stanowiących własności Państwa.
3.
Zaleca się organizacjom społecznym i spółdzielczym prowadzenie zadrzewienia na terenach znajdujących się w ich zarządzie.
§  2.
1.
Gospodarkę zadrzewieniową prowadzi się zgodnie z wieloletnimi i rocznymi planami zadrzewień.
2.
Tereny przeznaczone do kompleksowego zadrzewiania podlegają zagospodarowaniu na podstawie projektów technicznych zadrzewień, sporządzanych na koszt Państwa.
§  3.
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego ustala:
1)
zasady gospodarki zadrzewieniowej oraz koordynuje działalność organów administracji państwowej w tym zakresie,
2)
ceny materiału sadzeniowego, produkowanego przez przedsiębiorstwa i instytucje państwowe.
§  4.
1.
Tereny meliorowane, a zwłaszcza przylegające do wód, podlegają zadrzewieniu zgodnie z planem melioracji.
2.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego ustali wytyczne prowadzenia zadrzewień na terenach meliorowanych.
§  5.
1.
Napowietrzne linie telekomunikacyjne powinny być budowane w odległości co najmniej 5 m od istniejącego lub projektowanego zadrzewienia, licząc od środka pni najbliższych drzew. Przepis ten stosuje się także przy przeprowadzaniu kapitalnego remontu tych linii, jeżeli warunki techniczne i ekonomiczne na to pozwalają.
2.
Podziemne linie kablowe telekomunikacyjne powinny być budowane w odległości co najmniej 2 m od istniejącego lub projektowanego zadrzewienia, licząc od środka pni najbliższych drzew.
3.
Usytuowanie linii elektroenergetycznych w stosunku do istniejących lub projektowanych zadrzewień określają Polskie Normy.
4.
Zadrzewienie powinno być sytuowane w odległościach określonych w ust. 1 i 2 od istniejących lub projektowanych linii telekomunikacyjnych.
5.
Roboty ziemne i budowlano-montażowe należy prowadzić w sposób nie zagrażający zadrzewieniom, które nie podlegają likwidacji.
§  6.
1.
Materiał sadzeniowy i nasiona produkują jednostki organizacyjne:

- resortu leśnictwa i przemysłu drzewnego na potrzeby własne oraz innych jednostek,

- organów administracji państwowej w ilościach ustalonych z Ministrem Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.

Zrzezy topolowe i wierzbowe uznanych gatunków i odmian na potrzeby szkółkarskich organów administracji państwowej produkują wyłącznie jednostki organizacyjne resortu leśnictwa i przemysłu drzewnego.

2.
Organy administracji państwowej zapewniają niezbędne powierzchnie gruntów rolnych do zakładania i prowadzenia szkółek.
§  7.
1.
Sadzonki i inne materiały niezbędne do zadrzewiania dostarcza się odpłatnie według obowiązujących cen.
2.
W razie prowadzenia kompleksowego zadrzewienia lub w innych wypadkach ze względu na uzasadniony interes społeczny naczelnik gminy (miasta i gminy) może dostarczać rolnikom, rolniczym spółdzielniom produkcyjnym, kółkom rolniczym i organizacjom społecznym sadzonki oraz inne materiały niezbędne do zadrzewienia bezpłatnie lub po cenach obniżonych.
3.
Gminna służba rolna i przedsiębiorstwa lasów państwowych udzielają pomocy fachowej i instruktażu.
§  8.
1.
Ministrowie: Oświaty i Wychowania, Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, Obrony Narodowej, Komitet do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja" oraz inni zainteresowani ministrowie wydadzą:

- szkołom,

- jednostkom wojskowym,

- radiu i telewizji,

- zakładom pracy

zalecenia, mające na celu propagowanie znaczenia zadrzewień i uczestnictwa w zadrzewianiu kraju.

2.
Zaleca się Związkom: Socjalistycznej Młodzieży Wiejskiej, Młodzieży Socjalistycznej, Harcerstwa Polskiego oraz Lidze Ochrony Przyrody i innym organizacjom bezpośrednie włączanie się do zadrzewiania kraju oraz prowadzenie akcji propagandowej i uświadamiającej wśród społeczeństwa o znaczeniu zadrzewień.
§  9.
Przepisów uchwały nie stosuje się do:
1)
lasów i gruntów leśnych,
2)
sadów,
3)
plantacji oraz szkółek drzew i krzewów,
4)
cmentarzy,
5)
urządzonej lub projektowanej zieleni komunalnej w miastach,
6)
obszaru morskiego pasa nadbrzeżnego,
7)
nieruchomości otaczających obiekty zabytkowe,
8)
ogrodów działkowych.
§  10.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 240 Prezydium Rządu z dnia 19 marca 1955 r. w sprawie zadrzewienia kraju (Monitor Polski z 1955 r. Nr 30, poz. 294 i z 1971 r. Nr 38, poz. 247),
2)
uchwała nr 90 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1959 r. w sprawie zadrzewienia kraju (Monitor Polski z 1959 r. Nr 28, poz. 129, z 1970 r. Nr 41, poz. 308 i z 1971 r. Nr 38, poz. 247).
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1974.38.215

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zadrzewienie kraju.
Data aktu: 06/11/1974
Data ogłoszenia: 22/11/1974
Data wejścia w życie: 22/11/1974