Zakres działania spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 września 1974 r.
w sprawie zakresu działania spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych.

Na podstawie art. 32 ust. 2 i art. 33 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o prawie bankowym (Dz. U. z 1960 r. Nr 20, poz. 121, z 1964 r. Nr 8, poz. 50, z 1966 r. Nr 24, poz. 151, z 1972 r. Nr 53, poz. 340 i z 1974 r. Nr 27, poz. 157) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Spółdzielnie oszczędnościowo-pożyczkowe (SOP):
1)
gromadzą oszczędności pieniężne ludności,
2)
udzielają pożyczek osobom fizycznym oraz osobom prowadzącym działalność gospodarczą zaliczaną do pozarolniczej gospodarki nie uspołecznionej, zamieszkałym na terenie działania SOP lub prowadzącym na tym terenie gospodarstwo rolne,
3)
prowadzą obsługę kasową budżetów gminnych rad narodowych oraz jednostek i zakładów budżetowych objętych budżetami gminnych rad narodowych - na zasadach określonych w odrębnych przepisach,
4)
prowadzą obsługę kasowo-rozliczeniową instytucji zajmujących się kontraktacją i skupem produkcji rolnej, zaopatrzeniem wsi oraz świadczeniem usług - na zasadach określonych przez Centralny Związek Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych.
2.
SOP mogą prowadzić rachunki bankowe (główne, pomocnicze i specjalne).
§  2.
1.
W zakresie gromadzenia oszczędności pieniężnych SOP mogą prowadzić rachunki wkładów oszczędnościowych i rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe.
2.
Posiadaczem rachunku wkładów oszczędnościowych może być:
1)
osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych, a także osoba małoletnia lub ubezwłasnowolniona, jeżeli nie sprzeciwi się temu ich ustawowy przedstawiciel, opiekun lub kurator,
2)
organizacja społeczna i zawodowa uprawniona do lokowania wolnych środków pieniężnych na książeczkach oszczędnościowych w SOP na podstawie odrębnych przepisów.
3.
Posiadaczami rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych mogą być rolnicy oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą zaliczaną do pozarolniczej gospodarki nie uspołecznionej.
§  3.
SOP mogą organizować szkolne kasy oszczędności oraz spółdzielcze szkolne kasy oszczędności w szkołach znajdujących się na ich terenie działania.
§  4.
1.
SOP i ich placówki mogą prowadzić rachunki i wystawiać imienne książeczki oszczędnościowe na następujące rodzaje wkładów oszczędnościowych:
1)
wkłady oszczędnościowe płatne na każde żądanie,
2)
wkłady oszczędnościowe terminowe na zadeklarowany z góry okres,
3)
wkłady oszczędnościowe celowe na budownictwo,
4)
wkłady oszczędnościowe premiowane premiami rzeczowymi; rodzaje prowadzonych wkładów premiowych ustala Centralny Związek Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych za zgodą Ministra Finansów.
2.
Wprowadzenie innych niż wymienione w ust. 1 form oszczędzania wymaga zgody Ministra Finansów.
3.
Wpłaty na książeczki oszczędnościowe, o których mowa w ust. 1 pkt 1, mogą być dokonywane we wszystkich SOP i ich placówkach na terenie całego kraju. Wypłaty z tych książeczek mogą być dokonywane:
1)
w SOP prowadzącej rachunek wkładcy lub jej placówkach - do wysokości wkładu,
2)
w innych SOP i ich placówkach - do wysokości zł 3.000 dziennie, a powyżej tej kwoty po potwierdzeniu wysokości wkładu przez SOP prowadzącą rachunek wkładcy.
4.
Wpłaty i wypłaty z książeczek oszczędnościowych SOP mogą być również dokonywane za pośrednictwem urzędów pocztowych na zasadach, które ustali Centralny Związek Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych w porozumieniu z państwowym przedsiębiorstwem Polska Poczta, Telegraf i Telefon.
5.
Wkłady, o których mowa w ust. 1 pkt 2-4, mają charakter wkładów umiejscowionych. Wpłaty i wypłaty tych wkładów mogą być realizowane wyłącznie przez SOP lub ich placówki prowadzące rachunek wkładcy.
6.
Środki na rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych mają charakter wkładów płatnych na każde żądanie i w związku z tym stosuje się do nich przepisy dotyczące tych wkładów oraz przepisy szczególne dotyczące zapłaty czekami należności za towary i usługi.
§  5.
1.
SOP udzielają pożyczek na zasadach określonych przez Ministra Finansów.
2.
W szczególności SOP udzielają pożyczek:
1)
obrotowych i inwestycyjnych indywidualnym rolnikom, osobom mającym warunki do prowadzenia niektórych rodzajów produkcji roślinnej lub zwierzęcej, a ponadto pracownikom zatrudnionym w jednostkach związanych z rolnictwem i leśnictwem,
2)
obrotowych i inwestycyjnych jednostkom pozarolniczej gospodarki nie uspołecznionej,
3)
członkom SOP na różne potrzeby płatnicze,
4)
rolnikom i innym osobom na zakup towarów i usług objętych ratalną sprzedażą,
5)
gotówkowych dla ludności zamieszkałej na terenie działania SOP.
3.
Pożyczki udzielane są w ramach planu kredytowego ze środków własnych i ze zgromadzonych środków ludności.
4.
SOP mogą korzystać z kredytu refinansowego w Banku Rolnym, jeżeli środki, o których mowa w ust. 3, nie wystarczają na sfinansowanie pożyczek.
§  6.
1.
SOP mogą prowadzić rachunki główne dla:
1)
osób fizycznych zamieszkałych na terenie działania SOP, mających obywatelstwo polskie oraz pełną zdolność do czynności prawnych,
2)
jednostek gospodarki nie uspołecznionej,
3)
jednostek organizacyjnych organizacji politycznych, społecznych i zawodowych mających siedzibę na terenie działania SOP z wyłączeniem:
a)
jednostek, których działalność eksploatacyjną finansuje bank państwowy,
b)
zarządów głównych organizacji dotowanych z budżetu Państwa,
4)
związków wyznaniowych i ich jednostek organizacyjnych,
5)
komitetów utworzonych za zgodą właściwych organów administracji państwowej w celu wykonywania działalności o charakterze społecznym,
6)
jednostek, które zwolnione zostały od obowiązku przeprowadzania rozliczeń pieniężnych za pośrednictwem rachunku bankowego, a które uznają potrzebę posiadania takiego rachunku,
7)
zakładów budżetowych oraz dla jednostek budżetowych w zakresie funduszów celowych, gospodarstw pomocniczych, środków specjalnych i sum obcych,
8)
osób fizycznych lub osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej, wynajmujących lokale użytkowe lub mieszkalne w budynkach stanowiących ich własność - w zakresie wpływów z czynszu.
2.
Do prowadzenia rachunków głównych jednostek wymienionych w ust. 1 pkt 2 właściwa jest SOP, na której terenie działania znajduje się siedziba jednostki, a w odniesieniu do osób wynajmujących lokale, o których mowa w ust. 1 pkt 8, właściwa jest SOP, na której terenie działania położona jest nieruchomość, niezależnie od miejsca zamieszkania (siedziby) osoby wynajmującej.
§  7.
1.
Rachunek pomocniczy SOP może prowadzić dla jednostki gospodarki uspołecznionej za zgodą banku, w którym otwarty jest rachunek główny danej jednostki.
2.
SOP otwiera rachunek specjalny dla jednostki gospodarki uspołecznionej mającej w danej SOP rachunek główny, jeżeli odrębne przepisy nakładają obowiązek wydzielenia środków pieniężnych lub rozliczeń na odrębnych rachunkach.
§  8.
1.
Przepisy zarządzenia nie naruszają uprawnień:
1)
Narodowego Banku Polskiego, Powszechnej Kasy Oszczędności i Banku Rolnego - w zakresie prowadzenia rachunków głównych dla organizacji politycznych, społecznych i zawodowych,
2)
Powszechnej Kasy Oszczędności - w zakresie gromadzenia i obsługi wkładów oszczędnościowych oraz prowadzenia rachunków głównych i pomocniczych,
3)
Banku Rolnego i Powszechnej Kasy Oszczędności - w zakresie udzielania pożyczek.
2.
Jeżeli stosownie do uprawnień, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3:
1)
rachunek bankowy (nie wyłączając rachunku wkładów oszczędnościowych) może być prowadzony przez spółdzielnie oszczędnościowo-pożyczkowe lub Powszechną Kasę Oszczędności - prawo wyboru należy do osoby (jednostki) ubiegającej się o otwarcie rachunku,
2)
pożyczki mogą być udzielane przez Powszechną Kasę Oszczędności lub SOP - prawo wyboru należy do osoby uprawnionej do uzyskania pożyczki, z tym że pożyczkobiorca nie może korzystać z pożyczek, o których mowa w § 5 ust. 2 pkt 4 i 5, jednocześnie w Powszechnej Kasie Oszczędności i w SOP.
§  9.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 3 października 1963 r. w sprawie zakresu działania spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych (Monitor Polski Nr 79, poz. 386).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1974.32.190

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zakres działania spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych.
Data aktu: 05/09/1974
Data ogłoszenia: 24/09/1974
Data wejścia w życie: 24/09/1974