Dysponowanie mocą urządzeń energetycznych przyłączonych do wspólnej sieci gazowej oraz rozdzielanie paliw gazowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GÓRNICTWA I ENERGETYKI
z dnia 13 marca 1970 r.
w sprawie dysponowania mocą urządzeń energetycznych przyłączonych do wspólnej sieci gazowej oraz rozdzielania paliw gazowych. *

Na podstawie art. 4 ust. 2 pkt 3 i 4 w związku z art. 7 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. o gospodarce paliwowo - energetycznej(Dz. U. Nr 32, poz. 150) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Do dysponowania mocą urządzeń energetycznych przyłączonych do wspólnej sieci gazowej oraz rozdzielania paliw gazowych upoważnione jest Zjednoczenie Przemysłu Gazowniczego, zwane dalej Zjednoczeniem.
2.
Do zadań Zjednoczenia należy dysponowanie paliwami gazowymi, z uwzględnieniem właściwych parametrów dostaw paliw gazowych i najbardziej ekonomicznych programów pracy urządzeń energetycznych przyłączonych do wspólnej sieci gazowej, przy zapewnieniu warunków ciągłości dostaw, a w szczególności:
1)
opracowywanie operatywnych bilansów paliw gazowych,
2)
uzgadnianie parametrów dostaw gazu ziemnego i koksowniczego do wspólnej sieci gazowej w ramach ustalonych planów,
3)
dysponowanie mocą wytwórczych urządzeń gazowych przyłączonych do wspólnej sieci gazowej, pozostających w zarządzie Zjednoczenia,
4)
dysponowanie pracą urządzeń służących do przesyłania i rozdzielania paliw gazowych,
5)
uzgadnianie terminów remontów urządzeń gazowych przyłączonych do wspólnej sieci,
6)
wydawanie poleceń poboru sezonowych nadwyżek gazów.
§  2.
Dostawcy gazu ziemnego i koksowniczego do wspólnej sieci gazowej są obowiązani do:
1)
uzgadaniania ze Zjednoczeniem rocznych, kwartalnych i miesięcznych dostaw gazu, z określeniem godzinowych dostaw maksymalnych i minimalnych,
2)
realizacji dostaw paliw gazowych według uzgodnionych ze Zjednoczeniem programów pracy urządzeń,
3)
uzgadniania ze Zjednoczeniem terminów remontów podstawowych wytwórczych i przesyłowych urządzeń gazowych,
4)
natychmiastowego zawiadamiania Zjednoczenia o awariach urządzeń powodujących zmianę uzgodnionych parametrów lub ilości dostaw paliw gazowych.
§  3.
Odbiorcy pobierający paliwa gazowe w ilości powyżej 500 m3/h gazu koksowniczego i powyżej 250 m3/h gazu ziemnego, przyłączeni do wspólnej sieci gazowej, zobowiązani są do:
1)
uzgadniania ze Zjednoczeniem rocznych i kwartalnych planów zapotrzebowania i odbioru paliw gazowych,
2)
uzgadniania ze Zjednoczeniem miesięcznych harmonogramów odbioru paliw gazowych, z określeniem maksymalnego godzinowego poboru tych paliw,
3)
uzgadniania ze Zjednoczeniem terminów remontów podstawowych urządzeń służących do odbioru paliw gazowych,
4)
dostarczania Zjednoczeniu na jego żądanie dokumentacji technicznej urządzeń służących do odbioru paliw gazowych.
§  4.
Okręgowe inspektoraty gospodarki paliwowo - energetycznej ustalają, którzy odbiorcy zobowiązani są, na polecenie Zjednoczenia, pobierać sezonowe nadwyżki gazu.
§  5. 1
(uchylony).
§  6. 2
(uchylony).
§  7.
Zarządzenie nie dotyczy gazów płynnych propanowo - butanowych.
§  8.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 31 grudnia 1951 r. w sprawie limitowania odbioru gazu (Biuletyn PKPG z 1952 r. Nr 3, poz. 19),
2)
"Przepisy o przydziałach i rozdzielnikach gazów mocnych, stanowiące załącznik nr 1 do zarządzenia Ministra Hutnictwa z dnia 28 marca 1957 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników i warunków dostaw gazów mocnych, smoły pogazowej, benzolu surowego gazowniczego i masy pogazowej (Monitor Polski Nr 37, poz. 240).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
*Z dniem 1 czerwca 1984 r. przepisy zarządzenia stosuje się, o ile nie są sprzeczne z ustawą z dnia 6 kwietnia 1984 r. o gospodarce energetycznej (Dz.U.84.21.96) - zgodnie z art. 45 ust. 2 powołanej ustawy.

Z dniem 5 grudnia 1997 r. przepisy zarządzenia stosuje się, o ile nie są sprzeczne z ustawą z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz.U.97.54.348) - zgodnie z art. 70 ust. 1 powołanej ustawy.

1 § 5 uchylony przez § 24 pkt 5 uchwały nr 208 Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1985 r. w sprawie ograniczeń w użytkowaniu niektórych rodzajów paliw i energii w latach 1986-1990 (M.P.85.48.311) z dniem 1 stycznia 1986 r.
2 § 6 uchylony przez § 24 pkt 5 uchwały nr 208 Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1985 r. w sprawie ograniczeń w użytkowaniu niektórych rodzajów paliw i energii w latach 1986-1990 (M.P.85.48.311) z dniem 1 stycznia 1986 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024