Zakres przedmiotowy rzemiosł oraz rozgraniczenie rzemiosła od przemysłu fabrycznego.

OKÓLNIK
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU DROBNEJ WYTWÓRCZOŚCI
z dnia 5 września 1963 r.
w sprawie zakresu przedmiotowego rzemiosł oraz rozgraniczenia rzemiosła od przemysłu fabrycznego.

W związku z §§ 1 i 2 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości z dnia 27 czerwca 1963 r. w sprawie zmiany listy rzemiosł (Dz. U. Nr 32, poz. 184) oraz art. 143 prawa przemysłowego z dnia 7 czerwca 1927 r. (Dz. U. Nr 53, poz. 468 z późniejszymi zmianami) wyjaśnia się i ustala, co następuje:
§  1.
Zakres przedmiotowy poszczególnych rzemiosł, wymienionych w § 1 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości z dnia 27 czerwca 1963 r. w sprawie zmiany listy rzemiosł (Dz. U. Nr 32, poz. 184), określa wykaz stanowiący załącznik do okólnika.
§  2.
1.
W ramach danego rzemiosła może być wykonywana działalność (czynności) zaliczona do zakresu podstawowego (rubryka 2 wykazu) oraz w określonych przypadkach do zakresu dodatkowego (rubryka 3 wykazu).
2.
Działalność zaliczona w rubryce 3 wykazu do zakresu dodatkowego, a wymieniona pod lit. a, może być wykonywana we wszystkich miejscowościach; działalność wymieniona pod lit. b może być wykonywana jedynie na terenie miejscowości liczących do 20 tysięcy mieszkańców.
§  3.
Przy rozstrzyganiu wątpliwości, czy dane przedsiębiorstwo należy uważać za prowadzone w ramach rzemiosła, czy też przemysłu fabrycznego, w postępowaniu przewidzianym w art. 143 prawa przemysłowego - niezależnie od zakresu przedmiotowego danego przedsiębiorstwa - należy brać pod uwagę:
1)
stan zatrudnienia w przedsiębiorstwie,
2)
osobisty udział właściciela w prowadzeniu przedsiębiorstwa.
§  4.
1.
Ze względu na stan zatrudnienia należy uważać za rzemieślnicze te przedsiębiorstwa, w których zatrudnionych jest oprócz właściciela (właścicieli) nie więcej niż 4 pracowników najemnych. W przedsiębiorstwach, w których wykonywane jest rzemiosło "garbarstwo skór bez włosa", dopuszcza się zatrudnienie 5 pracowników najemnych, a przy wykonywaniu rzemiosła "murarstwo" - 6 pracowników.
2.
Członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z właścicielem przedsiębiorstwa oraz uczniów zatrudnionych na podstawie umowy o naukę nie wlicza się do liczby pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwie.
3.
Nie wlicza się również do liczby pracowników najemnych osoby zatrudnionej przy prowadzeniu ksiąg handlowych lub podatkowych, ekspedientek dokonujących detalicznej sprzedaży wyrobów w przedsiębiorstwach piekarskich i cukierniczych oraz woźniców i konwojentów rozwożących pieczywo w przedsiębiorstwach piekarskich.
§  5.
1.
Właściwy organ administracji może wyrazić zgodę na okresowe zatrudnienie w przedsiębiorstwie rzemieślniczym większej liczby pracowników najemnych niż podano w § 4, jeżeli to jest uzasadnione koniecznością pokrycia miejscowego nie zaspokojonego zapotrzebowania na produkcję lub usługi danego przedsiębiorstwa bądź wykonania terminowych zamówień awaryjnych lub eksportowych.
2.
Decyzja wyrażająca zgodę na zwiększenie zatrudnienia powinna być wydana po przeprowadzeniu odpowiedniego postępowania wyjaśniającego, zwłaszcza w drodze zebrania opinii zainteresowanych organów i instytucji oraz izby rzemieślniczej, a jeżeli chodzi o przedsiębiorstwa członków rzemieślniczych spółdzielni zaopatrzenia i zbytu - po stwierdzeniu przez spółdzielnię, że potrzeby uzasadniające zwiększenie zatrudnienia nie mogą być zaspokojone przez innych członków spółdzielni. Konieczność wykonania zamówień awaryjnych lub eksportowych w określonym terminie powinna być stwierdzona przez jednostkę zamawiającą.
3.
Decyzję wyrażającą zgodę na zwiększenie zatrudnienia do 8 osób na okres krótszy niż 1 rok podejmuje wydział przemysłu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) na wniosek zainteresowanego, zaopiniowany przez organ administracji przemysłu prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej, a w pozostałych przypadkach - Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości na wniosek zainteresowanego, zaopiniowany ponadto przez wydział przemysłu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
§  6.
Osobisty udział właściciela przy prowadzeniu przedsiębiorstwa rzemieślniczego nie jest wymagany w razie prowadzenia rzemiosła na rachunek wdowy (wdowca) lub małoletnich zstępnych, a także w razie utraty przez rzemieślnika zdolności do pracy.
§  7.
Nie uważa się przedsiębiorstwa za rzemieślnicze mimo zachowania warunków określonych w paragrafach poprzedzających, jeśli praca właściciela i zatrudnionych w nim pracowników przy produkcji ogranicza się wyłącznie do obsługi automatów.
§  8.
Traci moc § 9 okólnika Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła nr 16 z dnia 30 kwietnia 1956 r. w sprawie zasad i trybu postępowania organów prezydiów rad narodowych w dziedzinie przemysłu w stosunku do rzemiosła indywidualnego (Dz. Urz. MPDiRz. Nr 11, poz. 53 i Nr 18, poz. 84).

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ ZAKRESÓW PRZEDMIOTOWYCH RZEMIOSŁ

Nr kolejny Głównego Urzędu Statystycznego Zakres podstawowy Zakres dodatkowy
a b
1 2 3
RZEMIOSŁA METALOWE
101 Blacharstwo:
Wybór i naprawa przedmiotów oraz naczyń z blachy; wyrób i naprawa metalowych nadwozi pojazdów; wyrób i naprawa chłodnic; obudowa blachą sprzętu wszelkiego rodzaju; roboty blacharskie w budynkach. Krycie blachą i naprawa dachów.
102 Brązownictwo.
Wyrób i naprawa przedmiotów zdobniczych i użytkowych z miedzi, brązu oraz innych metali, z wyjątkiem złota i platyny. Grawerowanie; galwanizowanie.
103 Elektromechanika.
Wyrób nietypowych oraz naprawa, konserwacja i instalowanie wszelkiego rodzaju aparatów i urządzeń elektrycznych; instalowanie, konserwacja i naprawa dźwigów i suwnic wszelkiego rodzaju; wyrób nietypowego oraz naprawa wszelkiego osprzętu elektrycznego, oświetleniowego, silników i urządzeń elektrycznych oraz części zamiennych do tego rodzaju urządzeń; naprawa i ładowanie akumulatorów; wyrób części zamiennych i zespołów elektrycznych do urządzeń, dźwigów, suwnic, aparatów medycznych, pojazdów mechanicznych itp.; ustalanie parametrów maszyn i urządzeń elektrycznych; naprawa i konserwacja urządzeń chłodniczych. Zakładanie anten radiowych i telewizyjnych oraz odgromników.
104 Galwanizatorstwo.
Nakładanie sposobem elektrolitycznym i chemicznym powłok metalowych oraz barwienie metali; elektryczne i próżniowe natryskiwanie przedmiotów metalami; szlifowanie i polerowanie metali; wyrób matryc (form) oraz przedmiotów użytkowych i ozdobnych sposobem elektrolitycznym.
105 Grawerstwo.
Wyrób monogramów, żetonów, szyldzików, plakietek, matryc, pieczątek oraz klisz metalowych, numeratorów oraz innych przyrządów cechowniczych; rytowanie walców; rytowanie ozdobne wyrobów niezłotniczych; wyrób pieczątek gumowych. Rytowanie ozdobne wyrobów złotniczych.
106 Kotlarstwo.
Instalowanie oraz naprawa i konserwacja nisko- i średnioprężnych kotłów przemysłowych i centralnego ogrzewania, parowych i powietrznych aparatów ogrzewniczych w zakładach przemysłowych i gastronomicznych; wyrób nietypowych armatur do kotłów, wyrób kotłów parowych i urządzeń niskoprężnych oraz zbiorników próżniowych; pobielanie kotłów i naczyń oraz urządzeń przemysłowych i handlowych. Naprawa naczyń blaszanych; naprawa instalacji centralnego ogrzewania.
107 Kowalstwo.
Wyrób i naprawa narzędzi rolniczych, przedmiotów gospodarstwa rolnego i domowego z metali żelaznych; wyrób kutych okuć budowlanych; podkuwanie koni; wyrób i naprawa pojazdów konnych i ręcznych; naprawa przyczep i podwozi samochodowych. Naprawa maszyn rolniczych; naprawy z zakresu ślusarstwa, blacharstwa i mechaniki pojazdowej. Naprawy z zakresu instalatorstwa sanitarnego i ogrzewania (z wyłączeniem urządzeń gazowych).
108 Kowalstwo zdobnicze.
Wyrób i naprawa zdobniczych przedmiotów z metali żelaznych. Naprawa przedmiotów użytkowych z metali żelaznych.
109 Mechanika maszyn.
Montaż, naprawa i konserwacja maszyn i urządzeń mechanicznych przemysłowych, gospodarstwa domowego i rolnego; budowa i naprawa nietypowych maszyn i urządzeń warsztatowych do obróbki mechanicznej; wyrób części zamiennych do maszyn. Naprawy z zakresu blacharstwa, ślusarstwa i kowalstwa; naprawa urządzeń chłodniczych.
110 Mechanika maszyn biurowych.
Naprawa i konserwacja wszelkich maszyn biurowych i rejestracyjnych, powielaczy i numeratorów oraz wyrób części zamiennych. Naprawy z zakresu mechaniki maszyn i mechaniki precyzyjnej.
111 Mechanika precyzyjna.
Wyrób, naprawa i konserwacja narzędzi i aparatów precyzyjnych (medycznych, geodezyjnych, pomiarowych, optycznych, nawigacyjnych itp.) oraz innych aparatów specjalistycznych i sprawdzianów; wyrób części zamiennych do przyrządów i aparatów precyzyjnych. Naprawy z zakresu mechaniki maszyn i maszyn biurowych; wyrób oraz naprawa wag aptecznych i analitycznych.
112 Mechanika pojazdowa.
Naprawa i konserwacja pojazdów mechanicznych; naprawa silników spalinowych wszelkiego przeznaczenia i sprężarek; wyrób i naprawa części zamiennych oraz akcesoriów do wszelkich pojazdów mechanicznych; naprawa instalacji i urządzeń elektrycznych w pojazdach mechanicznych. Naprawa z zakresu ślusarstwa i kowalstwa; naprawa i ładowanie akumulatorów.
113 Odlewnictwo.
Wyrób i naprawa odlewów artystycznych i użytkowych żeliwnych oraz z metali nieżelaznych. Wyrób modeli odlewniczych.
114 Optyka.
Wyrób i naprawa wszelkiego rodzaju okularów i szkieł optycznych; szlifowanie szkieł optycznych. Wyrób, naprawa i regulowanie przyrządów optycznych (lornetki, lupy, aparaty fotograficzne, mikroskopy itp.) ; inne naprawy z zakresu mechaniki precyzyjnej.
115 Rusznikarstwo.
Naprawa broni myśliwskiej, sportowej i krótkiej; wyrób amunicji myśliwskiej i sportowej.
116 Ślusarstwo.
Wyrób i naprawa zamków; naprawa przyrządów, urządzeń mechanicznych, sprzętu gospodarstwa domowego i rolnego, rowerów i wózków - z metali; wyrób narzędzi, mebli i konstrukcji oraz okuć budowlanych i armatur - z metali; naprawa i konserwacja wszelkiego rodzaju sprzętu przeciwpożarowego. Wyrób artykułów powszechnego użytku z metali; wyrób części zamiennych do maszyn, pojazdów i urządzeń mechanicznych oraz galanterii z metali; naprawa urządzeń chłodniczych. Naprawy z zakresu mechaniki maszyn i pojazdowej oraz kowalstwa; naprawy z zakresu instalatorstwa sanitarnego i ogrzewania.
117 Tele- i radiomechanika.
Naprawa, konserwacja oraz instalowanie urządzeń i aparatów radiowych, telewizyjnych, teletechnicznych, elektroakustycznych, sygnalizacyjnych, automatyki, urządzeń zawierających lampy elektronowe i tranzystory, półprzewodniki, materiały magnetyczne itp. oraz elektromechanicznych urządzeń współpracujących; wyrób nietypowych urządzeń stabilizacyjnych, antenowych oraz części zamiennych, elementów i podzespołów do powyższych urządzeń. Naprawy z zakresu elektromechaniki.
118 Wyrób i naprawa wag.
Wyrób, naprawa, regulacja i konserwacja wszelkiego rodzaju wag; wyrób części zamiennych do wag.
119 Zegarmistrzostwo.
Naprawa i konserwacja wszelkiego rodzaju zegarków i zegarów; naprawa mechanizmów zegarowych i metalowych pasków do zegarków; budowa zegarów specjalnych; wyrób części zamiennych do zegarków i zegarów.
120 Złotnictwo.
Wyrób i naprawa wszelkich przedmiotów z metali szlachetnych wraz z oprawą i szlifowaniem kamieni szlachetnych, półszlachetnych, sztucznych oraz bursztynów; rytowanie ozdobne wyrobów złotniczych; wyrób i naprawa sztucznej biżuterii z metali. Rytowanie ozdobne wyrobów niezłotniczych.
RZEMIOSŁA MINERALNE
201 Betoniarstwo.
Wyrób i naprawa elementów budowlanych i drogowych, nagrobków, ogrodzeń itp. z betonu i cementu; wykonywanie posadzek, parapetów i innych elementów z lastryka. Naprawy budynków z użyciem cementu.
202 Ceramika szlachetna.
Wyrób przedmiotów użytkowych i zdobniczych z kamionki, porcelany i porcelitu; wyrób kafli i płyt ceramicznych. Wyrób przedmiotów zdobniczych z gliny.
203 Garncarstwo.
Wyrób naczyń, przedmiotów użytkowych, zdobniczych oraz zabawek z gliny. Wyrób kafli i płyt ceramicznych.
204 Kamieniarstwo.
Wyrób nagrobków z kamienia; wyrób i ryflowanie kamieni młyńskich; obróbka kamieni; licowanie budynków okładzinami z kamienia naturalnego i sztucznego. Wyrób nagrobków z betonu i lastryka; murowanie grobowców.
205 Szklarstwo.
Szklenie otworów budowlanych, mebli, pojazdów i obrazów; gięcie tafli szklanych dla budownictwa, meblarstwa i innych celów; wyrób i podlewanie luster; szlifowanie, zdobienie i barwienie szkła i kryształów; malowanie na szkle i porcelanie; oprawa obrazów.
206 Wyrób szkieł laboratoryjnych i ozdobnych.
Wyrób i naprawa szkieł laboratoryjnych, sprzętu laboratoryjnego, termometrów; wyrób szkieł ozdobnych i kryształów, ozdób choinkowych oraz innych ozdób szklanych.
RZEMIOSŁA DRZEWNE
301 Bednarstwo.
Wyrób i naprawa drewnianych naczyń klepkowych oraz klepek. Naprawy z zakresu stolarstwa i kołodziejstwa.
302 Kołodziejstwo.
Wyrób i naprawa drewnianych części pojazdów oraz sprzętu gospodarskiego; obudowa drewniana maszyn rolniczych i przyczep. Naprawy z zakresu stolarstwa, tokarstwa w drewnie i bednarstwa.
303 Koszykarstwo.
Wyplatanie koszów, mebli, galanterii itp. artykułów z wikliny, trzciny i innych materiałów; wyrób urządzeń wnętrz z wikliny i materiałów zastępczych.
304 Modelarstwo.
Wyrób i naprawa modeli oraz form odlewniczych, pomocy szkolnych, manekinów; wyrób kopyt, form i prawideł (formy do kapeluszy, prawidła do butów itp.) ; wyrób makiet drewnianych. Naprawy z zakresu stolarstwa i tokarstwa w drewnie.
305 Pozłotnictwo.
Pozłacanie przez nakładanie folii lub farbą różnych przedmiotów i odnawianie złoceń; zdobienie ram. Wyrób ram i oprawa obrazów.
306 Rzeźbiarstwo w drewnie.
Wyrób rzeźbionych i zdobionych przedmiotów pamiątkarskich i użytkowych oraz rzeźbienie i zdobienie w drewnie. Naprawa mebli i ram; tokarstwo w drewnie.
307 Stolarstwo.
Wyrób i naprawa mebli z drewna i materiałów zastępczych; obudowa wnętrz użytkowych z drewna i materiałów zastępczych; wyrób i naprawa stolarki budowlanej z drewna lub materiałów zastępujących drewno; wyrób ram i listew; wyrób i naprawa drewnianego sprzętu sportowego; wyrób oraz układanie podłóg i posadzek z drewna lub tworzyw sztucznych; cyklinowanie podłóg; wyrób budek, altanek, kiosków; wyrób trumien, futerałów itp. Naprawa mebli miękkich; wyrób galanterii z drewna; wyrób i naprawa drewnianych artykułów gospodarstwa domowego; oprawa obrazów.
308 Szkutnictwo.
Wyrób; naprawa i konserwacja kutrów, łodzi rybackich i sportowych, nart wodnych i sprzętu wioślarskiego; wyrób i naprawa żagli. Naprawy z zakresu stolarstwa.
309 Tapicerstwo.
Wyrób i naprawa mebli miękkich, materaców, leżaków, łóżek polowych itp.; obijanie wnętrz materiałami; szycie i zakładanie wszelkiego rodzaju zasłon, dywanów i chodników; uszczelnianie przeciwakustyczne i ciepłochłonne materiałami miękkimi; wykonywanie i naprawa tapicerki pojazdowej. Naprawa mebli z zakresu stolarstwa.
310 Tokarstwo w drewnie.
Wyrób toczonych części mebli i innych drewnianych przedmiotów użytkowych. Wyrób kopyt i podeszew drewnianych; wyrób drewnianych zabawek, artykułów pamiątkarskich oraz galanteryjnych.
RZEMIOSŁA SKÓRZANE
401 Cholewkarstwo.
Wyrób cholewek; naprawa i przeróbka wierzchnich części obuwia. Naprawy z zakresu rymarstwa i kaletnictwa; wyrób pantofli oraz innych drobnych artykułów z odpadów skórzanych.
402 Garbarstwo skór bez włosa.
Garbowanie i wykończanie skór miękkich i twardych.
403 Kaletnictwo.
Wyrób i naprawa przedmiotów użytkowych oraz galanterii ze skóry i materiałów zastępczych (toreb, teczek, portfeli, portmonetek, waliz, plecaków, tornistrów, chlebaków, drobnych pokrowców, pasków itp.). Naprawy rymarskie.
404 Kuśnierstwo.
Szycie, naprawa i odświeżanie futer, kożuchów i ich imitacji oraz wszelkiej innej odzieży i galanterii futrzanej; zszywanie błamów.
405 Rękawicznictwo.
Wyrób, naprawa i odświeżanie rękawiczek; wyrób rękawic sportowych i ochronnych.
406 Rymarstwo.
Wyrób i naprawa uprzęży, siodeł, pasów transmisyjnych i artykułów technicznych, sprzętu oraz przedmiotów sportowych i myśliwskich ze skóry; wyrób kagańców, smyczy, biczów, troków, tek, itp.,; szycie plandek, pokrowców, namiotów. Naprawy z zakresu kaletnictwa.
407 Szewstwo.
Wyrób, naprawa i odświeżanie obuwia zwykłego, trepów, sandałów i pantofli. Naprawy z zakresu rymarstwa, kaletnictwa i szewstwa ortopedycznego.
408 Wyprawa skór futerkowych.
Wyprawa, farbowanie i uszlachetnianie skór futerkowych. Odświeżanie futer.
RZEMIOSŁA ODZIEŻOWE I WŁÓKIENNICZE
501 Bieliźniarstwo.
Wyrób i naprawa bielizny damskiej, męskiej, dziecięcej, pościelowej, stołowej, kąpielowej; wyrób szlafroków, kołder, krawatów, chusteczek itp.; malowanie na tkaninach; obciąganie guzików, klamer itp. Wyrób bluzek i fartuchów; szycie zasłon i firanek. Wyrób biustonoszy.
502 Czapnictwo.
Wyrób, naprawa i odświeżanie czapek, beretów, kapeluszy męskich, pilotek i podobnych nakryć głowy z wszelkich materiałów. Odświeżanie i przerabianie kapeluszy damskich.
503 Dziewiarstwo.
Wyrób odzieży, bielizny, szalików, czapek, rękawiczek, nauszników itp. wyrobów dzianych łącznie z przygotowaniem dzianiny ręcznie, na aparatach oraz na maszynach dziewiarskich do szerokości 100 cm; wyrób pończoch ręcznie oraz na maszynie pończoszniczej. Podnoszenie oczek.
504 Gorseciarstwo.
Wyrób i naprawa pasów, gorsetów, biustonoszy, podwiązek. Naprawy z zakresu bieliźniarstwa.
505 Hafciarstwo.
Haftowanie sztandarów, szat liturgicznych, bluzek, poduszek, serwet, welonów itp.; podnoszenie oczek; wyrób firanek, koronek, mereżek; englowanie; wykonywanie galonów, taśm, szychów, sznurów, ozdób i dystynkcji do mundurów, tarcz szkolnych itp.; artystyczne cerowanie. Obciąganie guzików i klamer; usługowe szycie strojów ludowych i regionalnych.
506 Krawiectwo damskie.
Szycie, przeróbka, naprawa i odświeżanie odzieży damskiej i dziecięcej; szycie strojów ludowych i regionalnych; obciąganie guzików; dekatyzowanie; plisowanie. Naprawy i przeróbki z zakresu krawiectwa męskiego i bieliźniarstwa; cerowanie artystyczne. Szycie bielizny.
507 Krawiectwo męskie.
Szycie, przeróbka, naprawa i odświeżanie odzieży męskiej cywilnej, mundurowej i sportowej, okryć damskich oraz dziecięcych (płaszcze, kostiumy, spodnie) ; dekatyzowanie. Naprawy i przeróbki z zakresu krawiectwa damskiego, cerowanie artystyczne.
508 Modniarstwo.
Wyrób, naprawa i odświeżanie wszelkiego rodzaju kapeluszy damskich i nakryć głowy; wyrób sztucznych kwiatów z tkanin oraz innych ozdób do kapeluszy i odzieży; upinanie welonów. Odświeżanie i przerabianie kapeluszy męskich.
509 Powroźnictwo.
Wyrób i naprawa powrozów, lin, sznurów, siatek gospodarskich i sportowych, sieci rybackich, hamaków, drabin sznurowych itp. przedmiotów użytkowych ze sznurów, powrozów i innych materiałów.
510 Tkactwo artystyczne.
Wyrób i naprawa tkanin artystycznych i ludowych. Szycie strojów ludowych i regionalnych.
RZEMIOSŁA SPOŻYWCZE
601 Cukiernictwo.
Wyrób ciast i ciastek, tortów, pączków, słodkich obwarzanków itp.; wyrób herbatników, wafli, pierników oraz cukierniczych artykułów półtrwałych z cukru; wyrób lodów. Usługi z zakresu piekarstwa.
602 Kuchmistrzostwo.
Wyrób gotowych i półgotowych potraw oraz artykułów garmażeryjnych; wyrób potraw konserwowych.
603 Piekarstwo.
Wypiek chleba, bułek, zwykłych obwarzanków i wyrobów półcukierniczych, w których zawartość mąki przekracza 50% surowców zużytych do wyrobów. Usługowy wypiek ciast.
601 Wędliniarstwo.
Rozbiór i wyrąb mięsa; trybowanie i żyłowanie; wytwarzanie wędlin, wyrobów wędliniarskich i kaszanek; ubój usługowy zwierząt rzeźnych i zdejmowanie skóry. Kuchmistrzostwo.
POZOSTAŁE RZEMIOSŁA PRZEMYSŁOWE
701 Lutnictwo.
Wyrób, naprawa, konserwacja i strojenie instrumentów lutniczych, smyczkowych i szarpanych; wyrób strun i smyczków.
702 Organmistrzostwo.
Budowa i naprawa organów i fisharmonii wraz ze strojeniem tych instrumentów; wyrób części do organów i fisharmonii. Naprawy instrumentów dętych, klawiszowych i perkusyjnych.
703 Wyrób i naprawa instrumentów dętych.
Naprawa, konserwacja i strojenie instrumentów dętych; wyrób części do instrumentów dętych oraz nietypowych instrumentów dętych. Naprawy instrumentów perkusyjnych.
704 Wyrób i naprawa instrumentów klawiszowych.
Naprawa, konserwacja i strojenie harmonii i akordeonów; naprawa i strojenie fortepianów, pianin i pianoli; wyrób części do instrumentów klawiszowych oraz nietypowych instrumentów klawiszowych. Naprawy z zakresu organmistrzostwa.
705 Wyrób i naprawa instrumentów perkusyjnych.
Naprawa, konserwacja i strojenie instrumentów perkusyjnych; wyrób części do instrumentów perkusyjnych oraz nietypowych instrumentów perkusyjnych. Naprawy instrumentów dętych.
706 Introligatorstwo.
Oprawa książek, dokumentów, bloków i notesów; wyrób ksiąg handlowych, albumów i projektów makiet z papieru; tłoczenie i barwienie napisów na okładkach itp.; wyrób opakowań z papieru, kartonu itp.; usługowe krojenie materiałów papierniczych; naklejanie map, plansz i planów. Usługowa oprawa obrazów i wyrób galanterii z papieru.
707 Ortopedyka.
Wykonywanie i naprawa pasów pooperacyjnych, przepuklinowych, brzusznych itp.; pasów ortopedycznych, gorsetów ortopedycznych; wykonywanie i naprawa protez oraz aparatów ortopedycznych z wszelkich materiałów; wykonywanie wkładek ortopedycznych z metali i innych materiałów oraz szyn do butów ortopedycznych.
708 Parasolnictwo.
Wyrób i naprawa parasoli zwykłych i ogrodowych oraz lasek.
709 Sitarstwo.
Wyrób sit i siatek przemysłowych oraz gospodarskich z wszelkich surowców; przeciąganie drutów dla potrzeb własnych.
710 Szewstwo ortopedyczne.
Wyrób, naprawa i odświeżanie obuwia ortopedycznego; wyrób wkładek ortopedycznych. Naprawy z zakresu szewstwa.
711 Szczotkarstwo.
Wyrób i naprawa szczotek i pędzli ze wszystkich surowców.
712 Wulkanizatorstwo.
Wulkanizowanie i naprawianie opon, dętek, płaszczy z folii, obuwia gumowego oraz innych wyrobów gumowych.
713 Wyrób drobnych przedmiotów użytku osobistego i domowego oraz zabawek.
Wyrób i naprawa zabawek, artykułów pamiątkarskich, piór wiecznych i ołówków automatycznych, artykułów galanteryjnych oraz innych drobnych przedmiotów użytku osobistego i domowego nie objętych zakresem podstawowym innego rzemiosła przy użyciu metali żelaznych, tworzyw sztucznych, kości, rogu, drewna itp.
714 Wyrób szyldów.
Wyrób i naprawa szyldów, tablic informacyjnych i wywieszek z nazwiskami; wykonywanie liter plastycznych.
RZEMIOSŁA BUDOWLANE
801 Brukarstwo.
Brukowanie, betonowanie i asfaltowanie dróg i podwórzy, układanie chodników wraz z budową podkładów. Wyrób płyt chodnikowych, krawężników itp. elementów dla robót wykonywanych przez dany zakład brukarski.
802 Ciesielstwo.
Budowa, przebudowa, naprawa i rozbiórka drewnianych obiektów budowlanych, konstrukcji dachowych, mostków, rusztowań, ogrodzeń drewnianych; wyrób drewnianych elementów do budowanych i naprawianych obiektów budowlanych. Naprawy oraz drobne roboty z zakresu stolarstwa i dekarstwa.
803 Dekarstwo.
Krycie i naprawa dachów; zakładanie ław kominiarskich oraz dachowych izolacji przeciwwilgociowych; naprawa rynien i parapetów.
804 Instalatorstwo sanitarne i ogrzewania.
Wykonywanie, naprawa i konserwacja instalacji i urządzeń centralnego ogrzewania, gazowych i wodno-kanalizacyjnych; zakładanie i konserwowanie urządzeń klimatyzacyjnych; wyrób nietypowych elementów instalacyjnych. Naprawy z zakresu studniarstwa.
805 Instalatorstwo elektryczne.
Zakładanie, naprawa i konserwacja przewodów elektrycznych w zakresie siły, światła, reklam, sygnalizacji, instalacji odgromowych i urządzeń ochronnych oraz wykonywanie pomiarów dla tego rodzaju instalacji; zakładanie anten radiowych i telewizyjnych. Drobne naprawy z zakresu elektromechaniki.
806 Kominiarstwo.
Czyszczenie przewodów kominowych, kominów domowych i palenisk oraz innych urządzeń grzejniczych. Drobne naprawy zduńskie.
807 Lakiernictwo.
Lakierowanie i emaliowanie wszelkich przedmiotów oraz zabezpieczanie metalowych konstrukcji przed korozją. Malowanie szyldów. Malowanie elewacji i wnętrz budynków oraz urządzeń w budynkach.
808 Malarstwo.
Malowanie elewacji, wnętrz budynków i urządzeń w budynkach; zdobienie i tapetowanie ścian. Malowanie szyldów. Drobne naprawy murów i tynków, lakierowanie otworów i elementów budowlanych.
809 Murarstwo.
Wykonywanie, naprawa i rozbiórka murów oraz nakładanie i naprawa tynków i elewacji w budynkach parterowych, jednorodzinnych budynkach piętrowych i budynkach gospodarczych, naprawa murów, tynków i elewacji w innych obiektach; wznoszenie, naprawa i rozbiórka kominów fabrycznych; murowanie, naprawa i rozbiórka ogrodzeń, czopuchów itp.; zakładanie izolacji murów; układanie płytek ściennych i podłogowych; budowa grobowców. Roboty remontowo-budowlane z zakresu zduństwa, sztukatorstwa, malarstwa, betoniarstwa, ciesielstwa.
810 Studniarstwo.
Wykonywanie małych ujęć wodnych (kopanie i wiercenie studzien, instalowanie pomp studziennych i hydroforowych). Naprawa pomp i instalacji wodno-kanalizacyjnych. Budowa pomp i instalacji wodno-kanalizacyjnych.
811 Sztukatorstwo.
Wykonywanie z gipsu gzymsów, stiuków, ornamentów i napisów, makiet budynków, modeli i fragmentów elewacji, odlewów rzeźb i płaskorzeźb dla celów zdobniczych oraz ich naprawa, jak również wyrób przedmiotów zdobniczych z gipsu. Naprawy tynkarskie i malarskie.
812 Witrażownictwo.
Wykonywanie, naprawa i konserwacja witraży; barwienie i wypalanie szkła.
813 Zduństwo.
Budowa, rozbiórka i naprawa wszelkich pieców i palenisk. Naprawy murarskie.
RZEMIOSŁA RÓŻNE
901 Chemiczne czyszczenie i farbowanie.
Czyszczenie, farbowanie i pranie odzieży, włóczki, dywanów, kołder, koców i innych tkanin. Dekatyzowanie, plisowanie.
902 Fotografowanie.
Wykonywanie zdjęć fotograficznych i powiększeń; wywoływanie filmów (klisz, błon); usługowe sporządzanie odbitek oraz kopiowanie planów, dokumentów i rysunków (światłokopia).
903 Fryzjerstwo.
Strzyżenie, upinanie i fryzowanie włosów; wyrób peruk, golenie głowy, masaż twarzy i głowy, farbowanie włosów, brwi, rzęs, wąsów; regulowanie brwi; naparzanie twarzy; nakładanie kremu i oliwy; maquillage; manicure, pedicure.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.72.361

Rodzaj: Okólnik
Tytuł: Zakres przedmiotowy rzemiosł oraz rozgraniczenie rzemiosła od przemysłu fabrycznego.
Data aktu: 05/09/1963
Data ogłoszenia: 28/09/1963
Data wejścia w życie: 28/09/1963