Zlecenie organom administracji finansowej prezydiów rad narodowych szczebla wojewódzkiego i bankom kontroli wykonywania przez organizacje społeczne obowiązków w zakresie rejestracji działalności gospodarczej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 3 lutego 1962 r.
w sprawie zlecenia organom administracji finansowej prezydiów rad narodowych szczebla wojewódzkiego i bankom kontroli wykonywania przez organizacje społeczne obowiązków w zakresie rejestracji działalności gospodarczej.

Na podstawie § 5 uchwały nr 508 Rady Ministrów z dnia 25 listopada 1961 r. w sprawie rejestru organizacji społecznych, prowadzących działalność gospodarczą (Monitor Polski Nr 91, poz. 384), zwanej dalej "uchwałą", zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zleca się wydziałom finansowym prezydiów rad narodowych szczebla wojewódzkiego oraz bankom kontrolę wykonywania przez organizacje społeczne obowiązków w zakresie rejestracji działalności gospodarczej, wynikających z przepisów uchwały.
2.
Właściwość wydziałów finansowych i oddziałów banków do sprawowania kontroli, o której mowa w ust. 1, ustala się według miejsca prowadzenia przez organizacje społeczne działalności gospodarczej.
§  2.
1.
Zadania wydziałów finansowych prezydiów rad narodowych szczebla wojewódzkiego i oddziałów banków, wynikające z przepisów § 1, polegają w szczególności na sprawdzeniu:
1)
dopełnienia obowiązku rejestracji działalności gospodarczej w myśl § 1 uchwały,
2)
zgodności stanu faktycznego z wpisami zawartymi w arkuszu rejestrowym,
3)
terminowego zgłaszania zmian i uzupełnień danych podlegających wpisowi do rejestru.
2.
Sprawdzanie zgodności stanu faktycznego z wpisami zawartymi w arkuszu rejestrowym (ust. 1 pkt 2) ma na celu ustalenie, czy i jakie różnice występują w zakresie następujących danych:
1)
nazwy organizacji społecznej i jej siedziby,
2)
imion i nazwisk członków zarządu głównego, uprawnionych do reprezentowania organizacji społecznej w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej,
3)
nazwy wyodrębnionej komórki organizacyjnej albo nazwy spółdzielni bądź spółki handlowej, jeżeli działalność organizacji społecznej jest prowadzona w formie spółdzielni lub spółki handlowej, określenia jej siedziby, przedmiotu i terytorialnego zasięgu działania oraz imion i nazwisk osób uprawnionych do działania w sprawach wyodrębnionej komórki organizacyjnej (spółdzielni, spółki handlowej) i zakresu umocowania tych osób,
4)
nazwy zakładu usługowego, produkcyjnego lub handlowego, siedziby (lokalu) zakładu, imion i nazwisk osób upoważnionych do reprezentowania zakładu oraz zakresu umocowania tych osób, rodzajów świadczonych usług i produkcji wyrobów każdego zakładu.
§  3.
1.
Ministerstwo Finansów (Biuro Rejestru Przedsiębiorstw) przesyła w dwóch egzemplarzach wydziałowi finansowemu prezydium rady narodowej szczebla wojewódzkiego odpisy lub wyciągi z arkusza rejestrowego, zawierającego aktualny stan organizacyjno-prawny danej organizacji społecznej. Jeden egzemplarz odpisu lub wyciągu wydział finansowy prezydium rady narodowej szczebla wojewódzkiego przesyła wydziałowi finansowemu prezydium rady narodowej szczebla powiatowego, właściwemu według miejsca położenia zakładu.
2.
Odpis lub wyciąg z arkusza rejestrowego zawierającego aktualny stan organizacyjno-prawny danej organizacji społecznej (jednostki gospodarczej organizacji społecznej) Ministerstwo Finansów (Biuro Rejestru Przedsiębiorstw) przesyła równocześnie właściwemu bankowi, w którym organizacja społeczna (jednostka gospodarcza organizacji społecznej) posiada lub będzie posiadać swoje rachunki.
§  4.
1.
Wydziały finansowe prezydiów rad narodowych szczebla wojewódzkiego powinny przynajmniej raz w roku przeprowadzić bezpośrednio w organizacji społecznej (jednostce gospodarczej organizacji społecznej) kontrole wykonywania obowiązków w zakresie rejestracji działalności gospodarczej, a nadto - w razie gdy zachodzi przypuszczenie naruszenia przepisów uchwały.
2.
Wykonanie poszczególnych czynności z zakresu kontroli oraz zbieranie informacji wiążących się z kontrolą wydział finansowy prezydium rady narodowej szczebla wojewódzkiego może zlecić wydziałowi finansowemu prezydium rady narodowej szczebla powiatowego.
3.
Wydziały finansowe prezydiów rad narodowych szczebla powiatowego, właściwe ze względu na miejsce położenia zakładu prowadzonego przez organizację społeczną, przesyłać będą wydziałom finansowym prezydiów właściwych rad narodowych szczebla wojewódzkiego po jednym egzemplarzu deklaracji składanych przez organizacje społeczne, w związku ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego. Wydziały finansowe prezydiów rad narodowych szczebla wojewódzkiego sprawdzać będą zgodność tych deklaracji z zakresem działalności gospodarczej organizacji społecznej, ustalonym w zezwoleniu (arkuszu rejestrowym).
4.
Wydziały finansowe prezydiów rad narodowych szczebla powiatowego powinny sprawdzać przy przeprowadzaniu kontroli w terenie oraz badaniu ksiąg organizacji społecznych (jednostek gospodarczych organizacji społecznych), czy wykonywana działalność gospodarcza jest zgodna z danymi wykazanymi w deklaracji składanej w związku ze zgłaszaniem obowiązku podatkowego oraz z wpisami zawartymi w posiadanym arkuszu rejestrowym. W razie stwierdzenia, że faktycznie wykonywana działalność wykracza poza działalność podaną w deklaracji i arkuszu rejestrowym, wydział finansowy prezydium rady narodowej szczebla powiatowego zawiadamia o tym niezwłocznie wydział finansowy prezydium rady narodowej szczebla wojewódzkiego.
§  5.
Odpis protokołu kontroli, stwierdzający naruszenie przepisów uchwały, wydziały finansowe prezydiów rad narodowych szczebla wojewódzkiego przesyłać będą Ministerstwu Finansów (Biuro Rejestru Przedsiębiorstw) i właściwym oddziałom banków prowadzących rachunki organizacji społecznych (jednostek gospodarczych organizacji społecznych). Do odpisu protokołu może być w uzasadnionych przypadkach dołączony wniosek o zablokowanie rachunku organizacji społecznej (jednostki gospodarczej organizacji społecznej).
§  6.
1.
Oddziały banków prowadzące rachunki organizacji społecznych (jednostek gospodarczych organizacji społecznych) obowiązane są bieżąco informować wydziały finansowe prezydiów rad narodowych o wszelkich nieprawidłowościach stwierdzonych w wyniku kontroli, wykonywanej zgodnie z przepisem § 2 ust. 1.
2.
Prezes Narodowego Banku Polskiego i naczelni dyrektorzy banków wydadzą zarządzenia dla wykonania przez banki zadań wynikających z niniejszego zarządzenia.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.14.56

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zlecenie organom administracji finansowej prezydiów rad narodowych szczebla wojewódzkiego i bankom kontroli wykonywania przez organizacje społeczne obowiązków w zakresie rejestracji działalności gospodarczej.
Data aktu: 03/02/1962
Data ogłoszenia: 17/02/1962
Data wejścia w życie: 17/02/1962