Społeczne przeglądy warunków bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach górniczych.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW I CENTRALNEJ RADY ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH
z dnia 2 czerwca 1960 r.
w sprawie społecznych przeglądów warunków bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach górniczych.

W celu dalszej poprawy stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach górniczych - Rada Ministrów i Centralna Rada Związków Zawodowych uchwalają, co następuje:
§  1.
Wprowadza się we wszystkich zakładach górniczych okresowe społeczne przeglądy warunków bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  2.
Społeczne przeglądy warunków bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach górniczych będą dokonywane w sposób i na zasadach ustalonych w regulaminie, stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.
§  3.
Wykonanie uchwały porucza się ministrom nadzorującym przedsiębiorstwa górnicze, Prezesom: Wyższego Urzędu Górniczego i Centralnego Urzędu Geologii oraz Zarządowi Głównemu Związku Zawodowego Górników i innym zainteresowanym związkom zawodowym.
§  4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN SPOŁECZNYCH PRZEGLĄDÓW WARUNKÓW BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY W ZAKŁADACH GÓRNICZYCH

I.

Powołanie zakładowej komisji.

1.
Społeczny przegląd warunków bezpieczeństwa i higieny pracy powinien być poprzedzony naradą zakładową aktywu, w której biorą udział przedstawiciele: kierownictwa przedsiębiorstwa górniczego, rady robotniczej, podstawowej organizacji partyjnej, rady zakładowej, zakładowej służby zdrowia, zakładowej organizacji Naczelnej Organizacji Technicznej, zakładowi i społeczni inspektorzy pracy oraz personel inżynieryjno-techniczny. Naradę zwołuje rada zakładowa. Na naradę należy zaprosić przedstawicieli: okręgowego urzędu górniczego, zarządu okręgowego związku zawodowego, technicznego inspektora pracy, inspektora sanitarnego oraz jednostkę nadrzędną (zjednoczenie).
2.
Na naradzie dyrektor przedsiębiorstwa (kierownik zakładu) omawia stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie, działalność kierownictwa zakładu w tym zakresie, realizację uchwał Rady Ministrów oraz zarządzeń ministra i jednostki nadrzędnej, dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, jak również przedstawia zakładowy program prac w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Narada ma na celu ocenę stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie górniczym oraz ustalenie programu i zadań najbliższego przeglądu społecznego. Na naradzie należy położyć szczególny nacisk na usunięcie zaniedbań mających swe źródło w wadliwej organizacji pracy, w braku ładu i porządku oraz w niedostatecznej dyscyplinie pracy.
3.
Narada powołuje zakładową komisję przeglądową, do której powinni wejść przedstawiciele: kierownictwa przedsiębiorstwa (zakładu), rady robotniczej, rady zakładowej, społecznej inspekcji pracy, zakładowej komisji ochrony pracy, administracyjnej służby bezpieczeństwa i higieny pracy, zakładowej służby zdrowia, służby przeciwpożarowej oraz zaproszeni przedstawiciele urzędów górniczych.
4.
Naradę prowadzi przewodniczący rady zakładowej.

II.

Sposób dokonywania przeglądów.

1.
Społecznych przeglądów warunków bezpieczeństwa i higieny pracy dokonuje komisja przeglądowa, która może powoływać zespoły robocze. Przeglądy te odbywają się we wszystkich zakładach górniczych co najmniej raz do roku. W miarę możności należy je przeprowadzać łącznie z generalnymi inspekcjami zakładów górniczych, w terminach uzgodnionych z jednostką nadrzędną.
2.
O miejscu i terminie przeglądu należy zawiadomić okręgowy urząd górniczy, powiatowy bądź miejski komitet partyjny, zarząd okręgowy związku zawodowego, technicznego inspektora pracy, państwowego inspektora sanitarnego oraz jednostkę nadrzędną nad przedsiębiorstwem górniczym, najpóźniej na dwa tygodnie przed datą przeglądu. W zawiadomieniu należy podać program i szczegółowe zadania przeglądu.
3.
Zadaniem komisji przeglądowych jest:
1)
skontrolowanie realizacji uchwał Rady Ministrów, zarządzeń resortowego ministra i jednostki nadrzędnej oraz organów sprawujących nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy w górnictwie;
2)
przeanalizowanie wypadków przy pracy i chorób pochodzenia zawodowego oraz ustalenie źródeł i przyczyn ich powstania;
3)
skontrolowanie realizacji zaplanowanych inwestycji z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy;
4)
skontrolowanie sposobu i celowości wykorzystania funduszów przeznaczonych na bezpieczeństwo i higienę pracy.
4.
Ze względu na bezpieczeństwo i higienę pracy oraz profilaktykę w zakresie walki z wypadkami i chorobami zawodowymi komisja powinna zwracać szczególną uwagę na następujące zagadnienia:
1)
ładu i porządku w zakładzie pracy,
2)
wentylacji wyrobisk górniczych i pomieszczeń,
3)
zabezpieczeń przeciwpożarowych,
4)
rodzaju stosowanego światła i oświetlenia miejsc pracy,
5)
prawidłowego stosowania podsadzki,
6)
właściwego przechowywania środków strzałowych,
7)
działania łączności telefonicznej i sygnalizacyjno-alarmowej,
8)
zaopatrzenia załogi w sprzęt ochronny, sprzęt ochrony osobistej i odzież ochronną,
9)
zgodności z przepisami, okresu i sposobu szkolenia młodych i nowo przyjętych robotników,
10)
stanu urządzeń higieniczno-sanitarnych na dole i na powierzchni.
5.
Szczegółowe instrukcje co do sposobu przeprowadzania społecznych przeglądów warunków bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach górniczych wydaje, w razie potrzeby, właściwy minister w porozumieniu z zarządem głównym związku zawodowego i Prezesem Wyższego Urzędu Górniczego.

III.

Sposób wykorzystania materiałów i wniosków.

1.
Po zakończeniu prac zakładowa komisja przeglądowa, na podstawie zebranych materiałów, ustala doraźne wnioski zmierzające do usunięcia stwierdzonych niedociągnięć i zaniedbań z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz opracowuje ogólnozakładowy projekt planu poprawy warunków pracy na lata następne.
2.
Zauważone podczas przeglądu uchybienia oraz wnioski doraźne powinny być ujęte w protokole i wpisane do rejestru bezpieczeństwa i higieny pracy. Protokół komisji należy przedstawić dyrektorowi przedsiębiorstwa górniczego, okręgowemu urzędowi górniczemu, technicznemu inspektorowi pracy, państwowemu inspektorowi sanitarnemu, zarządowi okręgowemu związku zawodowego oraz jednostce nadrzędnej nad przedsiębiorstwem górniczym.
3.
Projekt planu poprawy warunków pracy, opracowany przez komisję zakładową, powinien być przedstawiony do zatwierdzenia na konferencji samorządu robotniczego.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024