Dokonywanie zmian w inwestycjach zdecentralizowanych w roku 1960.

OKÓLNIK
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 21 marca 1960 r.
w sprawie dokonywania zmian w inwestycjach zdecentralizowanych w roku 1960.

W związku z wysuwanymi wątpliwościami na tle stosowania zarządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 1959 r. w sprawie trybu i kontroli finansowania inwestycji zdecentralizowanych w 1960 r. (Monitor Polski z 1960 r. Nr 1, poz. 2 i Nr 19, poz. 95), zwanego dalej "zarządzeniem", wyjaśnia się, co następuje:

1.

Wykorzystywanie rezerw resortowych na inwestycje zdecentralizowane.

Wykorzystanie środków budżetowych objętych działem 14 § 15 w poszczególnych częściach budżetu centralnego nastąpić może po przeniesieniu kredytów do właściwej podziałki klasyfikacji budżetowej w trybie określonym przepisami o wykonywaniu budżetu Państwa. Jednocześnie z przeniesieniem kredytów resort powinien dokonać odpowiedniego zwiększenia właściwej jednostce wysokości nakładów na inwestycje zdecentralizowane z wyodrębnieniem ewentualnych nakładów na roboty budowlano-montażowe.

Przeniesienie środków, o których mowa, może nastąpić wyłącznie na rzecz jednostek budżetu centralnego z wyłączeniem przedsiębiorstw.

Przeniesienie środków rezerwowych na rzecz jednostek terenowych następuje po uprzednim zmniejszeniu limitu nakładów na inwestycje zdecentralizowane budżetu centralnego i zwiększeniu limitu nakładów danego województwa.

Następuje ono w drodze przeniesienia odpowiednich kredytów budżetowych z właściwej części na część "Środki wyrównawcze", a następnie w drodze odpowiedniego przelewu dotacji wyrównawczej dla właściwego województwa.

Wspomniane powyżej zmiany w limitach nakładów na inwestycje zdecentralizowane dokonywane są przez właściwych ministrów za zgodą zainteresowanych prezydiów wojewódzkich rad narodowych, w porozumieniu z Ministrem Finansów, a związane z tym przeniesienie środków rezerwowych - przez Ministra Finansów na wniosek właściwego ministra.

O dokonanym przeniesieniu kredytów na rzecz prezydiów rad narodowych i zwiększeniu limitu nakładów na inwestycje zdecentralizowane resorty powinny powiadomić centralę Narodowego Banku Polskiego oraz prezydia właściwych wojewódzkich rad narodowych.

O przydziale dodatkowego limitu nakładów dla jednostek inwestujących w ramach dodatkowych środków właściwe organy prezydiów rad narodowych zawiadamiają oddział wojewódzki Narodowego Banku Polskiego oraz właściwy oddział banku finansującego dane inwestycje.

2.

Zmiany w planach inwestycji zdecentralizowanych w razie przejścia przedsiębiorstw z planu centralnego do planów terenowych.

W razie przekazania w ciągu roku przedsiębiorstw objętych planem centralnym do planu terenowego wraz z przedsiębiorstwem podlegają przekazaniu nakłady w wysokości ustalonej przez właściwego ministra w porozumieniu z Ministrem Finansów. W związku z tym ulega odpowiedniemu zmniejszeniu limit na inwestycje zdecentralizowane w planie centralnym (§ 1 ust. 1 pkt 1 zarządzenia), a zwiększeniu limit nakładów na inwestycje zdecentralizowane przedsiębiorstw we właściwych województwach (§ 7 ust. 1 pkt 3 zarządzenia).

O dokonanych zmianach należy zawiadomić centralę Narodowego Banku Polskiego oraz prezydia właściwych wojewódzkich rad narodowych.

3.

Realizacja i finansowanie inwestycji z nadwyżek budżetowych z lat ubiegłych, z dodatkowych kredytów budżetowych, ze środków funduszu gromadzkiego, z czynów społecznych itp.

Nakłady inwestycyjne finansowane z nadwyżek budżetowych z lat ubiegłych, z dodatkowych kredytów budżetowych, ze środków funduszu gromadzkiego, a także ze świadczeń społecznych (np. w formie zbiórek ulicznych, składek społeczeństwa, wpłat w gotówce równowartości świadczeń w zamian za obowiązkowe lub zadeklarowane dobrowolnie świadczenia w naturze) mogą być dokonywane tylko w ramach przyznanego jednostce limitu nakładów.

Równocześnie wyjaśnia się, iż przepis zawarty w § 16 ust. 1 pkt 3 zarządzenia o możliwości przekroczenia przyznanego limitu nakładów o środki pochodzące ze świadczeń ludności w naturze (materiały, robocizna, transport itp.) należy rozumieć w ten sposób, że chodzi tu o te środki ludności w naturze, które nie zostały uwzględnione przy ustalania planu na 1960 r.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024