Zasady i tryb opracowania i zatwierdzania planów finansowych jednostek i zakładów budżetowych objętych budżetem centralnym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 9 kwietnia 1959 r.
w sprawie zasad i trybu opracowania i zatwierdzania planów finansowych jednostek i zakładów budżetowych objętych budżetem centralnym.

Na podstawie art. 51 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Podstawę opracowania planów finansowych (ust. 2) jednostek i zakładów budżetowych budżetu centralnego stanowią kwoty określone dla danego ministerstwa corocznie ustawą budżetową w poszczególnych podziałkach klasyfikacji budżetowej.
2.
Przez plany finansowe jednostek i zakładów budżetowych rozumie się:
1)
w zakresie jednostek budżetowych:

- plany dochodów budżetowych,

- plany wydatków budżetowych,

- plany środków specjalnych,

- plany gospodarstw pomocniczych prowadzonych według zasad uproszczonych,

- bilanse dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych prowadzonych według zasad rozrachunku gospodarczego,

2)
w zakresie zakładów budżetowych:

- plany dochodów i wydatków tych zakładów.

§  2.
1.
Plany finansowe, o których mowa w § 1 ust. 2 powinny być opracowane według wzorów formularzy ustalanych corocznie w zarządzeniu Ministra Finansów w sprawie opracowania resortowych projektów budżetu centralnego (nota budżetowa).
2.
Do planów finansowych powinny być dołączone objaśnienia, kalkulacje dochodów i uzasadnienia wydatków według poszczególnych pozycji (paragrafów).
3.
Plany finansowe dochodów i wydatków zakładów budżetowych powinny być opracowane zgodnie z zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 1957 r. w sprawie zasad i trybu sporządzania, zatwierdzania i wykonywania preliminarzy zakładów budżetowych (Monitor Polski z 1958 r. Nr 1, poz. 4).
§  3.
1.
Ministerstwa przedłożą Ministerstwu Finansów najpóźniej w ciągu 7 dni po uchwaleniu przez Sejm ustawy budżetowej plany finansowe środków specjalnych, gospodarstw pomocniczych prowadzonych według zasad uproszczonych, bilanse dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych prowadzonych według zasad rozrachunku gospodarczego oraz plany finansowe dochodów i wydatków zakładów budżetowych w dwu egzemplarzach.
2.
Ministerstwa zwolnione są od obowiązku przedkładania Ministerstwu Finansów do zatwierdzenia zbiorczych planów finansowych dochodów i wydatków budżetowych.
3.
Ministerstwo Finansów zatwierdzi plany finansowe w ciągu następnych 7 dni od ich otrzymania.
§  4.
Ministerstwa zatwierdzają plany finansowe podległych im jednostek w terminie miesięcznym od uchwalenia przez Sejm ustawy budżetowej na dany rok, na podstawie:
a)
kwot ustalonych w ustawie budżetowej w zakresie dochodów i wydatków (brutto) jednostek budżetowych,
b)
zatwierdzonych przez Ministerstwo Finansów planów finansowych (§ 3 ust. 1).
§  5.
Uważa się za zatwierdzone przez Ministerstwo Finansów te zbiorcze plany finansowe dochodów i wydatków zakładów budżetowych, przy których wstępnym zatwierdzeniu zachowane zostały warunki przewidziane w § 4 ust. 3 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 1957 r. w sprawie zasad i trybu sporządzania, zatwierdzania i wykonywania preliminarzy zakładów budżetowych (Monitor Polski z 1958 r. Nr 1, poz. 4).
§  6.
Plany finansowe jednostek i zakładów budżetowych na rok 1959 zatwierdzone będą w następującym trybie i terminach:
1.
Ministerstwa opracują plany finansowe, o których mowa w § 3 ust. 1, według wzorów formularzy określonych zarządzeniem Ministra Finansów nr 112 z dnia 21 lipca 1958 r. w sprawie opracowania resortowych projektów budżetu centralnego oraz preliminarzy budżetu centralnego na 1959 r., a mianowicie:
a)
plany finansowe środków specjalnych opracowuje się według wzoru nr 3 zgodnie z ustaloną dla nich klasyfikacją dochodów i wydatków,
b)
plany finansowe gospodarstw pomocniczych, prowadzonych według zasad uproszczonych (z wyjątkiem gospodarstw określonych pod lit. c), d), e) i f) sporządza się według wzorów nr 4,
c)
plany finansowe pomocniczych gospodarstw rolnych i ogrodniczych prowadzonych według zasad uproszczonych (z wyjątkiem określonych pod lit. d) sporządza się według wzoru nr 4a,
d)
plany finansowe gospodarstw pomocniczych, o których mowa w § 4 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 15 lutego 1958 r. w sprawie zasad organizacji i systemu finansowego gospodarstw pomocniczych szkół rolniczych podległych Ministrowi Rolnictwa (Monitor Polski Nr 25, poz. 146) sporządza się według wzoru nr 3,
e)
plany finansowe gospodarstw pomocniczych typu F (Administracja budynków) sporządza się według wzoru nr 3,
f)
plany finansowe warsztatów szkolnych wyodrębnionych w gospodarstwa pomocnicze przy szkołach zawodowych podległych Ministrowi Oświaty sporządza się zgodnie z instrukcją Ministerstwa Oświaty,
g)
bilanse dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych prowadzonych według zasad rozrachunku gospodarczego sporządza się według wzorów i zasad dotyczących bilansów dochodów i wydatków przedsiębiorstw tej samej branży.
2.
Ministerstwa przedłożą Ministerstwu Finansów do zatwierdzenia plany finansowe na rok 1959 (ust. 1) do dnia 25 kwietnia 1959 r. Ministerstwo Finansów zatwierdzi je w terminie 7 dni.
§  7.
Zarządzenie niniejsze stosuje się odpowiednio do urzędów centralnych i innych jednostek posiadających odrębne części w budżecie centralnym.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024