Dokonywanie skupu zdecentralizowanego niektórych artykułów rolnych przez uspołecznione przedsiębiorstwa handlu detalicznego lub hurtowego oraz zakłady przemysłu gastronomicznego, garmażeryjnego i przetwórstwa spożywczego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO I PAŃSTWOWEJ KOMISJI CEN
z dnia 5 lipca 1957 r.
w sprawie dokonywania skupu zdecentralizowanego niektórych artykułów rolnych przez uspołecznione przedsiębiorstwa handlu detalicznego lub hurtowego oraz zakłady przemysłu gastronomicznego, garmażeryjnego i przetwórstwa spożywczego.

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 18 listopada 1948 r. o dostawach, robotach i usługach na rzecz Skarbu Państwa oraz niektórych kategorii osób prawnych (Dz. U. Nr 63, poz. 494) i na podstawie § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie zakresu działania Ministra Handlu Wewnętrznego (Dz. U. Nr 10, poz. 62) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przez użyte w zarządzeniu określenie:
1)
"przedsiębiorstwa handlowe" - rozumie się państwowe i spółdzielcze przedsiębiorstwa prowadzące handel detaliczny lub hurtowy oraz zakłady przemysłu gastronomicznego, garmażeryjnego i przetwórstwa spożywczego, nadzorowane przez Ministra Handlu Wewnętrznego,
2)
"skup zdecentralizowany" - rozumie się skup artykułów rolnych przez przedsiębiorstwa handlowe od indywidualnych producentów rolnych, spółdzielni produkcyjnych, gospodarstw rolnych prowadzonych przez jednostki państwowe oraz rybaków, myśliwych, zbieraczy grzybów i owoców leśnych - uzupełniający zaopatrzenie ze źródeł centralnych.
§  2.
1.
Skupem zdecentralizowanym mogą być objęte następujące artykuły rolne:
1)
masło osełkowe,
2) 1
sery twarogowe (twarogi) formowane i luzem oraz oszczypki,
3)
śmietana,
4)
jaja,
5)
kasza jaglana i gryczana,
6)
groch, fasola, bób, soczewica,
7)
ryby,
8)
raki żywe,
9)
drób bity i żywy,
10)
dziczyzna i króliki,
11)
owoce leśne,
12)
ziemniaki jadalne,
13)
grzyby świeże i suszone,
14)
mak,
15)
miód,
16)
zioła przyprawowe (majeranek, kminek, czarnuszka itp.),
17)
kwiaty doniczkowe i cięte.
2.
Ajenci skupu nie mogą dokonywać skupu dziczyzny i jaj.
§  3.
1.
Przedsiębiorstwa handlowe mogą prowadzić skup zdecentralizowany na terenie całego kraju, o ile jest to uzasadnione istotną potrzebą uzupełnienia zaopatrzenia rynku w artykuły spożywcze ze źródeł centralnych.
2.
Skup zdecentralizowany artykułów rolnych powinien się odbywać na targowiskach, w punktach sprzedaży detalicznej, w magazynach, we własnych punktach skupu itp. oraz u rybaków i zbieraczy.
§  4.
Skup zdecentralizowany artykułów rolnych prowadzony przez przedsiębiorstwa handlowe dokonywany jest w celu sprzedaży przez własną sieć handlu detalicznego bądź też w celu odsprzedaży przedsiębiorstwom handlowym, działającym na terenach, w których zapotrzebowanie na te artykuły nie jest w pełni pokryte, lub na terenach ważnych ośrodków konsumpcyjnych w kraju (przerzuty towarowe), oraz na potrzeby własnych zakładów przemysłu gastronomicznego, garmażeryjnego i przetwórstwa spożywczego.
§  5.
Przedsiębiorstwa handlowe prowadzą skup zdecentralizowany artykułów rolnych na potrzeby własne bądź też na potrzeby innych przedsiębiorstw (przerzuty towarowe):
1)
w wyznaczonych do skupu punktach sprzedaży detalicznej (sklepach) - przez kierowników sklepów lub osoby do tego upoważnione,
2)
przez pracowników przedsiębiorstw handlowych i ajentów dokonujących skupu od producentów bądź zakupu od uspołecznionych przedsiębiorstw handlu detalicznego prowadzących skup zdecentralizowany,
3)
w zakładach przedsiębiorstw przemysłu gastronomicznego, garmażeryjnego i przetwórstwa spożywczego,
4)
na podstawie zawieranych umów na dostawę artykułów rolnych z gospodarstwami rolnymi prowadzonymi przez jednostki państwowe, ze spółdzielniami produkcyjnymi, kółkami myśliwskimi i rybakami.
§  6.
1.
Dyrekcje przedsiębiorstw handlowych prowadzących skup artykułów rolnych przez swych pracowników wydają tym pracownikom odpowiednie upoważnienia do dokonywania skupu zdecentralizowanego.
2.
Upoważnienia, o których mowa w ust. 1, są ważne tylko łącznie z legitymacją służbową pracownika (ważną w danym okresie), któremu wydano upoważnienie.
3.
Pracownik przedsiębiorstwa po dokonaniu skupu powinien rozliczyć się z pobranej gotówki w obowiązującym trybie.
§  7.
1.
Powierzenie ajentowi czynności skupu artykułów rolnych na rzecz przedsiębiorstwa handlowego poza terenem powiatu, w którym przedsiębiorstwo handlowe dokonujące skupu ma swoją siedzibę, wymaga odrębnego zezwolenia wydanego przez prezydium właściwej powiatowej (miejskiej) rady narodowej według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia. Wydanie zezwolenia następuje na wniosek zainteresowanego przedsiębiorstwa handlowego. Oryginał zezwolenia stanowi dokument upoważniający ajenta do dokonywania czynności skupu.
2.
Po uzyskaniu zezwolenia na prowadzenie skupu przez ajenta przedsiębiorstwo handlowe zawiera z osobą wymienioną w zezwoleniu umowę według wzoru podanego w załączniku nr 2 do zarządzenia.
3.
Na podstawie zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, ajent skupu może działać na rzecz jednego uspołecznionego przedsiębiorstwa handlowego.
§  8.
Ajent obowiązany jest do przekazywania skupionych artykułów tylko temu przedsiębiorstwu handlowemu, z którym zawarł umowę. Ajentowi skupu nie wolno odstępować, skupionych artykułów rolnych innym odbiorcom.
§  9.
Upoważnienia i zezwolenia, o których mowa w § 6 ust. 1 i § 7 ust. 1, upoważniają do skupu artykułów rolnych wymienionych w tych dokumentach na terenie całego kraju.
§  10.
Za wykonywane czynności skupu ajenci otrzymują wynagrodzenie prowizyjne w wysokości ustalonej przez przedsiębiorstwo handlowe w umowie w ramach obowiązujących stawek prowizyjnych.
§  11. 2
W obrocie produktami rolnymi pochodzącymi ze skupu zdecentralizowanego stosuje się ceny ustalone w odrębnych przepisach, wydanych przez Państwową Komisję Cen.
§  12.
1.
Skup przez pracowników przedsiębiorstw handlowych i ajentów finansowany jest przez przedsiębiorstwa handlowe ze środków pobieranych z rachunków we właściwych oddziałach Narodowego Banku Polskiego.
2.
Sklepy detaliczne przedsiębiorstw handlu detalicznego dokonywają finansowania skupu za zgodą właściwego oddziału Narodowego Banku Polskiego z wpływów bieżących (utargów dziennych), a w przypadku braku środków z tych wpływów - ze środków pobieranych z rachunku przedsiębiorstwa we właściwym oddziale Narodowego Banku Polskiego.
§  13.
Przy prowadzeniu skupu zdecentralizowanego należy dokonywać oceny jakościowej artykułów rolnych według norm jakościowych obowiązujących dla danych artykułów w skupie scentralizowanym, a w braku takich norm - według norm lub warunków technicznych ustalonych zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  14.
1.
Osoba upoważniona do dokonywania skupu obowiązana jest zgodnie z obowiązującymi przepisami do sporządzania zestawienia wszystkich skupionych artykułów według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do zarządzenia.
2.
Wartości artykułów rolnych, sprzedawanych innym przedsiębiorstwom (przerzuty), nie zalicza się do wykonania planu obrotu towarowego detalicznego przedsiębiorstwa skupującego; wartość ta jest rejestrowana jako przerzut nie planowany.
§  15.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 16 listopada 1955 r. w sprawie dokonywania skupu zdecentralizowanego niektórych artykułów spożywczych przez przedsiębiorstwa handlu detalicznego oraz żywienia zbiorowego (Monitor Polski Nr 109, poz. 1441),
2)
instrukcja nr 10 Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 16 listopada 1955 r. w sprawie trybu dokonywania skupu nadwyżek rolnych przez uspołecznione przedsiębiorstwa handlowe oraz żywienia zbiorowego (skup zdecentralizowany) - (Dz. Urz. MHW Nr 8, poz. 30),
3)
pismo okólne nr 16 Ministra Handlu Wewnętrznego dnia 11 sierpnia 1956 r. w sprawie stosowania przepisów o cenach przy skupie artykułów rolnych ze źródeł zdecentralizowanych (Dz. Urz. MHW Nr 10, poz. 39),
4)
sprzeczne z niniejszym zarządzeniem przepisy zarządzenia nr 37/54 Prezesa Państwowej Komisji Cen z dnia 13 lipca 1954 r. w sprawie trybu ustalania cen skupu oraz cen detalicznych niektórych artykułów rolnych skupowanych przez aparat handlu uspołecznionego z wolnego rynku (Biuletyn PKC z 1955 r. nr 34, str. 1610).
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Pieczęć prezydium właściwej rady narodowej

..................., dnia ............ 195 ... r.

ZEZWOLENIE Nr.....

Na podstawie § 7 ust. 1 zarządzenia Ministra Handlu Wewnętrznego i Państwowej Komisji Cen z dnia 5 lipca 1957 r. w sprawie dokonywania skupu zdecentralizowanego niektórych artykułów rolnych przez uspołecznione przedsiębiorstwa handlu detalicznego lub hurtowego oraz zakłady przemysłu gastronomicznego, garmażeryjnego i przetwórstwa spożywczego (Monitor Polski Nr 55, poz. 346) Prezydium Powiatowej * Miejskiej*) Rady Narodowej w ...............

zezwala Ob. ...........................................

(nazwisko i imię)

(dowód osobisty nr ......),

urodzonemu ..............

(data)

w ..........................................,

(miejscowość, województwo)

zamieszkałemu w .............................................................,

(miejscowość, ulica i numer domu, województwo)

na wykonywanie czynności ajenta skupu*) artykułów rolnych wymienionych w § 2 ust. 1 zarządzenia Ministra Handlu Wewnętrznego i Państwowej Komisji Cen z dnia 5 lipca 1957 r. (Monitor Polski Nr 55, poz. 346) na terenie całego kraju - od producentów, zbieraczy, rybaków*) lub na dokonywanie zakupów tych artykułów od uspołecznionych przedsiębiorstw handlowych prowadzących skup zdecentralizowany*)

na rzecz przedsiębiorstwa ...............

..........................................................

(nazwa i adres przedsiębiorstwa)

Zezwolenie niniejsze jest ważne tylko łącznie z umową zawartą z wyżej wymienionym uspołecznionym przedsiębiorstwem handlowym. Skup zdecentralizowany może być prowadzony tylko osobiście w ramach uprawnień ajenta skupu określonych w umowie zawartej z przedsiębiorstwem handlowym. Ajent skupu nie ma prawa zawierania transakcji skupu przy pomocy innych osób.

Zezwolenie niniejsze ważne jest na czas nieograniczony.

Okrągła pieczęć Prezydium Rady Narodowej

..........................

(podpis)

Uwaga: Jeden odpis niniejszego zezwolenia otrzymuje przedsiębiorstwo wnioskujące, a drugi odpis pozostaje w aktach prezydium rady narodowej.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2 3

WZÓR UMOWY

W dniu .................... 195 ... r. w .......... została zawarta pomiędzy ..........

...............................

zwanym dalej "Przedsiębiorstwem", reprezentowanym przez:

1.
Ob. ................
2.
Ob. ................

a Ob. .................

zamieszkałym w ......................... przy ul. .....................

nr ........ (dowód osobisty nr ..........), zwanym dalej "Ajentem skupu", umowa treści następującej:

§  1.
Przedsiębiorstwo powierza Ajentowi skupu na warunkach określonych w niniejszej umowie prowadzenie na rzecz Przedsiębiorstwa skupu * zakupu*) zdecentralizowanego artykułów rolnych od producentów, zbieraczy, rybaków*), od uspołecznionych przedsiębiorstw handlowych*) na terenie województwa ............. całego kraju*).

Skupowi podlegają artykuły wymienione w zezwoleniu nr ... z dnia .......... wydanym przez ..............

§  2.
Ajent skupu obowiązany jest do wykonywania swych czynności zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz ze starannością, jakiej wymagają powierzone mu i przyjęte przez niego obowiązki. Transakcje skupu zawierać może Ajent skupu tylko osobiście, bez prawa posługiwania się w tym zakresie innymi osobami.
§  3.
Tytułem wynagrodzenia za wykonywanie czynności Ajent skupu będzie otrzymywał prowizję od wartości dostarczanych Przedsiębiorstwu towarów, obliczoną.

Wysokość stawek prowizyjnych ustala załącznik do niniejszej umowy.

Z wynagrodzenia prowizyjnego Ajent skupu pokrywa następujące koszty poniesione w związku z prowadzaniem skupu: ............................

§  4.
Prowizja jest płatna 2 razy w miesiącu, nie później niż dnia 5 i 20 za okres ubiegłych 2 tygodni.
§  5.
Od należnej prowizji jest potrącany podatek od wynagrodzeń zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  6.
Ajent skupu będzie ubezpieczony w Państwowym Zakładzie Ubezpieczeń według następujących norm:
a)
zł 6.000 - na wypadek śmierci,
b)
zł 12.000 - na wypadek stałego kalectwa,
c)
zł 15 dziennie - z tytułu zasiłku rodzinnego w okresie czasowej niezdolności do pracy na skutek nieszczęśliwego wypadku.

Składkę ubezpieczeniową pokrywa Ajent skupu.

§  7.
Z tytułu niniejszej umowy Ajent skupu nie nabywa uprawnień pracownika Przedsiębiorstwa, a w szczególności prawa do ubezpieczeń społecznych, urlopu ani też innych świadczeń przysługujących pracownikom Przedsiębiorstwa, na podstawie zbiorowego układu pracy.

§ 8*).

Ajent skupu dokonywać będzie skupu z funduszów własnych. Rozliczanie i wypłata gotówki za dostarczony towar nastąpi najpóźniej w ciągu 2 dni od daty dostarczenia towaru.

§ 8*).

Na poczet dokonywanego skupu Ajent skupu będzie otrzymywał od Przedsiębiorstwa zaliczkę w gotówce w wysokości planowanego jednorazowego skupu.

Rozliczenie z pobranej zaliczki powinno być dokonane w ciągu tygodnia od daty pobrania zaliczki, nie później jednak niż w 3 dni po powrocie. Nowej zaliczki nie można wypłacić Ajentowi, dopóki nie rozliczy się on z poprzednio pobranej zaliczki.

Dla zabezpieczenia należności Przedsiębiorstwa Ajent skupu składa jednocześnie weksel gwarancyjny in blanco na sumę do wysokości zł ............... z żyrem następujących osób:

1)
......................
2)
......................

i zaświadczenia*) ..........

............................

(zakład pracy)

o wysokości zarobków wymienionych osób

albo:

i następujące dowody*) stwierdzające stan majątkowy wymienionych osób:

..........................

..........................

§  9.
Zabezpieczenie skupowanych artykułów od kradzieży i od ognia do chwili przyjęcia towaru przez Przedsiębiorstwo należy do Ajenta skupu.
§  10.
Ajent skupu zobowiązuje się przestrzegać warunków sanitarnych przy skupie, przechowywaniu i transporcie towaru.

Skupowane artykuły powinny być dobrej jakości, odpowiadać normom jakościowym określonym w załączniku do umowy.

W razie dostawy towaru nie odpowiadającego powyższym normom Przedsiębiorstwo może odliczyć odpowiedni procent za zmniejszoną wartość. Przedsiębiorstwo może nie przyjąć towarów, które nie nadają się do obrotu.

§  11.
Dostawa skupowanych artykułów z miejsca skupu do siedziby Przedsiębiorstwa będzie dokonywana: ..........

................................

§  12.
Ajent rozlicza się z przedsiębiorstwem według cen skupu płaconych producentom. Ceny te nie mogą być wyższe od maksymalnych cen skupu, ustalonych przez przedsiębiorstwo.
§  13.
Ajenta skupu obowiązuje zasada swobodnego uzgadniania cen skupu artykułów rolnych z producentem, zbieraczem lub rybakiem z zastrzeżeniem stosowania przepisu § 12.
§  14.
Ajent skupu dokonuje zakupu artykułów rolnych od przedsiębiorstw państwowych i spółdzielczych na zasadach obrotu bezgotówkowego.
§  15.
Ajentowi skupu nie wolno odstępować skupowanych artykułów innym odbiorcom.
§  16.
Ajent skupu powinien posiadać przy sobie przy wykonywaniu czynności skupu oryginał wydanego mu zezwolenia na wykonywanie czynności skupu*) zakupu*) zdecentralizowanego artykułów rolnych.
§  17.
Umowa niniejsza może być rozwiązana za dwutygodniowym wypowiedzeniem na piśmie przez którąkolwiek ze stron.

Okres wypowiedzenia musi kończyć się ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego.

W razie niedotrzymania przez Ajenta skupu któregokolwiek warunku niniejszej umowy przysługuje Przedsiębiorstwu prawo natychmiastowego rozwiązania umowy bez odszkodowania.

W przypadku natychmiastowego rozwiązania umowy rozliczenie z pobranej gotówki następuje niezwłocznie a uregulowanie należności nie może nastąpić w terminie późniejszym niż .......... od czasu ustalenia należności przez Przedsiębiorstwo.

Ajent skupu jest zobowiązany zwrócić Przedsiębiorstwu otrzymany egzemplarz umowy oraz zezwolenie nr ...... Prezydium Powiatowej (Miejskiej) Rady Narodowej w ........................ - w każdym przypadku rozwiązania umowy.

§  18.
W sprawach spornych wynikłych z niniejszej umowy mają zastosowanie przepisy kodeksu zobowiązań o zleceniu.
§  19.
Wszelkie spory wynikłe z niniejszej umowy rozstrzygają sądy powszechne właściwe według siedziby Przedsiębiorstwa.
§  20.
Umowa niniejsza została spisana w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej strony.

Załączniki: ........

..........................

(podpis Ajenta)

pieczęć Przedsiębiorstwa

...................

(podpisy)

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

Przedsiębiorstwo

..............................

..............................

(data)

ZESTAWIENIE SKUPIONYCH TOWARÓW Nr .......

..................................................................................................

(nazwisko i imię osoby upoważnionej do dokonywania skupu)

....................................................................................

(adres osoby upoważnionej do dokonywania skupu)

Nazwa towaru Rodzaj towaru Ilość Cena Wartość
razem

(słownie złotych .......... groszy ...)

.............................................................

(podpis osoby, która dokonała skupu)

..............................................................

(podpis dyrektora przedsiębiorstwa)

.............................................................

(podpis głównego księgowego)

1 § 2 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 27 maja 1964 r. (M.P.64.40.188) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 czerwca 1964 r.
2 § 11 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 29 stycznia 1960 r. (M.P.60.16.79) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 marca 1960 r.
*) niepotrzebne skreślić.
3 Załącznik Nr 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 4 marca 1959 r. (M.P.59.32.147) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 kwietnia 1959 r.
*) niepotrzebne skreślić.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.55.346

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Dokonywanie skupu zdecentralizowanego niektórych artykułów rolnych przez uspołecznione przedsiębiorstwa handlu detalicznego lub hurtowego oraz zakłady przemysłu gastronomicznego, garmażeryjnego i przetwórstwa spożywczego.
Data aktu: 05/07/1957
Data ogłoszenia: 16/07/1957
Data wejścia w życie: 16/07/1957