Organizacja sprzedaży napojów alkoholowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 24 stycznia 1956 r.
w sprawie organizacji sprzedaży napojów alkoholowych.

Na podstawie § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie zakresu działania Ministra Handlu Wewnętrznego (Dz. U. Nr 10, poz. 62) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przez użyte w niniejszym zarządzeniu bez bliższego określenia wyrazy "prezydia rad narodowych" rozumie się prezydia powiatowych oraz miejskich rad narodowych w miastach stanowiących powiaty, a w miastach, w których działają dzielnicowe rady narodowe - prezydia rad narodowych tych miast.
§  2.
Przedsiębiorstwom handlowym i zakładom gastronomicznym nie wolno sprzedawać ani podawać do spożycia:
1)
wszelkich napojów zawierających alkohol:
a)
małoletnim (przed ukończeniem 18 lat),
b)
w lokalach szkół i w innych placówkach oświatowo-wychowawczych,
c)
osobom nietrzeźwym;
2)
napojów zawierających więcej niż 4,5% alkoholu:
a)
w zakładach pracy, hotelach robotniczych, stołówkach i bufetach przyzakładowych,
b)
w lokalach i miejscach przeznaczonych do ćwiczeń sportowych i gimnastycznych oraz na zabawach na otwartym powietrzu i w parkach kultury,
c)
w domach kultury i świetlicach,
d)
na targowiskach;
3)
napojów zawierających więcej niż 18% alkoholu:
a)
w wagonach restauracyjnych oraz restauracjach i bufetach na dworcach kolejowych, autobusowych, portowych i lotniskowych,
b)
w domach wypoczynkowych, schroniskach turystycznych i klubach,
c)
w sklepach czynnych w godzinach nocnych.
§  3.
1.
O ilości sklepów prowadzących sprzedaż napojów zawierających więcej niż 18% alkoholu, o rozmieszczeniu tych sklepów oraz o godzinach ich otwarcia i zamknięcia decydują prezydia rad narodowych (wydziały lub zarządy handlu) zgodnie z przepisami niniejszego zarządzenia.
2.
Ilekroć w następnych przepisach niniejszego zarządzenia mowa jest o napojach alkoholowych, należy przez to rozumieć napoje zawierające więcej niż 18% alkoholu.
§  4.
Sprzedaż detaliczna napojów alkoholowych może być prowadzona:
1)
w branżowych sklepach winno-spirytusowych;
2)
w sklepach spożywczych, mających wyodrębnione działy sprzedaży napojów alkoholowych;
3)
w sklepach mieszanych, prowadzonych przez gminne spółdzielnie "Samopomoc Chłopska";
4)
na terenie miast także w sklepach spożywczych nie mających wyodrębnionych działów sprzedaży napojów alkoholowych, jeżeli jest to konieczne ze względu na niedostateczną ilość sklepów wymienionych w pkt 1 i 2.
§  5.
1.
Ustala się następujące wytyczne w zakresie ilości punktów sprzedaży detalicznej napojów alkoholowych:
1)
w miastach i osiedlach: 1 punkt sprzedaży na 3-4 tysiące mieszkańców;
2)
w gromadach: 1-2 punkty sprzedaży na gromadę.
2.
Na wniosek prezydium wojewódzkiej rady narodowej Ministerstwo Handlu Wewnętrznego może w uzasadnionych przypadkach zezwolić na stosowanie innego współczynnika niż określony w ust. 1.
§  6.
1.
Sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych są zabronione w następujących zakładach gastronomicznych:
1)
w jadłodajniach;
2)
w bufetach;
3)
w barach mlecznych i cukierniczych;
4)
w cukierniach;
5)
w kawiarniach z zastrzeżeniem wyjątku przewidzianego w ust. 2.
2.
W kawiarniach kategorii "S" i I dozwolone jest podawanie do spożycia likierów, wymienionych w załączniku do zarządzenia nr 137 Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 28 marca 1953 r. w sprawie sprzedaży likierów w kawiarniach.
§  7.
Zabroniona jest w zakładach gastronomicznych sprzedaż napojów alkoholowych do spożycia poza zakładem, jak również spożywanie w tych zakładach napojów alkoholowych przyniesionych z zewnątrz.
§  8.
W dniach lub godzinach, w których rady narodowe stosownie do obowiązujących przepisów wprowadzą zakaz sprzedaży napojów alkoholowych, branżowe sklepy winno-spirytusowe powinny być zamknięte, sklepy zaś określone w § 4 pkt 2-4 oraz zakłady gastronomiczne powinny zawiesić sprzedaż napojów alkoholowych.
§  9.
Z wyłączeniem branżowych sklepów winno-spirytusowych zabrania się umieszczania spirytusu i wódek na wystawach okiennych.
§  10.
1.
Sklepy uprawnione do sprzedaży napojów alkoholowych powinny posiadać widoczną z zewnątrz lokalu wywieszkę z napisem "sprzedaż napojów alkoholowych".
2.
W sklepach i zakładach gastronomicznych, uprawnionych do sprzedaży lub podawania napojów alkoholowych, należy umieścić na widocznym miejscu zarządzenia wydane przez prezydia rad narodowych w sprawie wprowadzonych na danym obszarze ograniczeń w zakresie sprzedaży napojów alkoholowych.
§  11.
W sklepach uprawnionych do sprzedaży napojów alkoholowych oraz w zakładach gastronomicznych, w których wolno podawać napoje alkohole, powinny być przechowywane zezwolenia na prowadzenie sprzedaży tych napojów. Zezwolenia te należy okazywać na każde żądanie organów kontroli.
§  12.
1.
Pracownicy sklepów branżowych winno-spirytusowych oraz zatrudnieni na stanowiskach pracy, na których dokonuje się wyłącznie sprzedaży napojów alkoholowych, otrzymują wynagrodzenie według dotychczasowych zasad, z tym że premię otrzymują niezależnie od stopnia wykonania planu w wysokości przysługującej przy wykonaniu planu sprzedaży w 100%.
2.
Premia może być częściowo lub całkowicie cofnięta, o ile zostanie stwierdzone:
1)
że dokonano sprzedaży napojów alkoholowych osobom, którym sprzedaż jest wzbroniona (małoletnim, osobom nietrzeźwym) lub w czasie, kiedy sprzedaży tej nie wolno prowadzić, albo
2)
że z winy pracownika nie było w sprzedaży pełnego asortymentu napojów alkoholowych.
§  13.
Całkowite dostosowanie do przepisów niniejszego zarządzenia rozmieszczenia sklepów i zakładów gastronomicznych, uprawnionych do sprzedaży lub podawania napojów alkoholowych, powinno nastąpić w terminie do dnia 30 czerwca 1956 r.
§  14.
Przepisy niniejszego zarządzenia nie mają zastosowania do zamkniętych punktów sprzedaży prowadzonych przez jednostki podległe Centralnemu zarządowi "Wojskowa Centrala Handlowa" i Centralnemu Zarządowi Konsumów.
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.6.51

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Organizacja sprzedaży napojów alkoholowych.
Data aktu: 24/01/1956
Data ogłoszenia: 26/01/1956
Data wejścia w życie: 26/01/1956